abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hırçınlaşmak menkul kıymet nedir halt etmek şarap ithalat resmi kurumlar seryum polyol nedensellik akedemik tanjant cetveli işkembe basınç kaybı matematikte kare kim buldu kara mizah üstünden (şu kadar zaman) geçmek din ve vicdan hürriyeti kitap okurken resim yunus emrenin hayatı yağımsı drama yabanci dil çimdiklenme inorganik kimya aktifleştirme akdeniz bölgesi maden polimerlerden termosetler active passive sorular astronomi soruşturma raporu nezaket gıcır access 2003 bilir +muhasebe kayıtlarında kullanılan belgeler milletvekili seçilmek yetişkinlik Şafiî bebeklik dönemi 68 kuşağı ince zar ebrucu pantograf havi olmak dışında maşatlık ihtilal necip fazıl murat okul aile veli toplum işbirliği hayat parçaları kitap özeti ahbaplık reklam kampanyası nedir amfora kömbe toplam kalite yönetimi kalite çemberleri falçata atatürkün sanat alanında anıları yapay destan kuyucu çalışma gezisi enjeksiyon makinesi azerbaycanın haritası alparslan kimdir gerekme ikindi namazı gurbet hikayeleri diyarbakır olayları taşıt titreşimi kara yağız mağaza nama töre cinayeti alışkanlıklar simpleks yöntemler david ricardo terörden korunma çırçırlama ankara kız meslek lisesi nedeniyle tasarım ısının kullanım alanları fm verici eleştiri aile mahkemesi grafikler düşünüş güç kaynağı ön panel bağlantısı kirmizi civa tava gelmek yat limanı istanbul kültür bilgi haritası bilgi ile özdeyiş 4 basamaklı aya ayak basan ilk 8.sınıf testi ömürsüz 2. sınıf kurs planı neft teknoloji yararları max weber


MATEMATİK SINAV SORULARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162709 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEDEOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU MATEMATİK
ORAN - ORANTI

Oran - Aynı cinsten iki çokluğun bölme yoluyla karşılaştırılmasına oran denir. İki veya daha fazla eşit orana orantı denir.
a : b = c : d => a ile d - dış terimleri, => b ile c - iç terimleri denir.
a -- c => a -- b => c -- d
b d c d a b
a . d = b . c => Dış terimlerin çarpımı iç terimlerin çarpımına eşittir.
Doğru orantı - İki çokluktan biri artığı zaman diğeri de aynı oranda artar ya da biri azaldığı zaman diğeri de aynı oranda azalır.
Ters orantı - İki çokluktan biri artığı zaman diğeri de aynı oranda azalır ya da biri azaldığı zaman diğeri de aynı oranda artar.
Bileşik orantı - Her zaman bilinmeyeni ortaya yazarak, problemler kolayca doğru sonuca ulaşılır.
Örnek: 8 işçi 6 m genişliğinde 200 m yolu 15 günde yapıyorlar. 5 işçi 8 m genişliğinde 300 m yolu kaç günde yaparlar.
İşçi Gün Genişlik Yol
8 15 6 200
5 x 8 300
TO DO TO
Bu çeşit sıralanmış terimleri ikişer ikişer gruplar halinde incelenir. Birinci grup işçi, gün - Bir işi tamamlamak için işçiler artarsa aynı oranda günler azalır ters orantı (TO) => terimleri düz çarparız. İkinci grup genişlik, gün - Yolu genişletirsek aynı oranda iş günü artar doğru orantı (DO) => terimleri çapraz çarparız. Üçüncü grup genişlik, yol - Sabit şartlarda ( işçi, gün, malzeme vs ) yol genişletilirse aynı oranda boydan kısalır ters orantı (TO) => terimleri düz çarparız.
X -- 8 . 15 . 8 . 300 -- 48 gün
5 . 6 . 200
x bulunmadığı sırayı paya yazarız, kalanları ise paydaya yazarız. Gerekli işlemleri ( sadeleştirme, çarpma, bölme) yapılarak sonuç bulunur.

2. Sınıfımızın eni 6 m, boyu 9 m dir. Sınıfımızın eninin, boyuna oranını bulunuz.
CEVAP: 2 : 3
3. Bir baba, 6750000 lirayı 8 ve 10 yaşlarındaki iki çocuğuna dağıtıyor. Büyüğü kaç lira almıştır?
CEVAP: 3750000
4. Bir üçgenin kenarları 2, 3, 5 sayıları ile orantılıdır. En küçük kenarı 8 cm olduğuna göre çevresi kaç cm dir?
CEVAP: 40
5. 10 kg domatesten 3 kg salça elde edildiğine...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.