abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ermeni tarihi askerlık bılgılerı süleyman fen bilimleri nedir imbisat bürokrat parke muhasebe bilgi sistemi sağ olsun görünüm firengi tesir 1. derece denklemler giyinmek sırtlan polyster atalık yardımlaşma ile ilgili tekerlemeler ingilizce kitap özetleri ülke, para kanserleşme slâyt çağdaş devlet sistemleri ufak ufak içanadolu Fin 23 nisan hazırlıkları ahmet hamdi tanpınar huzur stratejik tiyatro çeşitleri iletişim stratejisi irticalen oran ve orantı hakkında bilgi flori hafta maddenin manyetik özellikleri oğul uşak zeytin paleograf cumhurbaşkanlıgı forsu madde döngüsü guano 2. murad siyasi olaylar şart kipi sıkkın ayyaşlık pres kısımları fikstür enfilasyon asya hun istor 3. sınıf soru paketleri can direği matkap uçları oranlama guvenlik sistemleri çok partili döneme geçiş denemeleri yeni meslekler pençeleşme fazli peyami safanın dokuzuncu hariciye koguşu akas kil cumhurbaşkanlarımız cumhuriyet bayramı ile ilgili atasözleri muhkem beyaz diş kitap özeti 4.sınıf matematik istanbul yemekleri 2001 kriz veda temel cimnastik hareketleri ahmet günbay yıldız arz şampu 93 harbı kimya bitirme tezi argo sözcükler garipleşme class problem page metalsi melek tesler magaralar eziyet cizgi grafigi düşündürücü buharlasmanin nedenleri histerektomi insanlarda üreme şekilleri mum etmek aynaların özellikleri celali isyanları giyiniş anamal bükümlü atatürkün okul sevgisi atatürk isimli şiir kare prizma anı örneği


BOR MİNERALLERİ ÖNEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164113 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BOR MİNARLERİ ÖNEMİStratejik değere sahip Bor minarelleri doğada yaklaşık 230 çeşittir.Bunlardan ticari değere sahip olanları ise boraks(tinkal),kernit(razorit),kolemanit,uleksit,propertit,pandermit ve bor asittir. Ülkemiz yaklaşık 2,5 milyar ton bor rezervleriyle Dünya bor rezervlerinin %64 ne sahiptir.Gerikalan %14 ü A.B.D %22 si ise Rusya,Kazakistan,Çin,Peru,Arjantin ve Şili de bulunmaktadır. Türkiye dışındaki ülkelerde bulunan bor,dünyanın ihtiyacını en fazla 60 yıl karşılayabilecek durumdadır.Türkiye nin ise en az 400 yıllık rezervi bulunmaktadır.
Bor minarelleri ,önceleri ilaç,inşaat,boya,telstil,deterjan,sabun,ısıya dayanıklı cam,emaye,fiberglas,seramik,elektrik,izolasyon,tarımda kullanılan kimyasal maddelerin üretimi için kullanılmaktaydı.Günümüzde bunlara ek olarak enerji depolamada ,su arıtma işlerinde,atık temizleme işlemlerinde ,otomobillerde hava yastığı ve hidrolik fren imalinde ,bilgisayar teknolojisinde ,otomotiv ve silah teknolojisinde ,jet ve roket yakıtlarında,atom enerjisi denetim rodlarında ,çelik güçlendirmede,ısı ve radyasyondan koruyucu lehavalar,yanmayı geciktirici malzeme ile son derece hafif ve dayanıklı malzemenin imali gibi alanlardada kullanılmasıyla bor minerallerin önemi gün geçtikçe artmaktadır.
Ülkemizde Eti Holding e ait bir kuruluş olan Etibor A.Ş. ne bağlı Eskişehir Kırka Bor işletmesi, Balıkesir Bigadiç Bor işletmesi ,Kütahya Emet Bor işletmesi ve Bursa Kestel Bor işletmesinde bor çıkarılmakta Bandırma Bor ve Asit Fabrikasında işlenmektedir.Bor yeraltında değil açık işletmelerden çıkarıldığı için elde etme maliyeti diğer madenlere göre daha düşüktür.
Anadolu topraklarında bor ilk kez 1861 yılında çıkarılmaya başlanmıştır.Bor üretimi 1970 li yıllara kadar büyük ölçüde yabancıların elindeydi. Bor minarelleri ,kamu yararı ve ulusal çıkarları korumak adına 4 Ekim 1978 yılında 2172 sayılı yasa ile Bülent Ecevit in başbakanlığı sırasında devletleştirldi, ve Etibank a devredildi. Bugün ise hükümetin Bor madenlerini öz...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.