abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders serv antlaşması kafiye redif birleşik kap dünyadaki dil aileleri öncü oyun hikaye nedir egzoz dalga boyu konu komşu marmara bölgesi savlamak lazer tekniği hareli orman köyü çin setti heykel bilimi izzet sarkmak atatürkün eğitim anlayışı acil ödevler nietzsche meşe bilgi toplama kaynakları nelerdir marka ve reklam pek doku perestiş turev sınırsız sayı el birliği etmek eğitimde kullanım namüsait akımı kim keşfetti ampül icadı sera millet vekili nasıl seçilir 17,yüzyıl yenilikleri nüfuzlu koparma kompanzasyon pano şeması rutubet tayini suni yagmur karamazov kardeşler özet temel hak ve özgürlükler evrilir ihracatı geliştirme merkezi memur etmek 6. sınıf hız problemleri şehname suyun vücudumuzdaki önemi ahı tutmak kanyon örnekleri peter pan kitap özeti mangal yağı sabunlu ermeni sorunu sezgisel ilaç olarak yararlandığımız bitkiler french revolution çok yıllık aydınlanma şiddeti kumlu toprak günlüğün tarihçesi grobeton ahar türk halk müziği tarihçesi efil efil ce işareti ısıl işlem hasarları anadolunun fethi nekais açıortay soruları tahkiye rekolte amaç ne demektir albasma selüloit enjeksiyon kedinin hayat döngüsü varoluşçuluk iyilikçi eşkenar dörtgen ve özellikleri ata sporları en iyi okullar jenaratörler iş güç milli kültürümüz 4 sınıf testler küçümsenme ibrik motorcu fırın eski rakamlar timpani afetler lenin ne yıldız ucgen motorların seması antioksidanlar dünyadaki iklim cesitleri rastlanma


DEMOKRATİK CUMHURİYETİN KRİTERLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164343 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRATİK CUMHURİYETİN KRİTERLERİ

1)Laiklik;
Türkçeye Fransızcadan geçen "lâik" sözcüğü, Yunanca "Laikos"tan gelmektedir. Halk anlamına gelen "laos" adılından türetilmiş ve din adamı olmayanları belirtmek için kullanılmıştır. Aynı zamanda; dinî olmayan şey, fikir, kurum analmına geliyordu. Eski çağlarda bu sözcük, "rahipler sınıfı"na mensup olmayan anlamında kullanılıyordu. Hristiyanlıkta da kilise adamlarına "Clerici", bunların dışında kalan halk yığınlarına "laici" deniyordu. Zamanla bu sözcük, devlet ile din arsındaki ilşkileri anlatmak için kullanılmaya başlamıştır.
"Lâik" ve "Lâiklik" kavramları değişik ülkelerde, çeşitli dönemlerde birbirinden farklı anlamlarda kullanılmış ve farklı tanımlamaları yapılmıştır. Lâikliğin, üzerinde herkesin kolyca anlaştığı tek ve genel tarifinin yapılamayışının bazı nedenleri vardır. Lâiklik sadece felsefî, ideolojik bir kavram olmayıp, hayata geçirilen, uygulamaları olan bir ilkedir. Böyle olunca uygulandığı ülkenin dini, siyasi, sosyal şartları, lâiklik anlayışını etkilemektedir. Teokratik bir monarşiden cumhuriyete geçen bir ülkede lâiklik uygulaması ile, tek sorunu mezhepler karşısında devletin tarafsızlığını sağlamak olan köklü bir demokrasideki lâiklik uygulaması elbette birbirine benzemeyecektir. Bir islam ülkesinde lâikliğe geçişin gerektirdiği değişikliğin derecesi ve anlamı ile, Hristiyanlık, Budizm ya da Konfüçyanizmin yaygın olduğu bir ülkedeki uygulaması, karşılaştırılamayacak kadar farklıdır.
Lâiklik kavramı, çağdaş toplum yaşamında "dinden bağımsızlığı" anlatmaktadır. Ancak lâiklik "dinsizlik ya da dinin insan yaşamından kaldırılması" demek değildir.
Türk Dil Kurumunun sözlüğünde Lâiklik "Dinle ilgili olmayan işleri, dinsel görüşlerin dışında tutmak" diye tanımlanmaktadır. Lâiklik için genel bir tanımlama yapacak olursak; "Devlet düzeninin ve hukuk kurallarının din kurallarına göre değil, akıl ve bilime göre düzenlenmesi, inancın bireysel bir sorun haline getirilerek vicdan özgürlüğünün...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.