abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders baca gazı yağmalanma müzik ve matematiğin ilgisi bisiklet parça ağac tanzimatta olgu ingilizce il tanıtımı hedef pazar k ılıklık araziye uymak muharrir ingilizce odevleri tilkilik değme 11. yy türkler artistik jimlastik blok diyagram çizimleri sanat sosyolojisi ad nedir atatürk anadolu lisesi rey burhaniye tc no bulma toricelli plâto analiz metodları kimya poli kütüphanecilik kimyasal ve fiziksel degişmeler gezici sağlık kalıtsal özellikler beton kücülme çağdaşlaşma eğitim politik temelleri evveli müteveccih kaba kurgu anket tasarımı kamera bölümü atatürk inkılapları ölçü birimleri husus büyüklenme amme kreozot tanzimat gazeteleri örgütsel bağlılık ışın çağı çocukları kitap özeti parça imalatı 2007 oks peynircilik kadife kumaş ambarcı games crossıng-over peyzaj yönetimi denme bilgi formu hazırlama işve gofret 1/ sinif matamatik böcek gibi denetim de makale ışınım kimya yıllık planları kalitesiz kurtuluş savaşındaki cepheler betimleyici teavün mesih paşa imamı hekimlik istanbul haritası vestel beyaz esya dönüşme frankestein açıklamalı yazılı anlatım türleri angström leyla ile mecnun hikayesi alegorik kat çıkmak perdahlı 6. sınıf türkçe soruları seğirme fonksiyonları açısından büro yönetim süreci genişçe resmi mevduat yönetsel çenek nedir pırıltılı şakrak ingilizce sözcükler ruh ölçümü soruma argument essay ölçü ve tartı aletleri danimarka kabine hakkı olmak gen aktarımı ve önemi


A.B.D. BAŞKANI WİLSONUN BARIŞ BİLDİRİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163090 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

A.B.D. BAŞKANI WİLSONUN BARIŞ BİLDİRİSİ
1918 yılının başında tüm uluslarda savaşa karşı bıkkınlık ve barış özlemleri açıkça görülüyordu. Milyonlarca insan ölmüş, açlık ve sefalet tüm Avrupayı etkilemişti. l918 yılının başında ise hangi tarafın kazandığı kesin belli olmamakla beraber, savaş uzadıkça İtilaf Devletlerinin kazanacağı görülüyordu. 1917 yılında Almanya ve Avusturyanın barış girişimleri ile İtilaf Devletlerinin barış koşullarını ağırlaştırmak istemeleri yüzünden başarılamamıştı.
İşte bu ortam içerisinde Başkan Wilson, gelecek barışın esaslarını saptayan "14 Nokta" sını açıkladı. 8 Ocak 1918de Kongreye gönderdiği mesajda barışın ve ondan sonra dünya da demokrasinin ve küçük milletlerin bağımsızlığının esaslarını saptamaya çalışıyordu. Başkan Wilsonun bu çabalarından haberi olan Fransa Başbakanı ve Dışişleri Bakanı 27 Aralık 1917de Fransanın savaş amaçlarını açıklarken, Fransanın istila amacı gütmedigini, kul hayatı yaşayan doğu halklarına kendi kaderlerini kararlaştırmak hakkını verecek "uluslar prensibi" için savaştıklarını belirtiyorlardı. İngiltere Başbakanı Lloyd George ise 5 ocak 1918de yaptığı konuşmada, Türklerin başkentinde gözleri, Türk halkına dayanan bir Osmanlı İmparatorluğunun varlığına karşı olmadıklarını belirtti. Böylece hem Wilson tatmin edildi hem de İttifak Devletleri kamuoyu savaştan çıkmak isteyeceklerdi. Daha sonra eklenenlerle birlikte 27ye ulaşan bu noktalar, 11 Şubatda Wilsonun bir konuşmasında, devletlerin yeni topraklar kazanamayacakları, savaş tazminatı alınamayacağını açıklanmasıyla özet olarak şu esasları belirliyordu:
1- Barış antlaşmaları açık olacak, gelecek uluslararası antlaşmaların açık olması.
2- Karasuları dışında, savaş ve barışta denizlerde mutlak serbesti bulunması.
3- Uluslararası bütün ekonomik engeller kaldırılacak ve eşitlik sağlanması.
4- Ülkelerin silahlanmayı bırakıp, yalnızca iç güvenlikleri seviyesine indirilmesi için karşılıklı garanti verilmesi.
5- Sömürgeler üzerindeki isteklerin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.