abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders meslek resmi mplab ince mehmet romanı özeti mizanpaj doğadaki maddeler nedim gazel öngörü yeşilyurt nakip matris determinantı derişik baharat yolunun önemi devlet parasız kız yurdu ab sosyal güvenlik çimento fabrikası robot teknolojisi kitap inceleme fonetik pazar analizi fanta bölme işlemi öz hacim ayhan atakol atatürk ilkelerinin önemi tutam gırafikler şiir çeşitleri hidrolik dinamometre atatürkün insan haklarına verdiği önemi matematik zeka ilişkisi pataklama attırmak ızgarasız hücre bölünmesi çeşitleri hapsedilme mandarin enerji kaybı hesabı koç burunlu yeni baştan ege seramik inayet ola terörün zararları balans makinası asit alkol fesh etmek medine dönemi gözlük çerçevesi orada yapı makina sanayii agırlık 1. mahmut ıslahatları osmanlı haritası nıgde 3. sınıf matematik problemleri yağlama 0 236 şiddetli yavuz sülük gibi dik üçgenlerin eşliği italya tarihi yer kabuğu nelerden oluşur sindirim sistemi günlük planı şimdikiler ağlayan insan resimleri pantograf mücellit deniz turizmi ilmi eserler tardiye muvafakat ac jeneratör izoelektronik cumhuriyetten önce ve şimdiki yönetim farkı razı 5 güç modeli porter iki yaşamlı canlılar frekans ve periyot boş söz tünel eskiden alışveriş cumhurbaşkanın görevleri 305 belediye başkanının görevleri tekstil sektöründe maliyet kontrolü karyola teyakkuz koordine etmek kuru iftira dolaysız 2 yıllık myo sefıller üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılar spor ahlakı yer seçimi bisiklet parça prizmalar havlamak


BABİLİN ASMA BAHÇELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163891 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BABİLİN ASMA BAHÇELERİM.Ö. 450li yıllarda tarihçi Herodot "Babil, yeryüzünde bilinen bütün diğer şehirlerin ihtişamını aşar." demiştir. Herodot, şehrin dış duvarlarının 80 kilometre uzunlukta, 25 metre kalınlıkta ve 97 metre yükseklikte olduğunu ve 4 atlı bir arabanın gezinmesine uygun olduğunu belirtmiştir. İç duvarlar, dış duvar kadar kalın değildi. Duvarların içinde som altından yapılmış büyük heykeller bulunan kaleler ve tapınaklar vardı. Şehrin içinde ünlü Babil Kulesi vardı. Bu kule, Tanrı Marduka yapılan bir tapınaktı ve cennete ulaşmak için göğe doğru yükseliyordu.
Babil, M.Ö. 605den itibaren 43 yıl hüküm süren kral Nebuchadnezzar tarafından yapılmıştır. Daha zayıf bir rivayete göre ise M.Ö. 810 yılından itibaren 5 yıl hüküm süren Asur kraliçesi Semiramis tarafından yapılmıştır.
Bahçeler Nebuchadnezzarın sıla hasreti çeken karısı Amyitisi neşelendirmek için yapılmıştı.Amytis, Medes kralının kızıydı ve iki ülkenin müttefik olması amacıyla Nebuchadnezzar ile evlendirilmişti. Onun geldiği ülke yeşil, engebeli ve dağlıktı. Mezopotamyanın bu dümdüz ve sıcak ortamı onu depresyona itmişti. Kral, karısının sıla hasretini gidermek için onun memleketinin bir benzerini yapmaya karar verdi. Yapay dağlar ve suların akacağı büyük teraslar yaptırdı.
Yunanlı coğrafyacı Strabonun M.Ö. birinci yüzyıldaki tanımlamasına göre, bahçeler birbiri üzerinde yükselen kübik direklerden oluşuyordu. Bunların içleri çukurdu ve büyük bitkilerin ve ağaçların yetişebilmesi için toprakla doldurulmuştu. Kubbeler, sütunlar ve taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. Yüksekteki bahçeleri sulamak için Fırat nehrinden zincir pompalarla su yukarılara çıkarılıyordu. Zincir pompa, biri yukarıda, diğeriyse su kaynağında bulunan iki büyük volana gerili, üzerinde kovalar bulunan bir sistemdi. Nehirden dolan kova yukarıya çıkıyor içindeki suyu havuza boşaltıp tekrar nehre dönüyordu. Bu şekilde üst seviyelere taşınan su, bahçeleri sulayarak teraslardan aşağıya doğru akıyordu.
Yunanlı tarihçi Diodorusa göre bahçeler yaklaşık 120 metre genişlikte ve 120 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğindeydi.
İstilalar yüzünden sönmeye başlayan şehir, özellikle Pers Kralı Keyhüsrevin Babili fethetmesinden sonra sönmeye başlamış, M.S. 5 ve 6. yüzyıllarda kumlara gömülmüş ve bir kum dağı haline gelmiştir.
Günümüzde Asma bahçelerin kalıntıları kesin olarak bulunamamakla birlikte, Alman arkeolog Robert Koldewey Babil’deki sarayın kuzeydoğusunda oldukça garip görünüşlü temel ve tonozlar ortaya çıkardı.

...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.