abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders revir eski yunan siteleri hegzan kaynama noktası hacı olmak basit icatl inşaat mühendisliği staj defteri faz elektrik kirsof çağıra çağıra tarihi yerleri aile fotoğrafları satın alma prosedürü elektroteknik barış kompozisyonu krom kromat sevimsiz sıralanmak burgaz ada atatürkün yaptığı hak ve hürriyetler işin üstesinden gelmek yazman naldöken buz makinası dayanılma q klavye asetilen kaynak sosis telgraf örnekleri elyaf hakkında anket Maraş dondurması ele alınmaz straygarn bütün hastane yapıları çok uluslu şirketler ve örgüt yapıları elektronik eşyalar estetik yaptırmak kalıcı şahmeran oscar ödül sıvıların içinde bulundukları kabın taban ve yan yüzeylerine uyguladığı kuvveti açıkla deprem dede genellik şekersiz toplumsal barış ve uzlaşma açık öğretim sınav sonuçları petrol rafinerileri çanakkale destanı tüme varım su örümceği öklid renklenmek 6.sınıf matematik heterezigot 15 katlı statik proje bilgisayar kasaları ve türleri silkiniş makina titreşim fizibilite raporu makine sönümsüz organlarımız tekeffül kemalettin tuğcu yunus emre felsefesi sığın inanmazlık sap danışmanı cimento çin internet teknolojisi çevreyi temiz tutma aşurelik fen bilgisi yankı 9.sınıf kanlı nigar trigonometri ile ilgili sorular yapı kooperatifi priz ağrıma teizm justice 15. yüzyıl kibirlenme atmosferin tanımı atatürkün liderlik anlayışı sürükleyici stalin biyoloji ayraçlar projesi tan tun parenteral sukut lise kimya günlük plan knut hamsun gelecekle ilgili beklentilerim sterilizasyon nedir saydamlık inönü savaşı 7. sınıf matematik tinsel


GÜNDELİK BİLMECELER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 162923 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KİTABIN ADI Gündelik Bilmeceler
KİTABIN YAZARI Partha GHOSE
ÇEVİREN Diponkar HOME / Özlem ÖZBAL
YAYINEVİ VE ADRESİ Tübitak Yayınları
BASIM TARİHİ NİSAN 1996
KİTABIN YAYIM MAKSADI Kitap Zevk İçin Yazılmış Olup Amaç Okuyucuların Merakını Uyandırmaktır.
KİTABIN ÖZETİ :
Hindistan’ da yayımlanan popüler bilim dergilerinde düzenli olarak yer alan köşe yazılarından ortaya çıkmıştır. Fiziğin alışılmış ayrımı -yani ısı, ışık, ses vb. gibi- yapılmamıştır. Bunun yerine bu bilmecelerin nerede karşımıza çıktıklarını (yani mutfak civarında, dışarıda, doğada veya spor yaparken, oyun oynarken, televizyon seyrederken, kitap okurken gibi) göz önüne alınmıştır. Son bölümde, hala esrarını koruyan veya mevcut cevapları pek de tatmin edici olmayan bilmecelere yer verilmiştir. Mutfak civarında karşımıza çıkan ve cevabını çoğumuzun bilmediği bir örnek veriyoruz.
Fincandaki Kaşık :
Sıcak su konulan ince bir fincan mı, yoksa kalın bir fincan mı daha çabuk kırılır? Neden metal bir kaşığı fincanın içine koyarız?
Metal kaşığın ısı iletimi yüksek olduğu için metal kaşık koyarız. Fincana sıcak çay koyarken fincanın önce iç yüzeyi ısınır. Dış yüzeyi ısıdan daha geç etkilenir. Dolayısıyla kalın kenarlı fincan ince kenarlıdan daha kolay kırılır.
Gündelik hayata ait diğer örneklerimiz de kısaca şöyledir:
Sabun ve Kir :
Nasıl oluyor da sabun ile vücudumuzdaki ve giysilerimizdeki kiri temizleyebiliyoruz?
Sabun moleküllerinin kendine has bir özelliği vardır. Bu moleküller yağlı veya yüklü kir parçacıklarına yapışırlar. Giysiler bu aşamada su ile durulanınca sabun ve beraberindeki kir çıkmış olur.
Yangın Var :
İtfaiye ekipleri büyük yangınları su kullanarak söndürürler. Su neden etkin bir yangın söndürücüdür?
Suyun yangın söndürmede iki rolü vardır. Birincisi suyun yanan cisimden büyük miktarda ısı almasıdır. İkincisi kaynamakta olan sudan çıkan buhar, yanan cisimlerin etrafını sararak oksijensiz kalmasını sağlar.
Hor...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.