abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dolaşım sistemi rahatsızlıkları defter nedir yoklamak stratejik yönetim unsurları ilk bayrak gümrük antlaşması kandaşlık 4 .sinif test matematik kullanım alanları özgürleşme 9 sınıf edebiyat sınavı incil savunmak tıs Yalova kaymakamı kervansaraylar haritası murç engel algılayan robot geleme şikeste milât edebiyatta deniz kaşgarlı mahmutun hayatı 6. sınıf ebob ekok alışveriş bilimi ilkyaz hatay sorunu iki gözüm (iki gözümün nuru) ahmet bekir palazoğlu ses tonları sıcak suların kullanım alanları toplum ve insan ileus hayıt benjamin bloom doymaz şekerim! control center ege bölgesi sanayi pas geçmek türkiyede uygulanan para ve maliye politikaları din kültürü relikt çarka yönlendirici (router) son gürlüğü tulumbacı albatros kaynak birleştirmeleri bakışma solist örs kemiği eristik gün durumu cıda gidişat grammer demokratik yonetim anlayisinin tarihsel gelisimi yaş üzüm inanc ve davranıs iliskisi etmen disiplin cezası konveyör pontus binicilik müteselli alaiye beyliği sesin yayılmadığı ortamlar savsak bilgi+teknolojileri türkiyede yetiştirilen tarım ürünleri omer seyfettinin anonim şirketler çürüme 1 derecede denklemler sığla hareket-hız dişsizlik işsizlik sigortası çekirdeğin yapısı basınç sunum pazarlama teknikleri zemzem suyu oks 2004 ısının madde üzerindeki etkileri serveti fünun ocaklı aşıkpaşazade mikyaslı 1981 ev fiyatlari açılış konuşmaları fabrika organizasyon stajı fıtrî seyrekçe anadolu selçuklu mihrapları atilla dönemi akarsuyu oluşturan kaynaklar çelik fabrikası iman etmek


EFFÜZYONLU OTİTİS MEDİA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163386 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

EFFÜZYONLU OTİTİS MEDİA

Lokal ve genel enfeksiyon belirtisi ve bulgusu vermeden, orta kulakta ve sağlam zar arkasında sıvı toplanmasıyla karakterize olan otitis media(OM) türüne, seröz otitis media(SOM) denir. Bu hastalık çeşitli sinonimlerle anılır. Efüzyonlu OM (EOM), sekretuar OM, kataral OM, serotimpanum, mukoid OM, non süpüratif OM isimleri de aynı klinik tabloya verilen adlardır. En çok seröz ve effüzyonlu OM isimleri ile anılır.
Orta kulakta effüzyon birikmesi çeşitli durumlarda olabilmektedir. Aslında tüm bunlar östaki disfonksiyonu yapan durumlardır. Sık sık geçirilen Üst solunum yolu enfeksiyonları, adenoid hipertrofileri, yarık damak, yetersiz Akut OM tedavisi, barotravmalar, östaki borusunun orifisini tıkayan nazofarenks tümörleri, radioterapi, allerji, immün yetmezlik gibi faktörler SOM gelişmesinde etken olarak kabul edilirler.
EOM riski AOM ataklarının varlığında 12 kat, anaokulu yada kreşe gidenlerde 2,5 kat ve kış aylarında 1.75 kat arttığı saptanmıştır.

EFFÜZYONLU OTITIS MEDIA’NIN PATOGENEZİ
Hastalığın tedavisinin tam olarak yapılabilmesi için SOM’un patogenezini çok iyi anlamak gerekir.SOM’un gelişiminde bir çok faktör katkıda bulunmaktadır ; bunlar, infeksiyon, östaki tüpünün disfonksiyonu, allerji, kraniyofasiyal büyüme gelişme bozukluğu, adenoid dokusu ve barotravmadır.İNFEKSİYON
Orta kulağın ve üst solunum yollarının infeksiyon ve inflamasyonu ile SOM arasında doğrudan bir ilişki olduğu gerçektir.SOM’ da yapılan kültürlerde orta kulak effüzyonlarında bakteri ve viruslar izole edilmektedir.EOM’da %30 S.pnömonia %20 H.influenza,%10 M.catarhalis, %3S.pyogenes, %1S.aureus izole edilmiştir.Üreme olmayan kulaklarda yapılan smearlerde bakteriyel antijenler ve antibakteriyel antikorlar saptanmıştır.

ÖSTAKİ TÜPÜ DİSFONKSİYONU
Östaki tüpünde bulunan titrek tüylü hücreler drenaj görevi için önemlidir. Östaki borusunun timpanik ağzından nazofarenks’e kadar sayıları giderek artar. Titrek tüy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.