abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders feshetme yoğunlukölçer iş akış şeması tatil olmak içre deri üretimi iktisat tarihi üçgenler ve şekilleri oran orantı soruları oolit denizcilik adaleli atatürkün okuduğu okullar istetme yazılım visual organik ve inorganik tarım 6. sınıf hayvan ile ilgili sorular bambu elyafı tasarruflu ster çağdaş türk edebiyatı yaşlı adam ve deniz kitabı atatürkün ünlü sözleri şarap analizleri cahit sıtkı tarancı ziyaya mektuplar atatürkün ölçüleri donuklaşma bölme işlemi çılgın türkler yumurta tozu tam maliyet ornekleri kolluk seyreklik halk adamı yunan mitolojisi tanzimat fermanı has to bilgisayar çeşitleri rekreasyonel katılım atatürk ün yaptığı yenilikler kitap ciltleme son ses çalışan anneler adil niteleme sıfatı manyetik kaset gök atlası aracılığıyla doğru akım nedir fincan teftiş banka değinme 1919 1923 yılları arası servo motor sürücüleri müze nedir yapıştırmak telefoncu 1. dünya savaşı+almanya kırılma kanunları trafik yıllık plan 11 atatürkün askeri başarıları Antep işi hastane otomasyonu ayak methiye çevreye dost motorlar tasarı geometri seksen günde devri alem özet ölçüm araçları devlet adamı yapışkanlık emanet ne demek soğuk şaka akas fob emeviler aerobik hareketleri yaya nedir 16 yüzyıl osmanlı mimarisi ağzı pis cinayetler ömrüde basın ozgurlugu isim koymak napier düdüklü filvaki resimde klasik dönem gönüldaş yönetim pazarlama iki yaşamlı canlılar alüminyum toz metalurjisi gönenç sakızlı mukarrerat ordu ili demir karbon denge cumhuriyetten önce yönetim sosyoloji psikoloji


AŞILAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163889 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AŞILAR

Aşılamanın temelindeki ilke,bakteri ve virüs gibi enfeksiyon etkenlerini yada çeşitli zehirli maddeleri belirli işlemlerden geçirdikten sonra kişiye vererek vücudun bu maddelere karşı antikor üretmesini,yani bağışıklık kazanmasını sağlamaktır.
Böylece vücudun,hazırlıklı olduğu hastalık etkenlerinden biriyle karşılaştığında,
Önceden,oluşmuş antikorlar sayesinde bu maddelerle savaşması kolaylaşır.
AŞILARIN BİLEŞİMİ

Aşılar ya hastalık etkeni olan mikroorganizmalardan(bakteri,virüs vb)yada bunların ürettiği zehirlerden yapılır.Vücuda verilmeden önce çeşitli işlemlerden geçirilen aşının hastalık yapıcı etkisi ortadan kaldırılır.Ama bu işlemler aşının antijen özelliğini ve vücutta antikor oluşturma etkisini engellemez.Başlıca aşı tipleri şunlardır:

•Canlı aşılar-Enfeksiyon etkeni mikroorganizma ısıtma,kimyasal işlem gibi çeşitli yöntemlerle zararsız hale getirilerek vücuda verilir. Bazen de enfeksiyon etkenine benzeyen daha zararsız bir mikroorganizma kullanılır.Örneğin,çiçek aşısında inek çiçek hastalığının etkeni,verem aşısında da hastalık yapma gücü zayıflatılmış BCG denen verem basili kullanılır.
•Ölü mikropların kullanıldığı aşılar-Örneğin boğmaca ve kolera hastalıklarında bu tip aşılar kullanılır.
•Mikropların ürettiği zehirleri(anatoksin)içeren aşılar-Bu tip aşılarda formol gibi kimyasal maddeler yada ısı kullanılarak zehrin hastalık yapıcı etkisi yok edilir,ama antikor yapımını uyaran etkisi korunur(tetanos aşısı,difteri aşısı vb).
AŞILARIN ETKİ MEKANİZMASI
Canlı aşılarla vücuda giren mikroorganizmalar çoğalmaya başlar,ama bunlar etkisizleştirilmiş olduğundan üremeleri hastalıkla sonuçlanmaz yada ancak çok hafif belirtiler gelişir.Sonuçta gerçek mikropların oluşturduğuna benzer bir bağışıklık ortaya çıkar.Aşılanmadan en erken 2-3 hafta sonra gelişen bu bağışıklık yıllarca sürer.
Ölü aşılar ve anatoksinler hastalık belirtilerine yol açmaz,ama vücutta bunlara karşı antikor üretilir.Gene de tam bir bağışıklık oluşması için...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.