abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders büyük ana kuşlar da gitti dağıtım lissajous eğrileri yunus emrenin eserleri rab nedir elektrik makinalari asal sayıların kullanımı turizm araştırması yıldız çiçeği ingilizce hayat 8. sınıf okumuşluk atatürkün hak ve hürriyet anne sütü sınıf indiksiyon tc inkılap tarihi organik ve inorganik tarım güçsüzlük tyatro radyoaktif maddeler ruh bilimi 16 yıldız ne anlama geliyor 100 temel eser tentene betim hukla havalı fren sentetik lifler atatürk ilkelerinin yeri ve önemi cendereler küfe çarpıcı kapma muhakemetül lügateyn dik silindirin özellikler kalite güvence dışbükeylik avrupa müzik kültürü sayısal bölümü ve konuları kurumlar vergisi beyannamesi optikçi beşeri dokusu viskon ısı 8.sınıf sosyal soruları oynanış çay nasıl yetiştirilir gereç hurmalık Tb meymenetsiz gıda staj hemşirelik bakım planı osmanlılarda taşra teşkilatı mısır sorunu che guevara kanıtlanmak cinsiyet yönetimi ana dal mantis tekrarlatma lise 1 kimya kimya kanunları hayat fonlarının yönetimi margarin ülke para anova epidemi el birliği hücre kompozisyon sefiller maniple türev alma kuralları atatürk ve eğiti kapalı spor salonları sır adlı kitap hakkında bilgi kimyasal reaksiyonlarda denge yarı geçirgen yarışımcı atatürk ve barış 1.sınıf okuma yazma diploma ceviri isigin yayilmasi güçler ayrılığı bilgisayarların degişimi 466 arıtım evi ödenmez 0312 tümsek borulu human resources management ali fuad başgil gençlerle başbaşa mcdonalds alışkın reçineli neriman topçu kiralanma sıvı ölçülerin ilişkisi


HOPARLÖRLER VE MİKROFONLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162025 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HOPARLÖRLER VE MİKROFONLARGİRİŞ

Sesin elektriksel enerji yardımıyla oluşturulması için ilk önce bir elektriksel enerjinin bir levhayı, bir diyaframı, bir zarı titreştiren mekaniksel enerji haline dönüştürülmesi ve sonra bu mekaniksel enerjinin akustik enerjiye dönüştürülmesi gerekir. Enerji dönüşümünü gerçekleştiren bu aygıtlara transdüktör veya enerji dönüştürücü denmektedir.

Enerji dönüştürücüler, genellikle iki yönlü enerji dönüşümünü gerçekleştirdiklerinden iki ana gruba ayrılırlar:

1) Elektriksel enerjiyi ses enerjisine dönüştüren ve elektroakustik dönüştürücü (elektriksel işaret alıcılar-ses vericiler)
2) Ses enerjisini elektriksel enerjiye dönüştüren ve akustoelektrik dönüştürücü (ses alıcılar-elektriksel işaret vericiler)

ELEKTROAKUSTİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLER-HOPARLÖRLER

Elektroakustik dönüştürücü olarak adlandırdığımız ses oluşturan, dolayısıyla ses veren elemanlar, kendi uyarma sistemlerine göre, yani elektriksel enerjiyi ses enerjisine dönüştürme ilkelerine göre aşağıda açıklanacağı gibi ayrılırlar:

1) elektromagnetik dönüştürücüler
2) elektrodinamik dönüştürücüler
3) elektrostatik dönüştürücüler
4) piezoelektrik dönüştürücüler
5) magnetostriktif dönüştürücüler
6) elektrostriktif dönüştürücüler

Bu sıralamaya göre sesin elektriksel olarak oluşturulmasını ele alarak inceleyelim:

ELEKTROMAGNETİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLER

Elektromagnetik dönüştürücüyü, dolayısıyla bu yolla ses oluşturulma ilkesini ilk bulan Alexander Graham Bell’dir. Böyle bir dönüştürücünün ilke şeması şekil-1’deki gibidir.
Elektromagnetik dönüştürücü, sürekli bir mıknatısla güçlendirilmiş bir elektromıknatısın kutup başlıkları önünde titreşim yapacak şekilde yerleştirilmiş bir demir veya çelik levhadan (membrandan) oluşur.

Kutup başlıklarına sarılmış bulunan bobinden, bir değişken akım (örneğin konuşma akımı) geçirildiğinde, sürekli mıknatıs tarafından oluşturulan magnetik alan ve bu alanla birlikte demir veya çelik membran üzerine etkiye...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.