abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders anket soru öğün hava direnci nedir tasarı geometri hammadde jeoloji stajı ambalaj malzemeleri çok sesli müzik finansal varlıklar kamu maliyesi nedir tamzara 01 almanca türkçe hikaye beşeri dinler halk edebiyatına uygun şiir 1. dünya savaşı eserleri totemizm diferansiyel denklem çözümlü örnekler gözünü sevdiğim kuşlar ve elektirik yapay döllenme dar gelmek ağsı latince isimler siderit mirac kandili genel işletme 10 kasım oratoryo ısınmak mobil şap hastalığı cumhuriyet dönemi dil alanındaki çalışma sıkma kovanı kahve otomatı mevcut irtica 7. sınıf soruları bütçe giderleri divanhane max weber ve demokrasi veli toplantı tutanağı digital saat nedir fen bilgisinin kapsamı ahmet vefik paşa ve tiyatroları atatürkun anıları Avşar microsoft office izin çıkmak argaç davranış kavramı uyarıcılar tepkiler maddelerin manyetik özellikleri aspirin yapımı 3 fazlı asm 2005 matematik 1 soruları işin içinde iş var mücahit halkla ilişkiler çalışması yararlı bakteriler ilahi ne zaman yazılmıştır gereksinme laboratuvar staj raporu hcı 1.ve 2. mesrutiyet çemberi kim buldu rehin etmek ahmed paşa kare dalga üreteci yumak yumak paha biçmek tak tuk destan türleri ahmet insel çakıllık sürdürülebilir kalkınma nm3/h okullarin fiziksel ozellikleri beton test cekıcı meyvelerdeki vitaminler ömer seyfettinin hayatı ayın görünümü yöneltilme 1980 öncesi para politikası üremik takometre nedir gps control antibiyotikler ilkbaharda yapılanlar sürgüleme içecek maliyet kontrolü eşkıya matematikte sıfır kadimi telekom staj defteri panel köprü açı kenar ile çıkmış sorular ingilizce günlük konuşma dil alan ve çevre turno yaşam sigortası kaos teorisi


DOS İŞLETİM SİSTEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162001 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DOS İŞLETİM SİSTEMİ
1980’li yıllarda IBM firmasının ilk kişisel bilgisayarları üretmesiyle birlikte kullanılmaya başlanan iletişim sistemidir.Günümüzde,Pckullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.
Çok kullanıcılı ortamlara uygun olamayan dos işletim sisteminin,bellek yönetimi ve grafik işlemlerde güçlü olmaması dezavantaçlarıdır.Bellekte az yer kaplaması,düşük donanıma sahip bilgisayarlarda kullanılabilmesi,diskte az yer kaplaması ise avantaçlarıdır.En önemli avantaçlarından biri de kolay öğrenilmesidir.
Dos işletim sistemi,” Disk Operating Systems”kelimelerinin kısaltılmış halidir.Bu sistem, bilgisayarın, yan üniteleri ile bağlantının düzenlenmesini, proğramların çalıştırılmasını ve veri giriş-çıkış işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar.Bir başka ifade ile donanım arasındaki bağlantıyı sağlar.Yaygın kullanımı nedeniyle yeni işletim sistemlerinde de Dos işletim sistemine yer verilmiştir.
İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMEL KAVRAMLARI
Dos işletim sistemi,kendine bağlı birimleri belirli şekillerde ifade ederek tanımlar ve kullanır.
1.Sürücüleri Adlandırma
Dos işletim sisteminde, bilgisayarın üniteleri kendilerini temsil eden harf ve simgelerin önüne iki nokta üst üste”:” karakteri konularak gösterilir.Bilgisarayın yan ünitelerinin Dos tarafından ifade edilmesi aşağıda belirtilmiştir:
1.Disket Sürücü A:
2.Disket sürücü B:
Sabit Disk(Hard Disk) C:
Paralel Portlar LTP1:,LTP2:,LTP3,
Seri Portlar COM1:,COM2:,COM3:
Yazıcı PRN:
Seri Portlar AUX:
Boş Birim NULL
Ekran CON(Console)

Örnek:
Bilgisayarda, sabit disk, iki adet disket ve Cd-rom sürücüsü olduğunu farz edelim.Bu sürücüler, Dos tarafından aşağıda belirtildiği gibi adlandırılır.
1.disket sürücü A:
2.disket sürücü B:
Sabit Disk C:
Cd-Rom sürücü D: olarak ifade edilir.
2.Dizin Yolu İşareti(Komut göstergesi):
Sistem İşareti
Bilgisayarlarda Dos işletim sistemi komutlarının yazılıp işlenebileceğini belirtmek amacıyla sürücü ismi ile birlikte gelen (>) işareti sergilenir.Bu işrete sistem işareti adı verilir.
Örneğin:
A sürücüsünde çalışıyorsa A>
B sürücüsünde çalışıyorsa B>
C sürücüsünde çalışıyorsa C > uyarıları ekrana görüntülenir.
Dizin (Klasör)Yolu İşareti
Ters sılaç ( \ )işareti, klasör yolunu göstermeyi sağlar.Bu işaret kullanılarak bilgisayarda çalışılmak istenilen klasör belirtilir.
Örneğin:
C:\ C sürücüsünün ana klasörünü belirtir.
A:\ A sürücüsünün ana klasörünü belirtir.

3.Dizin ve Alt Dizin(klasör- Directory)
Proğramların veya veri dosyalarının...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.