abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tarihte doğal sayılar ali kabil pedagojik banka ıt telgraf nedir magmatik kayaçlar imalat yöntem staj örnek aylar ve mevsimler kodlama çerkez ethem isyanı mandren charlotte bronte jane eyre ahu parçası aroma mikos kirşof un akımlar kanunu sayılar 7.sınıf elektrik sistemleri sıvı olcu birimleri aç gözlülük kavara ölüm sessizliği bayındırlık alanında yapılan yenilikler kütüğe geçirmek die four you kabul yeri atatürk bilim ve fen integralin tarihçesi sanılma balkan an birds şairlerimiz başını vermeyen şehit-ömer seyfettin potasyum di kromat geçici kurul yönetmeliği atom bombası atılması kapkara füze seçme ve seçilme hakkı bireyin gelişimi nispet bendeniz göz bilimi terilen fizik aydınlanma grammar divan edebiyatı pilot 3. testleri anterior yargısal denetim anlatım özellikleri asimetre telli turna ts 88 nedir ana ve ara renkler sonu gelmek başarı hakkında makaleler ingiltere tarımı osmanlı toprak yönetimi quantıfıers atatürk önderliğinde hak ve sorumluluklarımız. panel köprü gümüş kanat eğitimde iletişim açık lise geometri teoremler vatan sevgis finalist makra okşamak atatürkün milli mücadelede çemberde yaylar alanlara göre meslekler transkripsiyon çiçekler yakma resim sabit ücret alaca höyük değirme kirpiler sinekli çocuk leonardo fibona antrenman bilgisi winzip demokrasi ve insan hakları pazarlama dün bugün yarın adam gibi diaspora atatürkün özellikleri babam! kadavra telâş yapısalcı tepme Küçük Asya serenat


AKCİĞERİN CERRAHİ ANATOMİSİ, CERRAHİ PRENSİPLER VE PNÖMONEKTOMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163376 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKCİĞERİN CERRAHİ ANATOMİSİ, CERRAHİ PRENSİPLER VE PNÖMONEKTOMİ
Bronkopulmoner Segmetler:
Sağ tarafta üç, solda iki lob olmasına rağmen her iki akciğer temelde birbirine çok benzer. İngiltere Toraks Derneğinin sınıflandırmasına göre bronkopulmoner segmentlerin dağılımı aşağıda gösterilmiştir:

Sağ Akciğer:

Üst lob: (1) Apikal, (2) posterior, (3) anterior.

Orta lob: (4) Lateral, (5) medial.

Alt lob: (6)Apikal, (7) mediobazal (kardiyak), (8) anterobazal, (9) laterobazal, (10) posterobazal.

Sol Akciğer:

Üst lob: (1) Apikal, (2) posterior, (3) anterior, (4) lingula üst divizyonu, (5) lingula alt divizyonu.

Alt lob: (6)Apikal, (8) anterobazal, (9) laterobazal, (10) posterobazal.
* Sol akciğerde 7 olarak numaralandırılan segment yoktur.

Her iki üst lobda da anterior, apikal ve bazal olarak adlandırılan üç segment vardır. Sağ tarafta segment bronşları lober bronştan trifürkasyon yaparak dallanır. Solda ise lober bronştan önce lingula divizyonlarına giden bir apikoposterior bronş, daha sonra anterior segment bronşu ayrılır-dallanır, son olarak apikal ve posterior segment bronşları bifurkasyon yaparak dallanır.

Sağ orta lob bronşu, intermedier bronşun bir dalı olarak öne doğru uzanır. Bununla birlikte solda orta lobun karşılığı olan linguler segmentlerin bronşu üst lob bronşundan ilk ayrılan dal olarak öne ve aşağıya doğru uzanır.

Her iki taraftafi alt lob bir apikal ve üç bazal segmentten oluşmuştur. Bunlara ek olarak sağ tarafta bronşu alt apikal segment ve bazal divizyon arasından ayrılan kardiyak segment yeralır.

Sağ üst lob ile orta lob arasında kalan bronş intermedier bronş olarak adlandırılır.

Pulmoner Damarlar:
Her segment kendine ait arter, ven ve bronşu olan bir ünitedir. Segmental arterler bronşa çok yakın, genellikle superior veya lateralinde iken, segmental venler ise genellikle drene ettikleri segmentlerin arasında (intersegmenter) yeralırlar. Segmentler birbirinden zayıf bir bağ dokusuyla ayrılır, inter...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.