abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
HALKÇILIK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162206 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

C.Halkçılık
Halkçılık,halkın halk tarafından halk için idaresidir.Halkçılıkta asıl önemli olan halkın kendi kendini demokratik esaslara uygun olarak yönetmesidir. Halkçılıkta devletin siyasi rejimi,halk tarafından ve halkın menfaatine kulla-nılır.Bu bakımdan halkçılık gerçek demokrasinin gerçekleşmesi ve yerleşme- si amacına yönelik olur.Cumhuriyet de aslında bir halk hükümetidir ve her şeyin halk tarafından ve halkın menfaatine kullanılmasını gerekli kılar.
.
Halkçılık,halka hakkını verenlerin,halkı sevenlerin bağlı olduğu bir sosyal politika prensibidir,bir tür politik akımdır.Halkçılığın esasında,menşeinde,kökünde halk vardır.Halkçılık halk gerçeğinden hareket eder.Toplum düzenini halkın yararına korumayı öngörür.
Türk inkılabının anlayışına göre halk ile millet arasında bir birlik bir eşdeğerlik vardır.Ancak halk milletin henüz dayanışma duygusu ile bilinçlenmemiş halidir.Halk dediğimiz insan topluluğunun belirli amaçlara, hedeflere yönelerek bilinçlenmesiyle millet ortaya çıkar.Türk halkı,Türk Devletinin beşeri unsurunu oluşturur.Türk Milleti,Türk halkının,Türklük bilinci içinde gelişmesiyle siyasi ve sosyal planda değer kazanmasıdır. Türk Milleti halklardan teşekkül etmiş değildir.Bunun sonucu olarak Türk Devletinin beşeri unsurunu, halklar meydana getirmez.
Türkiye halkları deyimi gerçek dışı, Türk Milletini bölmeyi, Türk devletini,Türk Devletini parçalamayı öngören zararlı bir görüşün ifadesidir.Türkiye halkları deyimi ,Türk devletini çeşitli halklardan oluşturan, değişik bünyeli bir devlet anlayışını amaçlamaya yöneliktir. Türkiye Hakları deyimi, aynı zamanda 1961 Anayasasının üçüncü maddesinde yer alan “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.”Temel hükmüne de aykırıdır.
Türk İnkılabının halkçılık anlayışında, tarihi, sosyal, hukuki ve siyasi bir gerçek olan millet yerini ve değerini kaybetmeden, halkçılığın oluşturması ile tezatlardan arınmış modern bir toplum olacaktır.
Milliyetçilik ile halkçılık arasındak...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.