abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 23 nisanla sokucu boşanma üvey anne ben büyüyünce er meydanı kitap ile ilgili atasözleri slayt hazırlama klasik müzik ön avurt yeni yönetim teknikleri yıl sonu öğretmenler kurulu toplantı tutanağı devinme bagdat seferi doldurulma kapalı alanda yankı istanbul toprak tipi atatürk ile ilgili şarkılar vergi sistemi amd intel regrasyon kadıncıklar tuncer cücenoğlu cnc programlama 2005 öss soru ve çözümleri el ayak kemikleri senkro servo kılıç alayı malûl derin çekme boru soğutucu amortisman fadiş gösterge bilimi yöresel yemekler takınak uykulu bölü mavi karanlık yamuk alan çatı çeşitleri mikrobilgisayarlar panayır don juan yuvasını yıkmak coordinate measuring koregraf çalışma belgesi deyim nedir tebeddül obruk el altından makamlar seyirmeler murtaza alt takım gözükme beyaz balina kelime bilgisi mektuplar kırgızistan edebiyatı öss problemler tedhiş rezidans el adamı yavrucak satın yalnızız özet asidite bilgisayarın faydaları klasik koşullanma deneyleri üretimde verimliliği arttırıcı faktörler atatürk ve inkılap geometri ve şekilleri sıfıra doğru fizik deney raporu hüccet turnike basketbol çekirdek reaksiyonları 1824 aşıt şampiyona merkezci diziler seriler ninniler ilmek oluşum safhaları gece gündüz nasıl oluşur trafiğin önemi yalın türkçenin kullanıldığı ülkeler kasık biti kesir ölçek kara ve denizler arka olmak iç tehdit unsurlarinin hedefi çalgılar ayartmak musevi(alyans) cemiyeti uyarlamak sağılma öğretici anlatım


ATATÜRK’ÜN DEVLETÇİLİK İLKESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162096 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRK’ÜN DEVLETÇİLİK İLKESİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisaden kuvvetli olabilmesi için devletin, şahısların geliştiremediği, bu işi üstüne alması gerekmektedir.

Hz. Muhammed diğer peygamberlerden farklı olarak, hem dini liderdi, hem başkomutan ve hem de devlet başkanıydı.

“Kur’an’da, yardımlaşma, rızk temeni, ekip biçme, borç alıp verme, faiz, israf, ölçü, tartı, tamah, ticaret ve buna benzer konulara ait 250 kadar ayet bulunmaktadır. Bunlardan ekonomiyle ilgili olanları, Atatürk devrimlerinin ulusumuza kazandırdığı yeniliklerle ruh bakımından tam bir uyuşma halindedir.”

Kur’an hükümleri değişmez olmalarına karşın, ekonomi yaşandığı çağa göre sürekli değişiklikler göstermiştir. Cumhuriyet’ten önce kaliteli tarım dahil her türlü zanaat Müslüman olmayanlar tarafından yapılır, Türk ve Müslüman olanlar sadece asker olurlardı, hele sanayimiz hiç yoktu.

Hocalarımız, sözde, şeyhlerimiz ve dedelerimiz; “Dünya kafirin Ahiret Müslümanındır”, “Bir lokma bir hırka” diyerek bizi uyutmuşlardır.

Atatürk; ulusal ekonomimize çağdaş bir düzen getirmeye çalışmıştır, bunun için öncelikle Arap kültürünün Türk milletine, dinin gereği imiş gibi dayattığı tarihi, sosyal ve kültürel istilaları ortadan kaldırmıştır.

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışından bir gün sonra 24 nisanda, Meclisin ikinci oturumunda bakanlar kurulu teşkil edilmesi ele alınmış ve 3 Mayıs 1920’de, 11 bakandan oluşan bu hükümetin bakanlarından birisi de ‘İktisat Vekaleti” olmuştur. Bu da Atatürk’ün ekonomiye verdiği önemi çok açık bir şekilde ifade etmektedir.


Atatürk’ün “Devletçilik” ilkesiyle ilgili görüşlerini bizzat kendi ifadesinden, ağzından dinleyelim:

- “Bizim izlemeyi uygun gördüğümüz devletçilik prensibi, bütün üretim ve dağıtım araçlarını fertlerden alarak... özel ve kişisel ekonomik teşebbüse ve faaliyete meydan bırakmayan sosyalizm prensibine dayalı kolektivizm, komünizm gibi bir sistem değildir.”

- “... Devletçiliğin bizce anlamı şudur: fertleri...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.