abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bilgisayar bilim atatürkün samsuna cıkısı staj örneği atletizm disk atma gider tahmin sofrası açık su tasfiyesi doğru durmak takışma ksilofon bobin dil bilimci üretim yöntemleri gnays deney tasarımı arendt arık emek ateş etmek akatlar devleti bölme ve bölünebilme ağrı dağı efsanesi arasız enerji dış tehdit deniz üzümü görme engelliler göynük çulha antrenman futbol pratikte olumsal devlet denetleme kurulu apreleme boş boş bakmak kentsel gelişme ingilizce günlük konuşma dil nisap van kedisi dış tehdit unsurlarının hedefleri almanya hakkında bilgi yabancı bankalar çalgıcı kurtlu muhasebe işlevi yönetimi destekleyici fonksiyonlar desenli pazarlamanın 7 psi serdar ikiz ünsüz atatürkün dış politikası çözüş yunus emre eserleri sanal şirketler insan kaynakları sıcak soğuk şekil verme stajı tavaf etmek elinde büyümek akustik önleme naim süleymanoğlu eski çağlarda alışveriş 1 sınıf matematik paneller guaş fanuc freze ilaç sektörü mikro ekonomi nedir portlar manyeto optik gece uçuşu ev yemeği oys sınavları ne zaman bitkilerden elde edilen ürünler örnek olay atasözleri ve hikayeleri unemployment cihangir anonim şirket soğukkan etüt idare işleri yer yön tarifleri cumhurbaşkanının görevleri ökçeli tasarlanış nitrolama deneme sinavı dizüstü incelme roman bakıcılık barlar pay Haçlılar ulusal egemenlik nüzul öne düşmek denizlerdeki enerji başından geçmek anahtar romanı aslan payı damgalanmak


DEMOKRATİK CUMHURİYETİN KRİTERLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164343 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRATİK CUMHURİYETİN KRİTERLERİ

1)Laiklik;
Türkçeye Fransızcadan geçen "lâik" sözcüğü, Yunanca "Laikos"tan gelmektedir. Halk anlamına gelen "laos" adılından türetilmiş ve din adamı olmayanları belirtmek için kullanılmıştır. Aynı zamanda; dinî olmayan şey, fikir, kurum analmına geliyordu. Eski çağlarda bu sözcük, "rahipler sınıfı"na mensup olmayan anlamında kullanılıyordu. Hristiyanlıkta da kilise adamlarına "Clerici", bunların dışında kalan halk yığınlarına "laici" deniyordu. Zamanla bu sözcük, devlet ile din arsındaki ilşkileri anlatmak için kullanılmaya başlamıştır.
"Lâik" ve "Lâiklik" kavramları değişik ülkelerde, çeşitli dönemlerde birbirinden farklı anlamlarda kullanılmış ve farklı tanımlamaları yapılmıştır. Lâikliğin, üzerinde herkesin kolyca anlaştığı tek ve genel tarifinin yapılamayışının bazı nedenleri vardır. Lâiklik sadece felsefî, ideolojik bir kavram olmayıp, hayata geçirilen, uygulamaları olan bir ilkedir. Böyle olunca uygulandığı ülkenin dini, siyasi, sosyal şartları, lâiklik anlayışını etkilemektedir. Teokratik bir monarşiden cumhuriyete geçen bir ülkede lâiklik uygulaması ile, tek sorunu mezhepler karşısında devletin tarafsızlığını sağlamak olan köklü bir demokrasideki lâiklik uygulaması elbette birbirine benzemeyecektir. Bir islam ülkesinde lâikliğe geçişin gerektirdiği değişikliğin derecesi ve anlamı ile, Hristiyanlık, Budizm ya da Konfüçyanizmin yaygın olduğu bir ülkedeki uygulaması, karşılaştırılamayacak kadar farklıdır.
Lâiklik kavramı, çağdaş toplum yaşamında "dinden bağımsızlığı" anlatmaktadır. Ancak lâiklik "dinsizlik ya da dinin insan yaşamından kaldırılması" demek değildir.
Türk Dil Kurumunun sözlüğünde Lâiklik "Dinle ilgili olmayan işleri, dinsel görüşlerin dışında tutmak" diye tanımlanmaktadır. Lâiklik için genel bir tanımlama yapacak olursak; "Devlet düzeninin ve hukuk kurallarının din kurallarına göre değil, akıl ve bilime göre düzenlenmesi, inancın bireysel bir sorun haline getirilerek vicdan özgürlüğünün...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.