abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders takat fare deliği dilsiz harita eko sistem in bozulma nedenleri kamu donanım kartları türkçe ingilizce sözlük 5. sınıf matemetik sinav sonuclari parmak kaldırmak tabansız gre kavratma simyacı temiz doga ve temiz insan Aristoculuk servo motorların çalışma prensipleri türk ticaret kanunu eski mısır sönmemiş kireç mp3 sabun yapımı 1. dereceden 3 bilinmeyenli denklemler buzul çağı cok kanalli kuyruk modelleri dert dökmek olasılı at anası bağ evi emeviler ve abbasiler hakkında bilgi ne mümkün dolandırmak ac ve dc güç kaynağı kapalı işletme yöntemleri organik tarım liret topal osman satışta yeni gelişmeler günlük hayatta fizik engellilerin yaşamı tatmak etol ıngılızce sozluk çöp kovası saadetlu sayısal yöntemler nümerik analiz barutcu veri toplama araçları gevrek hz muhammet co3- soya çekim paralel kenar nedir gelibolu mescitleri kaşan yeri paşa olmak bozkır beydabanın durdurma kimya elementleri katetmek les çözünürlük soruları temel iletişim ateşe atmak hz.haticenin hayatı tarafımdan derlemek haksever aygıt savaş içme suyu temini akılda kalmak iki bilinmeyenli denklemler dışlama akis bilinmeyen denklemler aktris durum hikayesi konserve kitap eşitlik ve benzerlik içki masası yeryüzünde toprağın gelişimi trajedi cope john steinbeck inci doga nedir analitik network Rumence içli dublin people beden eğitimi özel öğretim yöntemleri 2 fatih sultan mehmet ksenon mazot atatürkün bilim ve bilim adamı verdigi önem tel erezyon işletmelerde yönetimin işlevleri 1324


ATATÜRK’ÜN İLKECİLİK YÖNÜ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162196 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


ATATÜRK’ÜN İLKECİLİK YÖNÜ

Türk Milletinin bugün ve gelecekte tam olarak bağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması, devletin millet egemenliği esasına dayandırılması, aklın ve ilimin rehberliğinde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyi üzerine çıkarılması amacı ile temel esasları yine ATATÜRK tarafından belirtilen devlet hayatına ve ekonomik hayata, toplumun temel kurallarına ilişkin gerçekçi fikirlere ve ilkelere ihtiyaç olduğunun bilinci ile yola çıkan Atatürk bu konuda önemli adımlar atmıştır..

Atatürk’e göre, oluşturulan ilkelerin, kişi ve millet olarak benimsenmesi, mevcut ve gelecekteki saptırıcı ve tutucu akımlara karşı korunması, Türk Devletinin gelişmesinin, güçlenmesinin ve parlak geleceğinin güvencesidir.

Çünkü bunlar, “Milli varlığı sona ermiş sanılan büyük bir milletin istiklalini nasıl kazandığını, ilim ve tekniğin en son prensiplerine dayanan milli ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunun” ifadesidir.

Atatürk, 19 Masyı 1919’da Anadolu’ya “Milli egemenliğe dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak...” kararı ile çıkmıştır. Nitekim bu konuda, “daha İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da, Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamasına başladığımız karar, bu karar olmuştur.”demiştir.

Bu kararın dayandığı en kuvvetli muhakeme ve mantık şuydu:
“Esas, Türk Milleti’nin haysiyetli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu esas, ancak tam bağımsızlığa sahip olmakla gerçekleşebilir

Atatürk, ilkelerinde birçok amacı gütmüş ve bu amaçlar doğrultusunda ilkelerinin arkasında durmuş, Türk Milleti’nin de gösterdiği çaba ve geyret ile tam bağımsızlığı kazanmakla yetinmemiş, ülkeyi diğer dünya ülkeleri seviyesinden üstün tutmayı amaçlamıştır.

Atatürk ilkelerinde temel amaç olarak;

- “İnsanca yaşamak”.

- “Türkiye’nin hür, bağımsız, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı olmasını sağlamak”.

- “Türkiye’nin emniyetini amaçlayan , hiçbir milletin aleyhinde olmayan bir barış istikametini, prensip kabul e...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.