abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders jant destelenme keçi dünya malı akdeniz bölgesinde yetişen bitki sebze ve meyveler şalterler astronomi nedir ırgatlık çimlenmek foto elektrik olayı aktif dinleme farklı ülke çocukları türkleşmek,islamlaşmak,muasırlaşmak işin üstesinden gelmek sera projesi pearson beydaba masalları saygılı 1 litre kaç kg reklam analizi aziz bey hadisesi yarı geçirgenlik optik sistemler kitap resmi fariğ ikincilik azmetme indeks dinsel inançlar bilim araştırma ve proje ilişkisi rasyo analizi bitkisel yapı alabora anadolu selçuklu devleti emlâk işçi ücret bordrosu gitmek hayvanlarda beslenme üretim politikası havuzlama dikensiz azra prova yapım evi elektroliz 1.divan siiri kobra yılanı hatırlama 11-12.yüzyıl edebiyatı borş muhal ömrü vefa etmemek 9. sınıf coğrafya dersi insan ve çevre konusu pedagojik haritacı sabahlık soruşturma açmak hz.isanın hayatı kaça füzeler atatürk ün yaptığı hak ve hürriyetler atatürkçülügün toplumu için önemi optimal 2. sınıf dersleri ağır çekmek ruhban okulu arap edebiyatı 3. selim dönemi osmanlı devleti toplum yapısı çözümlü hors Hintçe gırla alan ölçü birimi dönüm uzunluk birimleri nelerdir tekstil standartlarının önemi sargılamak iyileşmek erce mukabil kütle ile madde arasındaki fark cimri moliere özet ecza dolabı sahiplik ilk öğretim haftası al benden de o kadar zehirlenme iktidar seçkinleri yumuşaklık genel kültür fingirdeme modelleme artvin avans almak gaddarca beden eğitimi zümre trake solunumu yapan canlılar vakur sanat ve din muhasebe kavramları ve ilkeleri


ELEKTRİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164420 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


TANIMI

Elektrik, durağan ya da devingen yüklü parçacıkların yol açtığı fiziksel olgudur. Elektrik yükü, maddenin ana niteliklerinden biridir ve temel parçacıklardan kaynaklanır. Elektrik olgusunda rol oynayan temel parçacık yükü, negatif işaretli olan elektrondur. Elektriksel olgular çok sayıda elektronun bir yerde birikmesiyle ya da bir yerden başka yere hareket etmesiyle ortaya çıkar. Elektrik olgusunda rol oynayan diğer parçacık yükü, pozitif işaretli olan protondur.
Elektrik yüklü cisimler mıknatıs gibidir: negatif ve pozitif yüklü cisimler birbirini çeker, ama aynı elektrikle yüklü olan iki cins birbirini iter.
Elektrik insanoğluna, son derece kullanışlı bir enerji çeşidi sağlamıştır. Isınma, aydınlanma, haberleşme gibi amaçlarla, ayrıca makinelerde ve elektronik alanında büyük ölçüde elektrikten yararlanılmaktadır.


TARİHİ

Eski Yunanlılar, kehribarın bir kürk parçasına sürtülmesi sonucunda kuştüyü gibi hafif cisimleri çekme özelliği kazandığını gözlemlemişlerdi. Elektriği ilk olarak ciddi anlamda inceleyen bilim adamı William Gilbert, 16. yüzyılın sonlarında, statik elektrikle magnetizma arasındaki ilişki üzerinde araştırmalar yaptı. Elektrik yüklerinin eksi ve artı olarak belirlenip adlandırılmasına da gerçekleştirdi. 1767’de Joseph Priestley, elektrik yüklerinin birbirlerini, aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak çektiklerini buldu.
19. yüzyılın başında Alessandro Volta, elektrik pilini icat etti. Davy, 1808’de elektrik akımı taşıyan iki kömür elektrotu birbirinden ayırarak bir ark oluşturmayı başardı. Ve böylece elektriğin ışık ya da ısı enerjisine dönüşebileceğini gösterdi. 1820’de Hans Christian Orsted, içinden elektrik akımı geçen bir iletkenin yakınındaki bir mıknatıs iğnesinin saptığını gözlemleyerek, elektrik akımının iletken çevresinde bir magnetik alan oluşturduğu sonucuna vardı.
Elektriğin laboratuar duvarlarını aşıp sanayideki ve günlük yaşamdaki yerini alması süreci 19. yüzyılın ikinc...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.