abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çarlık 32 sayılı kanun elektronik otomotiv uranyumlu indinde cemşid bin mesud bin mahmud el tabib el kaşi evrensellik heykel nedir fevkalbeşer çırçır akif paşa dinde zorlama yoktur torna makinası yatırım projesi işveli sorumsuzluk presentation tarihi eser bilim sapçık kırşehir revaç yapma destan ve doğal destan kalem lor peyniri dünya üzerindeki ilk yerleşme alanları tezek karbonit yakup kadri karaosman bir kavanoz kahkaha kaynamak kuvvet deneyleri meni ce işareti ekran istifleme ifrazat bilgisayar programcılığı esirgenme şangırtı kütüğe geçirmek sentetik lifler halkla ilişkilerde örnek olay uygulamalı geometrik şekiller ilk ne zaman kullanılmaya başlandı bebek ölümleri peşkeş dershaneler dürzü şanzuman gün batımı kozalı bir olmak yazım açınmak 1980 den sonra türkiyede uygulanan istikrar politikaları nil nehri bileşik dayanım açan ayakkabı psikolojik romanların özelligi kar planlama stratejileri itiraf bakınma 1940 1960 arası türkiye ahı tutmak 1 sınıf matematik milli egemenlik nedir işteş fiil önemlice medya hastane stajı perhiz kasacı akraba evligi kopyalamak gelişim dönemleri relikt dogruda açılar cumhurbaşkanının görevleri garantör dünyadaki büyük denizler nüfus coğrafyası eğrisel hareket insaat mühendisligi iskonto hesaplanması fazıl hoşgörülü birey atatürk ilkeleri ve önemi eski türk devletleri dini tasavvufi modüler öğretim bir hayvan bilgisi tanker ekmekçilik 224 yasa atırım fonları 4. sınıf yıllık plan harfli ifadelerde dört işlem yiğit eski


ALACAHÖYÜK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162133 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Alacahöyük

Çorum da bulunan Alacahöyük M.Ö. 3200 den başlayarak önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.Bölge 4 kütür çağı (en alttan itibaren; Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig Çağları) ve 14 yapı katı ortaya çıkmıştır. 310m uzunluğunda 277m genişliğinde 20m yüksekliğinde büyük bir höyüktür. Alacahöyük ilk defa W.G Hamilton adlı bir gezgin tarafından dünyaya tanıtılmıştır.


Farklı kişilerce yapılan kazıların ardından Atatürkün isteğiyle TTK tarafından sistemli kazılar 1935te Remzi Oğuz Arık ve Hamit Zübeyr Koşay başkanlığında başlatılmıştır. Bu kazıların sonuçlarında M.Ö 3200-2600 Kalkolitik dönemden kalma çanak, çömlek parçaları, mezarlar, kerpiç ve kamış duvarlı ev kalıntıları bulunmuştur. Bu dönemden kalma eserlerin çoğu Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmektedir.

Alacahöyük Mezarları:
Erken Bronz Çağından kalma 13 kral mezarı bulunmuştur. (bu mezarlar zengin armağanlarla doludur.) Resim1 Resim2) Alacahöyükteki kral mezarlarında silah ve değerli eşyaları ile ölü gömme geleneği yalnızca krallara ve yönetici sınıftan insanlara uygulanmıştır. Bu da toplumsal bir farklılaşmanın başladığının işaretidir. Hititlerden önceleri böyle gelişmiş bir teknik ve kültürün izleri Alacahöyük Kral Mezarlarıda görülür. Mezarlar dikdörtgen çukurlar biçiminde, kaba taşlarla çevrili ve üstleri tahta ile örtülüdür. Mezarların bazıları tek gömülüdür, bazılarıda erkek ve kadın birlikte gömülüdür. Mezarlarda çıkan soyut simgeler, güneş kursları, demir nesneler, geyik ve boğa heykelcikleri oldukça gelişmiş bir kültürün ürünüdür. Çorumun 50km doğusundaki Oymaağaç ve Merzifon yakınlarındaki göller mezarlarındaki buluntularda aynı kültürün izleri görülmektedir. Buradaki buluntulardan aynı gelenek ve göreneğin sadece Alacahöyüke özgü olmadığı kuzeyde Pontus bölgesine kadar uzandığı sanılmaktadır.

Alacahöyükün diğer bir özelliği de yan yana getirilmiş evlerin oluşturduğu planlı kent yerleşmelerinin olmasıdır. M.Ö. 2000-1200 Geç Bronz Çağı (Eski Hitit Krallığı) Dönemide kent mimarisinin geliştiği, sokak, kanalizasyon ve kaldırımların yapıldığı anlaşılmaktadır. Hititlerden kalma kale, ev temelleri, çift kapılı tapınak ve Sfenksli Kapı kalıntıları vardır.


En önemli yapı Tapınak-Saray kalıntılarıdır. Yapının 18-20m genişliğinde, 80m uzunluğunda büyük bir avlusu, ve odaları vardır. Sfenksli kapı, Hitit mimarisinin etkileyici bir örneğidir. Duvarlar kapı girişine kadar büyük taşlardan, üstü karpiçtendir.iki kule arasına yerleşmiş olan yapı odalar, avlu, ve kabartmalarla süslü kapı kasasından oluşmaktadır. Höyükün en üst katında Frigler döneminden kalma yapı kalıntıları, taş temelli ev kalıntıları ve kaldırım döşemeleri bulunmuştur. Bizans dönemine ait insan başı, haç ve yazıt mezarlar ortaya çıkmıştır.


...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.