abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders işletme staj defteri Karaim atatürk önderliğinde hak ve sorumluluklarımız. ıı. dünya deneyimli bayii ogretmen ler .com 2005 anayasa değişiklikleri kromoplast yeni ekonomi 300-banka kredileri iki buçuk adlı eser araştırma desenleri ses kayıt cihazları hakkında bilgi haclı seferleri vakumlu yoğurt münevver et obur ve ot oburlar iyodür istanbuldaki liseler 11 sınıf ve 12 sınıf matematik ders planları morglar büro staj idari yargıda temyiz atasozler yapistirma elemanlari 1928 mensur automod dünya kadar tebeşir yapımı kararlama stratejik yaratıcılık proje ve performans ödevleri bitki resimleri kirchhoff yasaları anlatım tekniklerinin çanakçı maden ve enerji kaynaklari istanbul posta kodu murabba top kar gibi plastik çizim alışım varsayımlı programlama dilleri arka parasempatik 12 hayvan türk takvimi hot and cold itinasız çikmiş öss soruları menus mubah osmanlı yönetim fümerol anomali fm alıcılar reynold sayısı kefensiz gelişmiş ülkelerde demokrasi canlıların yaşayış biçimleri emrivaki hz muhammed in hayatı finansal analiz yöntemleri kavuşulma sokratesin savunması ingilizce günlük konuşma dil abdulkadir geylani 1. dünya savaşı+almanya hava kirliliğinin çözüm yolları belgesel saydamlık bilimsel araştırma süreci tatlı söz kinayeli tekstil electronic waste efsane nedir yüz kere atatürkün sosyal bilime verdiği önem müzakere teknikleri erciyes volkanitleri cad gülcü kazanılmak tanzimat edebiyatının oluşumu hakimiyetin kaynağına göre devlet şekilleri alessandra volta hazır etmek yapım resmi bakanlık birimleri arıtmak akım gerilim trafoları büyük umut su bitkileri nesih bilme


AKCİĞERİN CERRAHİ ANATOMİSİ, CERRAHİ PRENSİPLER VE PNÖMONEKTOMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163376 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKCİĞERİN CERRAHİ ANATOMİSİ, CERRAHİ PRENSİPLER VE PNÖMONEKTOMİ
Bronkopulmoner Segmetler:
Sağ tarafta üç, solda iki lob olmasına rağmen her iki akciğer temelde birbirine çok benzer. İngiltere Toraks Derneğinin sınıflandırmasına göre bronkopulmoner segmentlerin dağılımı aşağıda gösterilmiştir:

Sağ Akciğer:

Üst lob: (1) Apikal, (2) posterior, (3) anterior.

Orta lob: (4) Lateral, (5) medial.

Alt lob: (6)Apikal, (7) mediobazal (kardiyak), (8) anterobazal, (9) laterobazal, (10) posterobazal.

Sol Akciğer:

Üst lob: (1) Apikal, (2) posterior, (3) anterior, (4) lingula üst divizyonu, (5) lingula alt divizyonu.

Alt lob: (6)Apikal, (8) anterobazal, (9) laterobazal, (10) posterobazal.
* Sol akciğerde 7 olarak numaralandırılan segment yoktur.

Her iki üst lobda da anterior, apikal ve bazal olarak adlandırılan üç segment vardır. Sağ tarafta segment bronşları lober bronştan trifürkasyon yaparak dallanır. Solda ise lober bronştan önce lingula divizyonlarına giden bir apikoposterior bronş, daha sonra anterior segment bronşu ayrılır-dallanır, son olarak apikal ve posterior segment bronşları bifurkasyon yaparak dallanır.

Sağ orta lob bronşu, intermedier bronşun bir dalı olarak öne doğru uzanır. Bununla birlikte solda orta lobun karşılığı olan linguler segmentlerin bronşu üst lob bronşundan ilk ayrılan dal olarak öne ve aşağıya doğru uzanır.

Her iki taraftafi alt lob bir apikal ve üç bazal segmentten oluşmuştur. Bunlara ek olarak sağ tarafta bronşu alt apikal segment ve bazal divizyon arasından ayrılan kardiyak segment yeralır.

Sağ üst lob ile orta lob arasında kalan bronş intermedier bronş olarak adlandırılır.

Pulmoner Damarlar:
Her segment kendine ait arter, ven ve bronşu olan bir ünitedir. Segmental arterler bronşa çok yakın, genellikle superior veya lateralinde iken, segmental venler ise genellikle drene ettikleri segmentlerin arasında (intersegmenter) yeralırlar. Segmentler birbirinden zayıf bir bağ dokusuyla ayrılır, inter...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.