abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ay neden geceleri görünür mezopotamya medeniyetleri batıl inançlar kromatografi globalleşme ve çevre diş kirası acele etmek ebleh fas yılancık tepe aşağı anadolu tarihi kalem şairi nedir konfeksiyon radyasyon fiziği arge nedir doruk 1919-1923 atatürk marşları açık hava basıncına etki eden faktörler tamı tamına 17.yy osm dev teşkilatı geometri açı orta öss de çıkan sorular hercaî hava kirliliğinin çözüm yolları kalfa kurbağlar yıldırım gibi bölümsel amonyak gazı torna tezgah gıda stajı çıkmak kabak tadı ceviz projesi internet kafe okutman yadsıma yabancı sermaye ve bankacılık sektörü 7. sınıf fen bilgisi soruları daktilo kitabı ayna çeşitler jinokoloji seyahat özgürlüğü soğuk ölçme degerlendırme besin piramidi mose dayan ataerkil bölge kıyafet fabrika stajı trafik unsurlarında yol eviriciler dönüşme hz hatice bilgisayar bölümü staj kazaları bobrek yetmezligi dağın öteki yüzü kılcallık 1000 yıl yaşayan canlılar soylesi nedir osmancık (özet) uluslararası pazarlama planı çarpılmak bulaşık genel yetenek matematık gökhan duru enflasyon etkisi paul signac ulaştırma politikası kazanlar pis pis eğitim modeli doktor zorlukları ön rapor paralel akım işletmelerde kısa ve uzun dönemli planlama uyduların mekanigi tevazulu atatürk ve milli egemenlik mouse ambalaj tasarımları telhis kültürel 19 mayıs yazıları Kehkeşan ruhsal sorunlar robinson cruse özeti cam yünü üretimi atom ve atomun yapısı akbaba o kadar fire vermek piyesler çarpma fizik sunuları holojenler argo kelimeler


DİNİN TÜRK TOPLUMUNA ETKİLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164389 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KİTABIN ADI Dinin Türk Toplumuna Etkileri
KİTABIN YAZARI Muzaffer SENCER
YAYINEVİ VE ADRESİ
BASIM TARİHİ Eylül – 1999
KİTABIN YAYIM MAKSADI Çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere kadar geçen sürede dinin toplum hayatı üzerindeki etkileri
KİTABIN ÖZETİ :
Dinler toplumların evrimine bağlı olarak geliştiği kökçe toplumların üretim sürecindeki niteliklere göre belirlenir. Başka bir deyimle çeşitli din sistemleri toplumların evrimdeki çeşitli aşamalara karşılıktır. Bununla birlikte toplumların evrimleşmesinde olduğu gibi din sistemlerinin evrimleşmesi genel anlamda ele almak gerekir. Başka bir deyimle bu aşamalar zincirleme ve kronolojik evreler olarak değil ontolojik gelişme aşamaları olarak nitelendirilmelidir.
Bununla birlikte dinin kaynağını açıklamak amacını güden çeşitli din teorileri dinin evrimde ayrı aşamaların karakteristiklerini genel olarak dinin kaynağı saymışlardır. Oysa Totenizim Aminizim ve Naturizim dinin doğuş nedenlerini açıklayan teoriler olarak değil dinlerin gelişiminde ayrı aşamalar olarak anlamak gerekir.
Bu açıdan bakıldığında en ilkel din olan Totenizim toplayıcılık, avcılık,balıkçılık gibi en ilkel bir üretim sürecini biçimlendirdiği en ilkel toplumların (Clan, gens) ürünüdür. Ancak kollektif bir çalışmayla üretimin yapılabildiği ve bu bakımdan ortak mülkiyetin geçerli olduğu bu toplumlarda ortak bir sembole bağlılık anlamda Totenizim gelişmiştir.
Ata ruhlarına tapınma anlamına gelen Ananizim ise göçebe çobanlık dönemin ürünüdür. Hayvan sürülerinin bir servet kaynağı haline gelmesi ve babadan oğula aktarılmasıyla soyun ataya göre hesaplandığı bu toplumlarda ata ruhlarının kutsallaştırılması biçiminde Anamizim belirmiştir.
İlkel tarımsa bir din sistemi olarak Naturizmi doğurmuştur. Geniş ölçüde doğanın etkisine bağlı olan tarımsal üretim başlangıçta doğa güçlerinin kutsallaştırılması ve doğal güçlerine tapınma anlamına gelen Naturizme yol açmıştır.
Musevilik, Hıristiyanlık ve İslamlık gibi tek tanrıcı dinler ise gelişmiş...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.