abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders avlatma takılıp kalmak dostoyevski delikanlı kagıt sanayi girim aşk şiirleri ömrü vefa etmemek yıldırımlı gemilerde yükleme boşaltma deneyimsiz dogrudan pazarlama ölçü kanunu ve önemi bakışma kamu mali yönetiminde bütçe dışı ön ödeme fantastik radyolog weapons ast alt yıldızı dişi fiziko kimya hayvanlar kaça fizik staj göz kesilmek izoterm itirafçı atatürk sözleri ingilizce kitap sevgisi gergili ekvator bölgeleri düşkünler yurdu 1957-1960 dönemi ilkokul birinci sınıf eğitsel oyun küllü mikro makineler toplumsal grup ve özellikleri ayrışma basınçlar dalgıc fasıla babalı tekerleğin gelişimi ataturk cocuklara soyledigi anneme mektup fırınlama oks sınav soruları aragonit peygamberimiz ram olmak yapıştırıcı yapımı açelya dünya kupası test ingilizce 1 dünya savası ışığın uluslararası güvenlik doktrini aplıkasyon nedır adnan menderes tras madeni irtihal içbükey 1933-1938 kalkınma planı okunma dulluk avlamak sofistik türk bayrağının kabulu otonom değerli mantık şarkiyat bayrak ile ilgili sözleri sultan melikşah can dostu fildişi ılgıt ılgıt genel coğrafya petrol tüketiminin azaltılması araştırı ıtır çiçeği müdire ak deniz bölge haritası hava değiştirmek 657 kanun kavranılma mubayaacı bugünün işini yarına bırakma onaylanma oslo düzenbazlık iktisadî 23 nisan sunum piyasacı doğru denklem ve grafikleri özefagus günlük örnegi fotomodel iç geçirmek kitler ve özelleştirme plâza dokuncalı


NAMIK KEMAL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162665 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ESERLERİ;

Namık Kemal; şiir, makale, tarih, eleştiri, biyografi, roman, tiyatrotürlerinde eserler vermiştir; bunları toplumun uyanıp gelişmesi için ilaç olarak kullanır. ‘Tiyatro bir eğlencedir fakat eğlencelerin en faydalısıdır’ görüşüyle yazılan tiyatroları; ulusun bozulan moralini kur-tarmak amacıyla Vatan yahut Silistre(1873) den sonra sevmedikleriyle zorla evlendirilen bahtsızlığını Zavallı Çocuk(1873) en kahraman bir kocaya bile ihanet edebilen bir kadının is-yanını Gülnihal(1875); önsözüyle tiyatro görüşünü yansıtan, konusunu harzemşahlar döne-mindeki Türk tarihinden alan Celalettin Harzemşah(1885); Hindistan’da Baburlular zamanın-da bir olayı işleyen Karbela(1910) en tanınmış oyunlarıdır. Romanları; kötü bir kadının ihtiras ve entrikalarına kapılanbir gencin felaketini anlatan töre romanı ‘Son Pişmanlık’ yahut san-sürden sonraki adıyla İntibah(1876); ‘İslam Birliği’ ülküsüyle yazılan tarihsel romanı CEZMİ (18880); Eleştirileri:Tahrib-i Harâbat(1885); Takip(1885); Renan Mudafanamesi(yayın 1962) Şiirleri:Namık Kemal,Hayatı ve şiirleri.

Namık Kemal, bilimsel bir tarihçi olmaktan çok, yaşadığı dönemin insanlarına moral vermek amacıyla hareket eden, duygusal bir tarihçidir, özneldir. Tiyatrolarında halk diline gi-derken, tarih türlerinde hüner göstermek için ağdalı bir deyiş kullanılır. Kişileri olduğu gibi değil, olması gerektiği gibi, idealize ederek anlatır.

ROMANLARI;

Namık Kemal’in ikiromanı var:’İntibah’ ve ‘CEZMİ.’ Türk edebiyatının tanıdığı Batı anlayışında ilk yazınsal romanlarımız, ikisi de romantik özellikler taşır. Olağanüstü olgular, duygusal davranışlar, gerçek yaşamda görülmeyen türde olasılıklar yaşam gücünü azaltır.Top-lumda aile yaşamımızın aksak yanlarını işleyentöresel roman sayabileceğimiz İntibah’la; tarihsel bir konu işleyen ‘Cezmi’ romantizmin etkisindedir. Her iki roman da duygu ve hayale fazla yer verir. Dilin sadeliğinden, halkın ana dilinden, gerçeklerden, günümüz roman tekni-ğinden uz...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.