abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders zeka sap çekmek eylül özeti onat tekel bayii bilgisayar programlama hava taşı dağınık saya doğu karadeniz coins boğdurulma enerji depolama sistemleri esvap pençgâh on parmak klavye fışıldama mobil uygulamalar baç ispatlanış iplik testleri aristotales sosyoloji olarak zarf tümleci soysal sosyalist ülkeler Eski Dünya elektromagnetik dalgalar kasaba nedir calsiyum insanca varolma sanatı beslenmelerine göre canlılar tam sayıların kullanılması zeker kabl radyo programı müşteri odaklı ilişki yönetimi hikaye özeti oku nesli tükenen canlılar oryantasyon sınav sonucu ingilizce röportaj aynanın imalatı söktürmek davranış türleri eğitime giriş müsemma klasik roman modern roman fizikçi genel cerrahi işçilik denetim soru listesi asit yağmurlarının etkileri merinos izdiham hukuk alanında yapılan yenilikler sıvı olcu birimleri gelişim dönemleri yalancı şahit insan haklari dusuncesinin ortaya çıkışı ve insan hakları düşüncesinin gelişimi sosyal eylem konya arkeoloji ekonomik krizin zararları elektronik sülfolama onamak performans değerlendirme sistemi ana kart kanı bozuk hidrolik makinaları itibarlı kutup iklimi çağırılma namaz kılı çarpılmak hassas ölçü derişik sesin zararları romeo julıet adrenalin özlü söz elektronik devre analizi poşul asfalt yollar iş başı teyemmüm database piramidal ağaçın önemi bernolli çilenti yüzey pürüzlülük nesir düz yazı kemal tahir yol ayrımı matematik yargı problemleri kabare yararlı bakteriler ilmiye ibraniler peryodik tablo kaynakça


DEMOKRATİK CUMHURİYETİN KRİTERLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164343 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRATİK CUMHURİYETİN KRİTERLERİ

1)Laiklik;
Türkçeye Fransızcadan geçen "lâik" sözcüğü, Yunanca "Laikos"tan gelmektedir. Halk anlamına gelen "laos" adılından türetilmiş ve din adamı olmayanları belirtmek için kullanılmıştır. Aynı zamanda; dinî olmayan şey, fikir, kurum analmına geliyordu. Eski çağlarda bu sözcük, "rahipler sınıfı"na mensup olmayan anlamında kullanılıyordu. Hristiyanlıkta da kilise adamlarına "Clerici", bunların dışında kalan halk yığınlarına "laici" deniyordu. Zamanla bu sözcük, devlet ile din arsındaki ilşkileri anlatmak için kullanılmaya başlamıştır.
"Lâik" ve "Lâiklik" kavramları değişik ülkelerde, çeşitli dönemlerde birbirinden farklı anlamlarda kullanılmış ve farklı tanımlamaları yapılmıştır. Lâikliğin, üzerinde herkesin kolyca anlaştığı tek ve genel tarifinin yapılamayışının bazı nedenleri vardır. Lâiklik sadece felsefî, ideolojik bir kavram olmayıp, hayata geçirilen, uygulamaları olan bir ilkedir. Böyle olunca uygulandığı ülkenin dini, siyasi, sosyal şartları, lâiklik anlayışını etkilemektedir. Teokratik bir monarşiden cumhuriyete geçen bir ülkede lâiklik uygulaması ile, tek sorunu mezhepler karşısında devletin tarafsızlığını sağlamak olan köklü bir demokrasideki lâiklik uygulaması elbette birbirine benzemeyecektir. Bir islam ülkesinde lâikliğe geçişin gerektirdiği değişikliğin derecesi ve anlamı ile, Hristiyanlık, Budizm ya da Konfüçyanizmin yaygın olduğu bir ülkedeki uygulaması, karşılaştırılamayacak kadar farklıdır.
Lâiklik kavramı, çağdaş toplum yaşamında "dinden bağımsızlığı" anlatmaktadır. Ancak lâiklik "dinsizlik ya da dinin insan yaşamından kaldırılması" demek değildir.
Türk Dil Kurumunun sözlüğünde Lâiklik "Dinle ilgili olmayan işleri, dinsel görüşlerin dışında tutmak" diye tanımlanmaktadır. Lâiklik için genel bir tanımlama yapacak olursak; "Devlet düzeninin ve hukuk kurallarının din kurallarına göre değil, akıl ve bilime göre düzenlenmesi, inancın bireysel bir sorun haline getirilerek vicdan özgürlüğünün...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.