abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders lipitler mesnevilerin özellikleri eski horlama cerrahisi hidro elektrik santraller bağlanmak rabıt delk dikenli tel gecmısım tarım ülkeleri sevgili doktor tölerans normal dagılım (pascal kanunu) makine gibi rastlaşma selçuklu devleti paylaşmak ki o en güzel yanan kız otodidakt inşaatçı beyşehir gölü nötr kesme hamburgerci deniz kazı fizibilite raporu basit icatlar tereke icat defter klasik dönem ressamları 2001 ekonomik krizi bostan carpım sembolu yarı toptancılık ağır uyku aşık veyselin hayatı gözcülük 10.sınıflar akıllı ev otomasyonu dünden bugüne insan kaynakları pıtır pıtır hilkaten nesnelcilik ezanî etkileme çalışmaları düz taban deyimi cope örneği iskelet ve kas sistemleri masumiyet termal analiz seramik mütekabil bilgisayar ve eğitim teati sokucu edebi metinler lise üç rize metreküp hesapları eş anlamlı sözçükler redif kafiye relik bitkiler mustafa necati sepetçioğlu türkiyedeki yeni pazarlama teknikleri örtücü boya çeşitleri esp sistemi 2002 öss soruları bazlama deprem sel kontak taş ekmek kundaklanma kat mülkiyeti sanayi yapılaşması ince memed kitap özeti mücahit modüler kopartma pis bıyık aşırı erime yahya kemal beyatlı banco stopaj nereye kamu gelirleri yıldız ucgen motorlar savunu kabul günü deniz altında 20000 fersah petersburg kaba sakal eski ve yeni ölçme araçları automated storage sedef otu kompozit malzemeler gümrük antlaşması kakım köfteci integral


ATOM MODELİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163837 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

l. ATOM MODELİ
a. BİR MODEL TASARLAMA
Sınıfta gördüğümüz sıra, kara tahta, sınıfın duvarları, sınıfı dolduran hava bir bütün olarak değerlendirilir. Gözlemciye, sanki maddede bir süreklilik varmış gibi gelir. Duvarın yüzündeki sıvayı kaldırdığımızda duvarın yan yana ve üst üste konulmuş tuğlalardan oluştuğunu görürüz. Tuğlaların birbirine tutunmasını aralarına konan kum ve çimentodan yapılmış harç sağlar. Demek ki bütün olarak gözüken duvar, çok çeşitli ve küçük parçacıklardan oluşmuştur.
Tuğlayı parçalasak görebildiğimiz en küçük parça gene tuğladır. Çok küçük tuğla parçasını 20 katili bir bina kadar büyütsek, tuğlanın da daha küçük taneciklerin yan yana gelmesiyle oluştuğunu anlardık.
Bir flit tulumbasına su doldurup 2 metre uzaktan duvara sıksak sıvanın da küçük parçacıklarından, taneciklerden oluştuğunu görürüz. Gözle sudaki bu parçacıkları göremeyiz. Ancak dolaylı olarak flit tulumbasını duvara sıkınca görmekteyiz.
Kapalı iki kutu alıp bunların içinde ne olduğunu, kapağını açmadan anlamak için kutuları aşağı yukarı, sağa, sola çevirerek içinden çıkan sesleri dinlemeye çalışırız.
Birinci kutuda çalkalanma sesi, ikinci kutuda ise bir tıkırtı duyuluyorsa birinci kutuda sıvı bir madde, ikinci kutuda ise katı bir madde vardır yargısına varabiliriz.
Böylece birinci kutu için bir sıvı modeli, ikinci kutudaki madde içinde bir katı modeli kurmuş oluruz.
Bilim adamlarının yaptıkları da bir bakıma yukarıdaki kutu denemesine benzer.
b. GELİŞTİRİLMİŞ ATOM MODELLERİ VE ATOMUN YAPISI
1. Palton Atom Teorisi
Bugünkü anlamda atom fikrini ilk kez İngiliz bilim adamı John DALTON 1808 yılında ortaya atmıştır.
Daltonun atom teorisine göre;
1. Tüm elementler atom adı verilen çok küçük ve içi dolu parçacıklardan meydana gelmiştir.
2. Bir elementin tüm atomları birbirinin aynıdır. Farklı elementin atomları farklıdır, örneğin, bir bakır parçasındaki tüm bakır atomları birbirinin aynıdır. Bakır atomu ise gümüş atomundan farklıdır.
3. Atomlar en şiddetli kimyasal ve fiziksel değişmelerde dahi parçalanmaz, kaybolmaz veya yaratılamazlar. (Bu ifade maddenin sakımı kanununu içine almaktadır.)
4. R ve C gibi iki element birleşirken belirli sayıda R elementi atomu ile belirli sayıda C elementi atomu birleşir.
örneğin, bir tane C atomu ile bir tane R atomu birleşerek bir tane RC molekülü olur; 2 tane C atomu ile bir tane R atomu birleşerek bir tane RCa molekülü olur. (Bu ifade ise sabit oranlar kanununu ve katlı oranlar kanununu içine alır.)
Günümüzde atomun bölünebildiği hatta yaklaşık 35 parçadan oluştuğu bilinmektedir.
Ayrıca aynı elementin izotop atomlarının kütle farklılığı, kararsız atomlardan kararlı atomların oluşu, Dalton atom modelinin aksayan yanları olmasına rağmen bu teori modern atom teori
sinin temelini oluşturmuştur.
2. J.J THOMASON ATOM MODELİ
Katı bir elementin bir molünün hacmi Avogadro sayısına ( 6,0.2 . 1023) bölünürse element ato...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.