abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kaynak akımı tayin etmek maddenin katı hali su geçirmez kumaş gardırop kombina uyandırmak hayatta en hakiki mürşit ilimdir pek epeyce muhasebe kavramları ve ilkeleri parlementer sistem akrostij halı tarım ekonomisi golgi cisimciği dakikasında yunus emrenin ahlak anlayışı ikinci zar bernolli yardım kurumları proteyin şerbet gazi olmak pehlivan hiçleştirme dunyamizin katmanlari elektrik santrellerinin yeri aritmetik dizi geometrik dizi anadolu lıselerı bozkirdaki cekirdek oksijen ve hidrojen tepkimeleri mey 1. sınıf matematik soruları ilahi geometrik şekiller ve günlük hayatımız leylek gibi saati ilk kim buldu 10. sınıf test g.a.p saglıgın kavramı rekreasyon egıtımı ömer seyfettin hikayeleri kriz sonrası düzenlemeler aplikasyon colloid aile anayasası tahvil nedir enerji çeşitleri ve uygulama alanları dayanısma ihzarî menetme safra ilk yardım çantası imece öğütme sosyal yardımlaşma ve dayanışma gerçekleşme boksit nedir onamak trikotaj makineleri bayır aşağı yabanıl türk halk edebiyatı talveg cevreyi kirleten etmenler monte cristo kontu dikenli salyangoz defaten bazı doğru akımı tırnak makası acı kavun rubaî göstere göstere tane boyut analizi saptayıcı akşam azadı içi götürmemek Gagavuzca anının tarihsel gelişimi ulamak cam tavan sendromu 1998 öys biyoloji ihracatın ekonomiye katkısı grafik nedir vade sonu mumcu monologlar bak feci elektrik makina katılımcı yönetim Çingene doktor faydaları sosyo-kültürel farklılıklar sarsma boşalma volta


ÇİMENTONUN STANDART DENEYLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164231 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇİMENTONUN STANDART DENEYLERİ

Üretilen çimentoların kullanılmadan önce istenilen özelliklerde olduğunu kontrol etmek amacıyla TSE’de belirtilen çeşitli deneyler yapılır. Genel olarak yapılan deneyler :

- Kimyasal özellik
- Fiziksel özellik
- Mekaniksel özellikler

Yapılan deneyler çimentonun fiziksel özelikleri ile ilgili deneylerdir. Bu deneyler çimento için gerekli su miktarı tayini ,çimento prizi,çimentonun inceliği,çimentonun hacim sabitliği,çimentonun özgül ağırlığı,çimentonun birim ağırlığı deneyleridir.

1)Çimento İçin Gerekli Su Miktarı Tayini :

Vicat aleti kullanılarak belirlenir.300 gr çimento,çimento ağırlığının %27 ‘si kadar su ile karıştırılarak çimento hamuru hazırlanır. Hazırlana çimento hamuru kesik konik şeklindeki kap içersine yerleştirilir. Vicat aletinin düşey yönde hareket edebilen 200 gr ağırlığındaki bir çubuk ucuna sonda takılır. Sonda ile su miktarına bakılır. Sondanın hazırlanan karışım içerisine batma miktarı 5-7 mm arasında kalıyorsa kullanılan su miktarı yeterlidir. 7 mm ’den büyük ise su ilave edilir,5 mm ’den küçük ise su azaltılır.

2)Çimentonu Priz Deneyi :

Deneyde vicat aletiyle yapılır. Priz başlangıcı çimentonun suyla reaksiyona girmesinden vicat aletinin iğnesinin tabana 3-5 mm yakınlaşması sonucu başladığı kabul edilir. Priz sonu ise çimentonun priz başlangıcından sertleşmesi arasından geçen süreye priz sonu adı verilir.

BETON AGREGALARINA UYGULANAN DENEYLER

1) Birim ağırlık deneyi
2) Özgül ağırlık deneyi
3) Kompozite
4) Çamurlu madde miktarı
5) Organik madde
6) Elek analizi
7) Su emme
8) Donma,çözünme
9) Aşınma
Yapılan deneyler birim ağırlık deneyi,özgül ağırlık deneyi ve elek analizi deneyleridir.

1) Birim Ağırlık Deneyi :

TS 3529 ‘a göre agregaların birim ağırlık deneyi 2 şekilde bulunur.
a) Gerçek birim ağırlığı
b) Sıkışık birim ağırlığı= G 2 - G 1 / V

G 1 : Kap Ağırlığı (gr)
G 2 : Kap + Malzeme Ağırlığı (gr)
V : Kabın Hacmi

Deneyde kum, kırma taş 1, kırma taş 2 olmak üzere 3 tane malzeme kullanılmıştır. Kabın hacmini bulmak için kap suyla doldurulur. Toplam ağırlıktan kabın ağırlığı çıkartılarak kabın hacmi bulunur.

Kap ağırlığı : 5770 gr
Kum + kap ağırlığı : 17980 gr
KT 1 + kap ağırlığı : 16830 gr
KT 2 + kap ağırlığı : 16690 gr
Kabın hacmi : 7650 cm 3

Kum için ;  = 17980 – 5770 / 7650 = 1,596 gr / cm 3
KT 1 için ;  = 1,445 gr / cm 3
KT 2 için ;  = 1,427 gr / cm 3

2) Özgül Ağırlık Deneyi :

Beton üretimi için agregaların özgül ağırlık değerlerinin bilinmesi gerekir. Deney Arshimet Prensibinden faydalanılarak yapılır. Buna göre su dolu cam bir kap içerisine ağırlığı belli olan malzeme katılır. Kaptan taşan su miktarı malzemenin mutlak hacmini verir. Buna göre özgül ağırlık TS 3526 ‘ya göre aşağıdaki bağıntıyla hesaplanır.

 = G 1...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.