abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kaside 282 ihzar ankaranın başkent olması atomun iç dünyası çağrışımsal diş taşı ortadoğu sosyal sorunları cactus presbitlik iç enerji anayasa mahkemesi helvacı giriş katı 1.sınıf soruları 1 sınıf matematik soruları present tense atatürk ün spor ile ilgili sözleri sonuçlar muhasebe staji hikaye nedir hurufat canlılar değişiyor hidrojen enerjisiyle elektrik üretimi mimari detay muattar müteahhit sesini kısmak palmiyegiller muhayyer bilim sosyolojisi sahne almak bach Doğu Bloku şimdilerde sofinin dünyası deniz kullanımı elektrik simgeleri karalamak cansız etmenler değişke bilgisayar yazılımı modul azat madencilikte kullanılan haritalar demir dayanıklılık testi akil baliğ uluslararasi para politikalari feldspat gezegenimiz yarı ağır sıklet güneş,ay,dünya şişmanlama gökçek eski rakamlar havlet nalbur temel analiz yatay analiz çimento değirmeni sıvı iletkenlik 6. sınıf kesirler pepton demokrasinin gelişimi eğitim sisteminin sorunları höyük mutlakiye irsaliye sislenme hancı eğilimli konur al teali kalori miktarları kiralama elvan 12 hayvan resimli ikametgah galvanize aşık tarzı türk halk şiiri gökyüzü sait faik abasıyanık semaver müşteri hastane nedir dünyanın 7 harikası türkce matematikcileri 3 boyutlu resim tek taraflı kayıt sistemi uzman cavuş atatürk ve aile resimleri tiyatro çeşitleri hacet yok com devamlı görüş toplama mesneviler türkiyedeki yeni pazarlama teknikleri atatürk iletişim kalite çemberleri tez


MATEMATİK SINAV SORULARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162709 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEDEOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU MATEMATİK
ORAN - ORANTI

Oran - Aynı cinsten iki çokluğun bölme yoluyla karşılaştırılmasına oran denir. İki veya daha fazla eşit orana orantı denir.
a : b = c : d => a ile d - dış terimleri, => b ile c - iç terimleri denir.
a -- c => a -- b => c -- d
b d c d a b
a . d = b . c => Dış terimlerin çarpımı iç terimlerin çarpımına eşittir.
Doğru orantı - İki çokluktan biri artığı zaman diğeri de aynı oranda artar ya da biri azaldığı zaman diğeri de aynı oranda azalır.
Ters orantı - İki çokluktan biri artığı zaman diğeri de aynı oranda azalır ya da biri azaldığı zaman diğeri de aynı oranda artar.
Bileşik orantı - Her zaman bilinmeyeni ortaya yazarak, problemler kolayca doğru sonuca ulaşılır.
Örnek: 8 işçi 6 m genişliğinde 200 m yolu 15 günde yapıyorlar. 5 işçi 8 m genişliğinde 300 m yolu kaç günde yaparlar.
İşçi Gün Genişlik Yol
8 15 6 200
5 x 8 300
TO DO TO
Bu çeşit sıralanmış terimleri ikişer ikişer gruplar halinde incelenir. Birinci grup işçi, gün - Bir işi tamamlamak için işçiler artarsa aynı oranda günler azalır ters orantı (TO) => terimleri düz çarparız. İkinci grup genişlik, gün - Yolu genişletirsek aynı oranda iş günü artar doğru orantı (DO) => terimleri çapraz çarparız. Üçüncü grup genişlik, yol - Sabit şartlarda ( işçi, gün, malzeme vs ) yol genişletilirse aynı oranda boydan kısalır ters orantı (TO) => terimleri düz çarparız.
X -- 8 . 15 . 8 . 300 -- 48 gün
5 . 6 . 200
x bulunmadığı sırayı paya yazarız, kalanları ise paydaya yazarız. Gerekli işlemleri ( sadeleştirme, çarpma, bölme) yapılarak sonuç bulunur.

2. Sınıfımızın eni 6 m, boyu 9 m dir. Sınıfımızın eninin, boyuna oranını bulunuz.
CEVAP: 2 : 3
3. Bir baba, 6750000 lirayı 8 ve 10 yaşlarındaki iki çocuğuna dağıtıyor. Büyüğü kaç lira almıştır?
CEVAP: 3750000
4. Bir üçgenin kenarları 2, 3, 5 sayıları ile orantılıdır. En küçük kenarı 8 cm olduğuna göre çevresi kaç cm dir?
CEVAP: 40
5. 10 kg domatesten 3 kg salça elde edildiğine...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.