abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders taş toprak ipham genç osman türküsü irasyonel sayılar etkin çekirdek yükü çelik fabrikası kondansatör ve kullanım alanları duyarlık kristal yelkenli müşteri hizmetleri nafi bölgeler coğrafyası tarihi eserleri koruma ortopedist tekstil terbiyesinde kullanılan makinalar buz torbası aöf l pinti devirli avrupa hun imparatorluğu özel atatürk ün yaptıgı yenilikler ruh sağlığı etkenlik 23 nisan bayramı geçersiz bağımlılık solid works kefillik mehmetçik barış international environment balıkcılar hatırlatmak başkalaşım geçiren canlılar toprak koruma osmanlı rus ilişkisi 2.el oto bilgisayar ve temel bileşimleri ölüş tarikat direk imalatı kaynak dayanımı fors 16 ülke alışılmamış valinin görevleri hazırlıksız konuşma albert einstein giriş sabunlama titreklik eklenti trnc tedip rekombinant dna has gufran berna yazis ipekçilik likör günlük türünün gelişimi delphi ile sistem programlama bor medeni gençlik ve spor bayramı sitayiş teknolojik gelişmelerin insan yaşamındaki etkileri örneklemek potlaç tokatlama 2. sınıf tüm dersler adamca matematik sanatı muavenet çeliklerde gerilme giderme tavlaması kampana ayarlamak keyfetme tasarlamak iştahsızlık konya ve çevre penaltı 5. sinif yazili kehribar inleyiş tasarım ilkeleri kır akut glomerülonefr Çekoslovakyalı gevher nesibe hatun kuvvet ile ilgili sorular ekosistem dönüşüm mıskal delphi kayış kasnak uydurmaca tersim ekosistemlerin özellikleri il milione erbap istikamet


NAMIK KEMAL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162680 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ESERLERİ;

Namık Kemal; şiir, makale, tarih, eleştiri, biyografi, roman, tiyatrotürlerinde eserler vermiştir; bunları toplumun uyanıp gelişmesi için ilaç olarak kullanır. ‘Tiyatro bir eğlencedir fakat eğlencelerin en faydalısıdır’ görüşüyle yazılan tiyatroları; ulusun bozulan moralini kur-tarmak amacıyla Vatan yahut Silistre(1873) den sonra sevmedikleriyle zorla evlendirilen bahtsızlığını Zavallı Çocuk(1873) en kahraman bir kocaya bile ihanet edebilen bir kadının is-yanını Gülnihal(1875); önsözüyle tiyatro görüşünü yansıtan, konusunu harzemşahlar döne-mindeki Türk tarihinden alan Celalettin Harzemşah(1885); Hindistan’da Baburlular zamanın-da bir olayı işleyen Karbela(1910) en tanınmış oyunlarıdır. Romanları; kötü bir kadının ihtiras ve entrikalarına kapılanbir gencin felaketini anlatan töre romanı ‘Son Pişmanlık’ yahut san-sürden sonraki adıyla İntibah(1876); ‘İslam Birliği’ ülküsüyle yazılan tarihsel romanı CEZMİ (18880); Eleştirileri:Tahrib-i Harâbat(1885); Takip(1885); Renan Mudafanamesi(yayın 1962) Şiirleri:Namık Kemal,Hayatı ve şiirleri.

Namık Kemal, bilimsel bir tarihçi olmaktan çok, yaşadığı dönemin insanlarına moral vermek amacıyla hareket eden, duygusal bir tarihçidir, özneldir. Tiyatrolarında halk diline gi-derken, tarih türlerinde hüner göstermek için ağdalı bir deyiş kullanılır. Kişileri olduğu gibi değil, olması gerektiği gibi, idealize ederek anlatır.

ROMANLARI;

Namık Kemal’in ikiromanı var:’İntibah’ ve ‘CEZMİ.’ Türk edebiyatının tanıdığı Batı anlayışında ilk yazınsal romanlarımız, ikisi de romantik özellikler taşır. Olağanüstü olgular, duygusal davranışlar, gerçek yaşamda görülmeyen türde olasılıklar yaşam gücünü azaltır.Top-lumda aile yaşamımızın aksak yanlarını işleyentöresel roman sayabileceğimiz İntibah’la; tarihsel bir konu işleyen ‘Cezmi’ romantizmin etkisindedir. Her iki roman da duygu ve hayale fazla yer verir. Dilin sadeliğinden, halkın ana dilinden, gerçeklerden, günümüz roman tekni-ğinden uz...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.