abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders aseptik ambalaj bilsay kuruç saplama kaynağı amc şart kipi ılık şekillendirme kaçlı fm alıcı kontrol sistemi ışık yuvarı dirlik sarılış alternatif akim test fatura nedır iki efendinin uşağı ittihat ve terakki pozitiflik amper yasası genetik alanındaki gelişmeler data acquisition system daim olmak dili yatkın lazer sogutma osmanlı devleti askeri teşkilat domuz otu bosna tarihi malzeme maliyetlerinin minimizasyonu gönye kaynarca sual açmak deveboynu nakarat katı cisimlerin hacimleri ile ilgili sorular lojistik organizasyon doğurgu ulaşım tarihi yurt sevgisi deyimler duygu et peygamberler ve vahi sindirim enzimleri depresyon ve bellek uşak muhasebe bilgi sistemleri excel eğitim avrupada sosyal sınıflar havza turk asker uğurlama törenleri pentagram adına sayı sistemi ayartma yarı sanayileşme ambülans hizmetleri ihtimam hatıra istanbulun fethinin etkileri eksi uç remel ekstrem istanbulda duz lise cosınus dağılış bankalarda sigorta ataturk ve spor el ve güç aletleri meyvedeki asitler şaklaban müzik kuralları dürülme elektrik ark kaynak pingpong günlük türü nasihatçi koyden kente gocun neden ve sonucları tarihe yardımcı olan bilimler fikstür virüs biyoloji sonda deprem alarm projeleri kaynak makinaları pamuk üretimi simsek 1960 sonrası cagdaş türk edebiyatı aldol reaksiyonu akdeniz bölgesi tarihi eserleri demokrasi türleri mundell fleming devlet denetleme kurulu tepeleme karşılıklı aksakal temenni mako vargel akıskanlık proses tasarımı haritalar ve çeşitleri deniz kaplumbağaları


ATOM MODELLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163842 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATOM MODELLERİ

ATOM
Maddenin en kücük yapı taşının atom oldugu insanoglu tarafından çok uzun süreler düşünüldü ve söylendi. Ancak Bilimsel olarak ilk atom modeli John Dalton tarafından ortaya konuldu.

JOHN DALTONA GORE atom

John Dalton (1766-1844) ilk atom theorisini 1803te buldu.
1. Her element daha küçük parçalara ayrılamayan atomlardan oluşmuştur.
2. Sabit oranlar ve katlı oranlar yasası üzerindeki clısmalarıylaatom konusundaki dusuncelere nicel bir acıklık getirmiştir.
3. Bir elementin tüm atomlarınınbirbirinin aynısı oldugunu savunmustur
4. Farklı elementleri oluştran atomlar her yönüyle birbirinden farklıdır.
Ancak John Dalton’un bu çalışmaları atomların etkisel bir yapıya sahip oldukları ve hatta atom cakirdeklerinin parcalanabileceklerini gosteren Fraday, Crookes, Goldstein gibi bilim adamlarının deney sonuçlarına kadar pek başarı sağlayamamıştı.

THOMSON Atom modeli
1. Atomlar, 10 üzeri -8 yarı çapında küre seklindedir.
2. Atomun hacmi tamamen protonlar tarafından kaplannıstr.
3. Elektronlar bu kütlelerin icinde gelisigüzel ve kütlesi ihmal edilebilir oranda yayıldıgı savunulmuştur.
Rutherford atom modeli
Rutherford atom modeli icin yeni deneyler yapmıstır. Bu deneyde sonsuz tanecikleri ince bir altın levhaya gonderilmis ve bu tanecıklerin buyuk bır kısmının levhayı gecerken bır kısmınında levhayı gecemeyerek geri döndüğünü gözlemlemiştir. Bu durumu sonsuz taneciklerinin kendilerinden cok daha buyuk kutle ve pozıtıf yüklere çarpmasıyla açıklanmıştır.
Buna Gore
1. Atomun artı yuku tamamen atomun merkezinde yogun bır sekılde cok kucuk bir hacımde toplanmısıtır. Bu kısım atomun çekirdegidir.
2. Atomun çekirdeği hemen hemen tüm külesini oluşturur.
3. Elektronlar çekirdek çevresinde gelişigüzel, yörüngede bulunur.

Bohr Atom modeli
1. Atomlar çekirdek çevresinde blirli enerji düzeylerinde dolaşırlar.
2. Bu enerji düzeyleri yörüngelerdir.
3. Bir atoma dışarıdan enerji verilirse bir üst enerji seviyesine geçer.

Bu atom uyarılm...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.