abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders et sektörü biyolojik mücadele yöntemleri saz evi hesapça bilgisayar mühendisligi stajı gravürcü jeoloji staj yaşın yaşın maddelerde genlesme vergi usul kanununda yer alan belgeler kurumsal girişimcilik ateş gecesi arıcılık despotik üst yüzey tensil egemenlik nedir örneklenme hizmetlerin birleştirilmesi panjur elektrik devrelerinin emniyeti 2 bilinmeyenli denklemler gıcık etmek varçöz aya ilk ayak basanlar dünya ile ilgili ileri sürülen görüşler inhisarcı dinamit tahlisiye kaporta sedir evrak pasifik almanca yillik plan methiye ruh bilimci bağıntı ağız dil vermemek kaynak dersleri Descartesçı banka yazılı sınav soruları tarihsiz dil avcısı rüzgar aşınımı kömür ingilizce günlük konuşma dil hacim ile ilgili test pozitif bilim nedir matematiğin tarihçesi espas şeker portakalı 16.yy dünya edebiyatı sarıkuyruk tutturmak işletme amaçları genel ölçek derecik atık maddeler seçiş suya salmak çok değerli mantık gliserol ekstraksiyonu 3 boyutlu olcu aletlerı füzeatar ekici çözücü bayrağımızın tarihi morfem ingilizce edatlar eskicinin köpeği regular verbs şart güzel olmak asal sayılar ilik silindir hacim hesabi rötar oldurgan 1.sınıf hayat bilgisi birlikten kuvvet doğar atasözü yaygınlaşmak kayıt tahtalı 1 nisan 1931 açıkögretim soruları hardware stajı ele gelmek kristal boşalma oksalik 12 mart istiklal marşının kabulü köşe yazı büzük gömlekçi taksonomi beşinci kol hademelik jarse edebiyat sosyal hayat 344


DOS İŞLETİM SİSTEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162001 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DOS İŞLETİM SİSTEMİ
1980’li yıllarda IBM firmasının ilk kişisel bilgisayarları üretmesiyle birlikte kullanılmaya başlanan iletişim sistemidir.Günümüzde,Pckullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.
Çok kullanıcılı ortamlara uygun olamayan dos işletim sisteminin,bellek yönetimi ve grafik işlemlerde güçlü olmaması dezavantaçlarıdır.Bellekte az yer kaplaması,düşük donanıma sahip bilgisayarlarda kullanılabilmesi,diskte az yer kaplaması ise avantaçlarıdır.En önemli avantaçlarından biri de kolay öğrenilmesidir.
Dos işletim sistemi,” Disk Operating Systems”kelimelerinin kısaltılmış halidir.Bu sistem, bilgisayarın, yan üniteleri ile bağlantının düzenlenmesini, proğramların çalıştırılmasını ve veri giriş-çıkış işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar.Bir başka ifade ile donanım arasındaki bağlantıyı sağlar.Yaygın kullanımı nedeniyle yeni işletim sistemlerinde de Dos işletim sistemine yer verilmiştir.
İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMEL KAVRAMLARI
Dos işletim sistemi,kendine bağlı birimleri belirli şekillerde ifade ederek tanımlar ve kullanır.
1.Sürücüleri Adlandırma
Dos işletim sisteminde, bilgisayarın üniteleri kendilerini temsil eden harf ve simgelerin önüne iki nokta üst üste”:” karakteri konularak gösterilir.Bilgisarayın yan ünitelerinin Dos tarafından ifade edilmesi aşağıda belirtilmiştir:
1.Disket Sürücü A:
2.Disket sürücü B:
Sabit Disk(Hard Disk) C:
Paralel Portlar LTP1:,LTP2:,LTP3,
Seri Portlar COM1:,COM2:,COM3:
Yazıcı PRN:
Seri Portlar AUX:
Boş Birim NULL
Ekran CON(Console)

Örnek:
Bilgisayarda, sabit disk, iki adet disket ve Cd-rom sürücüsü olduğunu farz edelim.Bu sürücüler, Dos tarafından aşağıda belirtildiği gibi adlandırılır.
1.disket sürücü A:
2.disket sürücü B:
Sabit Disk C:
Cd-Rom sürücü D: olarak ifade edilir.
2.Dizin Yolu İşareti(Komut göstergesi):
Sistem İşareti
Bilgisayarlarda Dos işletim sistemi komutlarının yazılıp işlenebileceğini belirtmek amacıyla sürücü ismi ile birlikte gelen (>) işareti sergilenir.Bu işrete sistem işareti adı verilir.
Örneğin:
A sürücüsünde çalışıyorsa A>
B sürücüsünde çalışıyorsa B>
C sürücüsünde çalışıyorsa C > uyarıları ekrana görüntülenir.
Dizin (Klasör)Yolu İşareti
Ters sılaç ( \ )işareti, klasör yolunu göstermeyi sağlar.Bu işaret kullanılarak bilgisayarda çalışılmak istenilen klasör belirtilir.
Örneğin:
C:\ C sürücüsünün ana klasörünü belirtir.
A:\ A sürücüsünün ana klasörünü belirtir.

3.Dizin ve Alt Dizin(klasör- Directory)
Proğramların veya veri dosyalarının...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.