abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 0362 tam sayıları kim buldu uzayda neler var farabinin mantık çalışmaları ab türkiye şuna ulaştırma mühendisliği ısı miktarı ve ölçülmesi galeyan kanatlanış 100 temel eser özet konvansiyon kimyasal madde nedir ahsap ceviz yusuf ile züleyha doğa ötesi biyolojik islah matematikte fonksiyon sorulari mehmet kaplan sermaye arttırımı tozlaşmak asitlerin özellikleri işletme amaçları hacim hesaplama yöntemleri canlılar ve hayat mesleki gelisim alevlenme tartılma bankalar arası birleşme öss biyoloji soruları posta kartı holigan ve holiganizm rahat etmek hükümet nasıl kurulur binbir gece masalları türkiyenin turistik yerleri kompozısyonlar çatı romanı özeti kölen olayım! kayra imgeli bilinçsiz orman kesimi santiago konuşur kuvvetsiz 2004 kpss soruları kriz sürrealizm 27 mayıs ihtilali hamur teknesi post it piyano tarihi zamansız 100 yıl tarihi yapılışı boş çıkmak kâh türk dili ve edebiyatı temiz doga ve temiz insan kalp kilit dünyanın günlük hareketleri moda tasarım efe gölge ve gölge olayları programlama dili ders planları katolik güneşlik anti-aging zeker ışık ve ses arasında benzerlik ve farklılık radyasyonun etkisi ne kadardır dolu kalip yaz sporları geğirme çinko klorür staj bilgisayar metal ambalaj akşehir nesli tükenmekte olan hayvanlar türk girişimci antropometri doğal anıt orojenes 3d çizim programı şişmanlık demir tayini çernobil faciası ışığın kırılması seviye belirleme sınavı Çuvaşça ruble isviçre kobi müstakar motel nedir belcıka devletı posta kodu istanbulun osmanlıda hukuk dokurcun kayak


ARTEMİS TAPINAĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163782 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ARTEMİS TAPINAĞI


Bizanslı Philon "Babilin asma bahçelerini, Olimpostaki Zeus Heykelini, Rodos Kolossusunu, yüksek piramitlerin kudretli işçiliğini ve Mausoleusin mezarını gördüm. Ama bulutlara doğru yükselen Efesteki tapınağı gördüğümde, diğerlerinin tümünün gölgede kaldığını hissettim." diye yazmıştı.

Tanrıça Artemis adına ilk türbe M.Ö.800lü yıllarda Efesteki nehrin yakınındaki bataklık kıyıya yapılmıştı. Bazen Diana da denen Efes tanrıçası Artemis, Yunan Artemisiyle aynı değildi. Yunan Artemisi av tanrıçasıydı. Efes Artemisi ise belinden omuzlarına kadar birçok göğüsle resmedildiği gibi verimlilik, bereket ve doğurganlık tanrıçasıydı.

Bu eski tapınakta muhtemelen Jüpiterden düşen bir meteorit olduğu düşünülen kutsal birtaş vardı. Tapınak, sonraki yüzyıllarda birkaç kez tahrip olmuş ve yeniden inşaa edilmiştir. M.Ö.600lerde Efes şehri büyük bir ticaret limanı haline geldi ve Chersiphron adlı bir mimar yüksek taş kolonları olan yeni ve büyük bir tapınak inşaa etti.
Lidya kralı Croesus, M.Ö.550de Efesi ve Anadoludaki diğer Yunan şehirlerini fethetti. Bu savaş sırasında mabet tahrip oldu. Croesus, mimar Theodorusa daha öncekilerin hepsini gölgede bırakan yeni bir mabet yaptırdı. Yeni tapınak öncekinin 4 katı büyüklükte 90 metre yükseklikte ve 45 metre genişlikteydi. Masif bir çatı, yüzden fazla taş sütunla destekleniyordu.

M.Ö. 356da Herostratus adlı biri tarafından çıkarılan bir yangında yanarak tahrip oldu. Bundan kısa bir süre sonra o günün en ünlü heykeltraşı olan Scopaslı Paros tarafından yeni bir mabet yapıldı. Romalı tarihçi Plinyye göre yeni tapınak, 130 metre uzunlukta ve 68 metre genişlikteydi. Tavanı, yükseklikleri 18 metre olan 127 adet sütun destekliyordu. İnşaat 120 yıl sürmüştü. Büyük İskender M.Ö.333de Efese geldiğinde tapınağın inşaası hala devam ediyordu.
M.S. 57de St. Paul hristiyanlığı yaymak için Efese geldi. O kadar başarılı oldu ki bundan, şehrin demircisi ve ta...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.