abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders mıknatıs modern görüşler aman bulmak atatürkün katıldığı savaşlar dağ topu çalıkuşu romanının özeti kalitesiz satış yapmak savunuculuk turizm türkiyede crime meriç nehri el altında ramazan atasozler ve aciklamalar özgünlük beyaz diş özet yurtsever tefessüh etiketli Hindoloji yararlı hayvanlar eldeli sarı yağ lozan atatürk 2. dönem sene sonu zümre murat çoğul eki sıvıların hacmini ölçme insanca varolma sanatı dikiş teknikleri çukurova nosyon bütçe tablosu astımda kullanılan ilaçlar ışığın kırılması iç harp çevre mühendisliği işletme stajı medya un ufak olmak iktisada giriş öğretim teknikleri tsk nalıncı heyelanın olması 8-10 yaş çocuklar alelumum umit meric kabartıcı çokgen soruları çiçek sapı duraç don kesmek asya hundevleti bileşikleri ayırma yöntemleri ıktısat hacıvat ile karagöz işletme nedir frenleme manga titanyum mütekabil sesler ve ortamlar yassılaşmak paketlemek sırıtma hicran karya hararetli istanbulun fethi ve sonrası sinerjik yönetim mesnet Rumluk kamçılamak rafineri balkan savaşları iş değerlemesi matematik hayatımızdaki önemi balik fiyatlarindaki artis güzel sorular yoksun olmak Frenk ön büro dulda antifriz yurdumuzda elektrik ve önemi tek boyutlu akış tevziat boyun borcu 5. ünite fen bilgisi alessandra volta doğum günü münazara kaçar van sağlık kuruluşları ve sorunları bilgisayarla ilgili tiyatro yogi dekore karakterli yağmurlama proje


HOPARLÖRLER VE MİKROFONLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162025 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HOPARLÖRLER VE MİKROFONLARGİRİŞ

Sesin elektriksel enerji yardımıyla oluşturulması için ilk önce bir elektriksel enerjinin bir levhayı, bir diyaframı, bir zarı titreştiren mekaniksel enerji haline dönüştürülmesi ve sonra bu mekaniksel enerjinin akustik enerjiye dönüştürülmesi gerekir. Enerji dönüşümünü gerçekleştiren bu aygıtlara transdüktör veya enerji dönüştürücü denmektedir.

Enerji dönüştürücüler, genellikle iki yönlü enerji dönüşümünü gerçekleştirdiklerinden iki ana gruba ayrılırlar:

1) Elektriksel enerjiyi ses enerjisine dönüştüren ve elektroakustik dönüştürücü (elektriksel işaret alıcılar-ses vericiler)
2) Ses enerjisini elektriksel enerjiye dönüştüren ve akustoelektrik dönüştürücü (ses alıcılar-elektriksel işaret vericiler)

ELEKTROAKUSTİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLER-HOPARLÖRLER

Elektroakustik dönüştürücü olarak adlandırdığımız ses oluşturan, dolayısıyla ses veren elemanlar, kendi uyarma sistemlerine göre, yani elektriksel enerjiyi ses enerjisine dönüştürme ilkelerine göre aşağıda açıklanacağı gibi ayrılırlar:

1) elektromagnetik dönüştürücüler
2) elektrodinamik dönüştürücüler
3) elektrostatik dönüştürücüler
4) piezoelektrik dönüştürücüler
5) magnetostriktif dönüştürücüler
6) elektrostriktif dönüştürücüler

Bu sıralamaya göre sesin elektriksel olarak oluşturulmasını ele alarak inceleyelim:

ELEKTROMAGNETİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLER

Elektromagnetik dönüştürücüyü, dolayısıyla bu yolla ses oluşturulma ilkesini ilk bulan Alexander Graham Bell’dir. Böyle bir dönüştürücünün ilke şeması şekil-1’deki gibidir.
Elektromagnetik dönüştürücü, sürekli bir mıknatısla güçlendirilmiş bir elektromıknatısın kutup başlıkları önünde titreşim yapacak şekilde yerleştirilmiş bir demir veya çelik levhadan (membrandan) oluşur.

Kutup başlıklarına sarılmış bulunan bobinden, bir değişken akım (örneğin konuşma akımı) geçirildiğinde, sürekli mıknatıs tarafından oluşturulan magnetik alan ve bu alanla birlikte demir veya çelik membran üzerine etkiye...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.