abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders işçi ücret bordrosu ve örneği boyut analizi yöntemleri bitkilerde simetri dogrusal denklem sistemleri insan felsefesi realizim günlük hayatımızda kültür,sanat ve müzik etkinlikleri havaîlik eğretileme grafik problemi örnek yurttaş fatsa hacimsiz ıspartada türk boyları mehmet necati öngay ankara nisan ayı hava durumu başkalaşım fen bilgisi ülkemizde bulunan kayaçlar çok büyük çok küçük sayılar çatı kaplama atatürkün cumhuriyetle birlikte getirdiği yenilikler kayaç çesitleri bir çırpıda gülliver büro yönetimi ve sekreterlik e harfli meyve mimari detay metre nerelerde kullanılır doğan cüceloğlu sanayi şuna buna inci özet ipek ongunun eserleri pompalar kefir bor nitrürler buğu kebabı dekompresyon hastalığı insan kaynakları yetersizliği anket yönetimi derk benzerlik öss soruları ısı yalıtım korona iletkeni milli mücadele dönemi türk dış politikası kayış muhallebici dolly mersin üniversitesi 657. madde anlatım bozuklugu iç savaş jeolojik zaman hz. muhammedin hayatı gümüşü eğitimde toplam kalite yönetimi bilgin avatar sanatçı ve zanaatkar ıslıklı akış ölçme market futbol sahasının ölçüleri peter pan kitap özeti balıkcılar oran görünmek sis ve gece montrö boğazlar sözleşmesi örnekleme nedir tomar taşlıcalı yahya televizyonu kim buldu atasöz niteliksiz atama mülkiyeli kurşun cevheri işlenmesi love or money kısa hikayeler doga ile ilgili siirler insan muhendisliği papağanlık alasehir kongresi kentsel dönüsüm eşleme tertiplilik denge ilkesi asabiye basıncın yararları ve zararları amfi el birliği etmek 4 bag anlamı hava kanalı hesap bilimsel haberleşme nedir ışık ve ses fen bakıcı akımlar kanunu bil


ARTEMİS TAPINAĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163782 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ARTEMİS TAPINAĞI


Bizanslı Philon "Babilin asma bahçelerini, Olimpostaki Zeus Heykelini, Rodos Kolossusunu, yüksek piramitlerin kudretli işçiliğini ve Mausoleusin mezarını gördüm. Ama bulutlara doğru yükselen Efesteki tapınağı gördüğümde, diğerlerinin tümünün gölgede kaldığını hissettim." diye yazmıştı.

Tanrıça Artemis adına ilk türbe M.Ö.800lü yıllarda Efesteki nehrin yakınındaki bataklık kıyıya yapılmıştı. Bazen Diana da denen Efes tanrıçası Artemis, Yunan Artemisiyle aynı değildi. Yunan Artemisi av tanrıçasıydı. Efes Artemisi ise belinden omuzlarına kadar birçok göğüsle resmedildiği gibi verimlilik, bereket ve doğurganlık tanrıçasıydı.

Bu eski tapınakta muhtemelen Jüpiterden düşen bir meteorit olduğu düşünülen kutsal birtaş vardı. Tapınak, sonraki yüzyıllarda birkaç kez tahrip olmuş ve yeniden inşaa edilmiştir. M.Ö.600lerde Efes şehri büyük bir ticaret limanı haline geldi ve Chersiphron adlı bir mimar yüksek taş kolonları olan yeni ve büyük bir tapınak inşaa etti.
Lidya kralı Croesus, M.Ö.550de Efesi ve Anadoludaki diğer Yunan şehirlerini fethetti. Bu savaş sırasında mabet tahrip oldu. Croesus, mimar Theodorusa daha öncekilerin hepsini gölgede bırakan yeni bir mabet yaptırdı. Yeni tapınak öncekinin 4 katı büyüklükte 90 metre yükseklikte ve 45 metre genişlikteydi. Masif bir çatı, yüzden fazla taş sütunla destekleniyordu.

M.Ö. 356da Herostratus adlı biri tarafından çıkarılan bir yangında yanarak tahrip oldu. Bundan kısa bir süre sonra o günün en ünlü heykeltraşı olan Scopaslı Paros tarafından yeni bir mabet yapıldı. Romalı tarihçi Plinyye göre yeni tapınak, 130 metre uzunlukta ve 68 metre genişlikteydi. Tavanı, yükseklikleri 18 metre olan 127 adet sütun destekliyordu. İnşaat 120 yıl sürmüştü. Büyük İskender M.Ö.333de Efese geldiğinde tapınağın inşaası hala devam ediyordu.
M.S. 57de St. Paul hristiyanlığı yaymak için Efese geldi. O kadar başarılı oldu ki bundan, şehrin demircisi ve ta...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.