abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
AHLAKİ LİDERLİK GEREKSİNİMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162092 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AHLAKI LIDERLIK GEREKSINIMI
Günümüzde insanlığı etkileyen küresel krizin en temelinde, toplumun tüm kesimlerinde ahlaki liderliğin eksik olması yatmaktadır. Ahlaki liderliğin eksikliği, dünyanın her kösesinde ve toplumun her düzeyinde sürekli kendisini gösteren ahlaksız davranışlarla sergilenmektedir. Aileden yetkinin en üst düzeylerine varıncaya kadar, insan çabasının hiçbir alanı bunun dışında kalamamaktadır. Ahlaki liderliğin tanımlanması genelde zordur, çünkü toplum liderliğin ne anlama geldiği konusunda birçok çelişkili mesajlar vermektedir. Sempozyuma katılanlar, etkili ahlaki liderliği belirleyen birkaç temel özelliği tanımlamanın ve bu özelliklerin topluma hizmet veren kurumlarda gelişmesini sağlayacak sistemli bir öğrenme sürecinin başlatılmasının yararlı olacağına inanmaktadır.
HIZMETE YÖNELIK LIDERLIK
İlk sorun, liderlik teriminden ne kastedildiğinin açıkça tanımlanmasıdır. Genellikle "liderlik" kelimesi, bu tartışmada kullanıldığı seklinden çok farklı kavramlar çağrıştırmaktadır. "Bir lider"i tanımlaması istendiğinde insanlar çoğunlukla, "yöneten, is basında olan, kontrol eden kisi"veya "emirler veren kişi" seklinde yanıtlar vermektedir. Ne yazık ki, tarih sayfaları da liderliği yukarıdaki terimlerle tanımlayan kişilerle doludur.
Dünyanın her yerinde görülen, otokritik, babacan, yöneten ve "herseli bilen"liderlik şekilleri, hizmet etmekle yükümlü oldukları kişileri yetkisiz kılma eğilimindedir. Bu tür liderler karar verme sürecini aşırı bir merkeziyetçilik anlayışı içinde kontrol eder ve diğerlerini anlaşmaya zorlarlar. Sadece kendi sabit ve kesin fikirlerini daha da geliştirmek amacıyla dinlerler. Eğer insanlık ortak ergenlik döneminden, ortak olgunluk çağına geçenekse ve eğer Dünya Zirvesi sürecinin uzun vadeli semerelerini toplamak istiyorsak, kendimize bazı sorular sormalıyız. Birincisi, günümüzde yaygın olan liderlik modelleri, insanlığın karsısındaki önemli küresel konuları bütünlük ve adalet içinde çözme yeteneğine sahip liderler üretebilmekt...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.