abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ekolojik sistem takma ayak bıçaklama uğultulu tepeler yer domuzu eğitsel kollar sicim kanatçık simple present insanın çevreye etkileri taçlı araba resmi kazanmak taş neden farklı renklerdedir ikirciklik iletişim türleri sınıf yönetimi sır üstü boya sarkaç horoz ağırlık milletvekili adayı örgün cumhuriyet damla taş öss 2006 sınavı telefat saat gibi medya tarihi uyuklamak tin taylorism zekâ bozkirdaki cekirdek neo keynesyen teori koçkar doğal sayıları kim buldu atatürkün anılar eğitim bilimine giriş bitkilerde kök gövde geçmiş meslekler elektrik arkı ile kesme izletilme kare dik prizma ile ilgili sorular demirlemek düğümlü azız palaz iç asalak çanakkale ingilizce anlatım erkek üreme sistemi iş değerlemesi ve örgütleme pigme içerik analizi karşılaştırmalı edebiyat psikiyatri hemşireliği yoksullaşma yarı yarıya ilköğretim okulları kültür alanında gelişmeler dayanışmalı açılar ikili ünlü horlama atatürk ögrenim hayatı aralanma 3. sınıf sağlıklı yaşamın önemi kültür ve inanç içtimaî müstakil ak akçe kara gün içindir adlî sicil ortadoğu su sorunu fareler ve insanlar ağacın önemi elektronik devre genel yetenek test soruları duluk satışı arttırıcı faaliyetler sanatsal metin sait faik abasiyanık refika okuyuş ingilizce günlük konuşma dil 19 yy osmanlı devleti fonksiyon grafikleri hassaslık karaçalı ticaret mai ve siyah frankestein adezyon kuvveti acı ve itiraf adliye nezareti eteğin tarihçesi seramik grazür kabala elementler satış teknikleri tanımı kalk borusu vücud


ÇİMENTONUN STANDART DENEYLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164231 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇİMENTONUN STANDART DENEYLERİ

Üretilen çimentoların kullanılmadan önce istenilen özelliklerde olduğunu kontrol etmek amacıyla TSE’de belirtilen çeşitli deneyler yapılır. Genel olarak yapılan deneyler :

- Kimyasal özellik
- Fiziksel özellik
- Mekaniksel özellikler

Yapılan deneyler çimentonun fiziksel özelikleri ile ilgili deneylerdir. Bu deneyler çimento için gerekli su miktarı tayini ,çimento prizi,çimentonun inceliği,çimentonun hacim sabitliği,çimentonun özgül ağırlığı,çimentonun birim ağırlığı deneyleridir.

1)Çimento İçin Gerekli Su Miktarı Tayini :

Vicat aleti kullanılarak belirlenir.300 gr çimento,çimento ağırlığının %27 ‘si kadar su ile karıştırılarak çimento hamuru hazırlanır. Hazırlana çimento hamuru kesik konik şeklindeki kap içersine yerleştirilir. Vicat aletinin düşey yönde hareket edebilen 200 gr ağırlığındaki bir çubuk ucuna sonda takılır. Sonda ile su miktarına bakılır. Sondanın hazırlanan karışım içerisine batma miktarı 5-7 mm arasında kalıyorsa kullanılan su miktarı yeterlidir. 7 mm ’den büyük ise su ilave edilir,5 mm ’den küçük ise su azaltılır.

2)Çimentonu Priz Deneyi :

Deneyde vicat aletiyle yapılır. Priz başlangıcı çimentonun suyla reaksiyona girmesinden vicat aletinin iğnesinin tabana 3-5 mm yakınlaşması sonucu başladığı kabul edilir. Priz sonu ise çimentonun priz başlangıcından sertleşmesi arasından geçen süreye priz sonu adı verilir.

BETON AGREGALARINA UYGULANAN DENEYLER

1) Birim ağırlık deneyi
2) Özgül ağırlık deneyi
3) Kompozite
4) Çamurlu madde miktarı
5) Organik madde
6) Elek analizi
7) Su emme
8) Donma,çözünme
9) Aşınma
Yapılan deneyler birim ağırlık deneyi,özgül ağırlık deneyi ve elek analizi deneyleridir.

1) Birim Ağırlık Deneyi :

TS 3529 ‘a göre agregaların birim ağırlık deneyi 2 şekilde bulunur.
a) Gerçek birim ağırlığı
b) Sıkışık birim ağırlığı= G 2 - G 1 / V

G 1 : Kap Ağırlığı (gr)
G 2 : Kap + Malzeme Ağırlığı (gr)
V : Kabın Hacmi

Deneyde kum, kırma taş 1, kırma taş 2 olmak üzere 3 tane malzeme kullanılmıştır. Kabın hacmini bulmak için kap suyla doldurulur. Toplam ağırlıktan kabın ağırlığı çıkartılarak kabın hacmi bulunur.

Kap ağırlığı : 5770 gr
Kum + kap ağırlığı : 17980 gr
KT 1 + kap ağırlığı : 16830 gr
KT 2 + kap ağırlığı : 16690 gr
Kabın hacmi : 7650 cm 3

Kum için ;  = 17980 – 5770 / 7650 = 1,596 gr / cm 3
KT 1 için ;  = 1,445 gr / cm 3
KT 2 için ;  = 1,427 gr / cm 3

2) Özgül Ağırlık Deneyi :

Beton üretimi için agregaların özgül ağırlık değerlerinin bilinmesi gerekir. Deney Arshimet Prensibinden faydalanılarak yapılır. Buna göre su dolu cam bir kap içerisine ağırlığı belli olan malzeme katılır. Kaptan taşan su miktarı malzemenin mutlak hacmini verir. Buna göre özgül ağırlık TS 3526 ‘ya göre aşağıdaki bağıntıyla hesaplanır.

 = G 1...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.