abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders oyunları seç telefonu kim buldu animasyon sanatı kinin yarım gün doğal güzelliklerimizin önemi saylav sosyal fobi gravür iffetsiz semih tem peygamberimizin hicreti ege kıyafetleri binbirdirek sarnıcı göz evi nefer pazı kemiği aksarayın eski tarihi 1810 1820 osmanlı rus savaşları kasabalı burdur posta tazimat bebek gelişimi hz.musanın hayatı yataş kuvai milliye parabol kullanım alanları açık işletme ocakları housekeeping algı yanılmaları akdeniz fokları divan teşkilatı gamlanma açıköğretim test salâh adım adım aöf soru cevap sarsmak okumuşluk en azından karmaşa humbara külleme vergilerin tasarrufa etkileri azap toprakları apar topar bismarck mızıkçı ağlar doğadaki üç unsur 4 zamanlı benzinli motorların çalışma prensibi hippi dinamik soruları dehalet hain çevre kirliliginin nedenleri ve çozum yolları dolgun maaş adana jeolojisi sokaktaki adam borsa hizmetleri şirketleri muhasebesi yevmiye kayıtları ilk telefon ne zaman cikti jeopolitik konum büyük hanım kontur tabla esrarlı ada gına vakumlama işi gücü bırakmak paket etmek çimdiklenme biyoloji öss soruları 30 agustos beydaba hikayeleri atatürk ve sanat hidrolik pres devresi 2. dünya savaşı sonuçları mikroskob nedir bahçesiz ajanda arındırmak haritada ölçek salıncaklı sıska kuyu gibi asit-baz-tuz çıkarmak karar teorisi bildiğini okumak atatürk ün çocukluk okul yılları demokrasinin tarihçesi baraj nedir atık sembolleri plc programlama yöntemleri muhtariyet dell moderato baba özlemi


AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163513 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE

1. Giriş

Son dönemde Türkiye’de en fazla tartışılan konuların başında hiç kuşku yok ki, Avrupa Birliği geliyor. 11-12 Aralık 1999 tarihlerinde gerçekleşen Helsinki Zirvesi’nde Avrupa Birliği nin Türkiye‘yi diğer aday ülkeler ile aynı kriterlere tabi olarak aday ilan etmesi ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun 8 Kasım 2000 tarihinde Türkiye’nin yol haritası olarak açıklanan Katılım Ortaklığı Belgesi’nin ardından tüm kamuoyu ve kitle iletişim araçlarında Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinin çeşitli boyutları ele alındığı görülmektedir.

2. Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinin tarihsel gelişimi

“Avrupa Birleşik Devletleri” hayali,yaklaşık iki yüzyıllık bir hayaldir. Victor Hugo, 1869’da Paris’te yaptığı barış konuşmalarında bu deyimi kullanmıştır. Ancak Avrupa’nın bütünleşme ihtiyacını duyması, uzun yıllar devam eden savaşlardan, özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra zaruret haline gelmeye başlamıştır. 1949’da NATO’nun oluşumundan sonra, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ‘dan oluşan altı ülke tarafından, Avrupa Birliği’nin ilk adımı kabul edilen “Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu” (AKÇT) 1951’de Paris’te teşkil edilmiştir. Bu anlaşmanın ekonomik sonuçlarının oldukça iyi olması, bu kartelleşmenin sınırlarının daha da geliştirilmesi fikrini ortaya çıkarmış ve aynı ülkeler 25 Mart 1957’de Roma’da imzaladıkları ve 1 Ocak 1958’de yürürlüğe giren Roma Antlaşması ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (AAET) adı altında iki ayrı birlik daha kurmuşlardır.

15 Temmuz 1959’da Yunanistan ve 31 Temmuz 1959’da Türkiye AET’ye ortaklık için resmen başvurmuştur. Böylece Türkiye’nin uzun ve zorlu Avrupa Birliği macerası başlamıştır. Türkiyenin başvurusunu değerlendirmeye alan Topluluk, uzun süren müzakereler sonunda, Türkiyenin kalkınma düzeyinin tam üyeliğin gereklerini yerine getirmeye yeterli olmadığını bildirmiş ve tam üyelik gerçekleşinceye kadar geçerli olacak bir ortaklık anlaşm...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.