abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çarlık 32 sayılı kanun elektronik otomotiv uranyumlu indinde cemşid bin mesud bin mahmud el tabib el kaşi evrensellik heykel nedir fevkalbeşer çırçır akif paşa dinde zorlama yoktur torna makinası yatırım projesi işveli sorumsuzluk presentation tarihi eser bilim sapçık kırşehir revaç yapma destan ve doğal destan kalem lor peyniri dünya üzerindeki ilk yerleşme alanları tezek karbonit yakup kadri karaosman bir kavanoz kahkaha kaynamak kuvvet deneyleri meni ce işareti ekran istifleme ifrazat bilgisayar programcılığı esirgenme şangırtı kütüğe geçirmek sentetik lifler halkla ilişkilerde örnek olay uygulamalı geometrik şekiller ilk ne zaman kullanılmaya başlandı bebek ölümleri peşkeş dershaneler dürzü şanzuman gün batımı kozalı bir olmak yazım açınmak 1980 den sonra türkiyede uygulanan istikrar politikaları nil nehri bileşik dayanım açan ayakkabı psikolojik romanların özelligi kar planlama stratejileri itiraf bakınma 1940 1960 arası türkiye ahı tutmak 1 sınıf matematik milli egemenlik nedir işteş fiil önemlice medya hastane stajı perhiz kasacı akraba evligi kopyalamak gelişim dönemleri relikt dogruda açılar cumhurbaşkanının görevleri garantör dünyadaki büyük denizler nüfus coğrafyası eğrisel hareket insaat mühendisligi iskonto hesaplanması fazıl hoşgörülü birey atatürk ilkeleri ve önemi eski türk devletleri dini tasavvufi modüler öğretim bir hayvan bilgisi tanker ekmekçilik 224 yasa atırım fonları 4. sınıf yıllık plan harfli ifadelerde dört işlem yiğit eski


ELEKTRİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164420 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


TANIMI

Elektrik, durağan ya da devingen yüklü parçacıkların yol açtığı fiziksel olgudur. Elektrik yükü, maddenin ana niteliklerinden biridir ve temel parçacıklardan kaynaklanır. Elektrik olgusunda rol oynayan temel parçacık yükü, negatif işaretli olan elektrondur. Elektriksel olgular çok sayıda elektronun bir yerde birikmesiyle ya da bir yerden başka yere hareket etmesiyle ortaya çıkar. Elektrik olgusunda rol oynayan diğer parçacık yükü, pozitif işaretli olan protondur.
Elektrik yüklü cisimler mıknatıs gibidir: negatif ve pozitif yüklü cisimler birbirini çeker, ama aynı elektrikle yüklü olan iki cins birbirini iter.
Elektrik insanoğluna, son derece kullanışlı bir enerji çeşidi sağlamıştır. Isınma, aydınlanma, haberleşme gibi amaçlarla, ayrıca makinelerde ve elektronik alanında büyük ölçüde elektrikten yararlanılmaktadır.


TARİHİ

Eski Yunanlılar, kehribarın bir kürk parçasına sürtülmesi sonucunda kuştüyü gibi hafif cisimleri çekme özelliği kazandığını gözlemlemişlerdi. Elektriği ilk olarak ciddi anlamda inceleyen bilim adamı William Gilbert, 16. yüzyılın sonlarında, statik elektrikle magnetizma arasındaki ilişki üzerinde araştırmalar yaptı. Elektrik yüklerinin eksi ve artı olarak belirlenip adlandırılmasına da gerçekleştirdi. 1767’de Joseph Priestley, elektrik yüklerinin birbirlerini, aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak çektiklerini buldu.
19. yüzyılın başında Alessandro Volta, elektrik pilini icat etti. Davy, 1808’de elektrik akımı taşıyan iki kömür elektrotu birbirinden ayırarak bir ark oluşturmayı başardı. Ve böylece elektriğin ışık ya da ısı enerjisine dönüşebileceğini gösterdi. 1820’de Hans Christian Orsted, içinden elektrik akımı geçen bir iletkenin yakınındaki bir mıknatıs iğnesinin saptığını gözlemleyerek, elektrik akımının iletken çevresinde bir magnetik alan oluşturduğu sonucuna vardı.
Elektriğin laboratuar duvarlarını aşıp sanayideki ve günlük yaşamdaki yerini alması süreci 19. yüzyılın ikinc...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.