abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kedinin hayat döngüsü ingilizce 29 ekim hidroser dick francis menetmek ılgar bodrum yasalı alaycılık flaşh ototrof müdekkik ingilizce günlük konuşma dil almanyada yargı tırmalanma akan yıldız kavramalar hep silecek aerobik uygunluk programları eksik doğmak helik karidesçi elden bırakmamak mantık bilimi fiz mat yönetim teknolojileri ve örgütsel değişim davranış kavramı uyarıcılar tepkiler beyaz diş özeti ask mı para mı krom kromat avrupada türklerin yaşadıkları yerler starter kültür zaten tekit etmek gönlü olmak tapulama pert kefalet sandıkları akas telefonda kısa devre bileşke seksen defterin yapımı opalin eski ölçü aletleri ve özellikleri parsa yöndeş similasyon ac devre çözüm petrol borusu dramaturg ideolog onbir doğal sayıları pohpoh elektrik sayaç takımı ambalaj nedir iletişimde teknolojinin rolü türk dili integral hacim tsunami dadanma tecrübe aygıtlar hicaz yemen cephesi otlakçı hz.muhammedin saraylı absorpsion adıyaman maden yatakları sınıf dışı öğretim teknikleri akis bulvar adlî polis adım adım türkiye kabartıcı ilk okul bayrak şiirleri bayındırlık alanında yapılan yenilikler sınıfsal erkek dilekçe hakkı itiraz su kabı şuracık tokatlama osmanlı devletinde divan teşkilatı olimpiyat oyunları spor branşları akdeniz iklim bitki ve hayvan türleri gres pompası 17 ağustos çeçe koordine etmek capraz kur selçuk yaşar alaybey ilköğretim okulu getirtme kaç c++ french revolution


ULUSAL ELEKTRİK ŞEBEKESİNDE TURBOGENERATÖRLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164428 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


ULUSAL ELEKTRİK ŞEBEKESİNDE TURBOGENERATÖRLER
Ulusal elektrik şebekesinde turbogeneratörlerin anlatımı 3 bölümde toplanmıştır. İlk bölümde, senkron makinalar ve türleri (çıkık kutuplu ve turbo generatörler) hakkında önbilgi verilmiştir. İkinci bölümde elektrik santralları ve turbo generatörlerin santrallarında kullanımı anlatılmıştır. Son bölümde ise Türkiye de elektrik enerjisi üretimi, özellikle de termik santralların bu konuda rolü ve termik santrallarda kullanılan turbogeratörlerin plaka değerleri yeralmaktadır.
Bölüm 1
1.Senkron makinalar
2.Çıkık kutuplu senkron generatörler
3.Yuvarlak kutuplu generatörler (Turbo generatörler)
Bölüm 2
1.Elektrik santralları
2.Turbo generatörlerin elektrik santrallarında kullanımı
3.Örnekler (linkler)
Bölüm 3
1.Türkiyede elektrik enerjisi üretimi
2.Santrallar ve turbo generatorlerin plaka değerleri
KAYNAKLAR


Bölüm 1
SENKRON MAKİNALAR
Senkron makina, genelleştirilmiş makina türündendir. Elektromıknatıslı veya küçük güçlerde sabit mıknatıslı bir rotor ile bir veya üç fazlı alternatif akım sargılı statordan oluşur. Senkron makinalar, generator ve motor olarak çalıştırılırlar. Senkron hız denilen sabit bir hızla dönerler.
n: dakikada senkron dönme sayısı
f: stator akımlarının frekansı n = 60f / p dir.
2p: kutup sayısı
Sabit dönme sayısı nedeniyle, motor olarak çalışma alanları kısıtlıdır. Ancak elektrik enerjisi üretiminde, santrallarda kullanılırlar. Güçleri birkaç VA dan 1700 MVA ya kadar imal edilebilirler. Gerilimleri 6, 15, 20, 27 kV dur.
Çok büyük güçlerde imal edilmesinin nedeni güçleri arttıkça maliyetlerinin düşmesi, verimlerinin artmasıdır. Büyük güçlü bir makinanın bakımı ve kontrolu daha kolaydır, ancak bu sistem işletim güvencesini azaltır.
Senkron generatörler yuvarlak kutuplu ve çıkık kutuplu olmak üzere iki türden yapılırlar.
ÇIKIK KUTUPLU SENKRON GENERATÖRLER:
Stator iç çevresi düzgün, rotor dış çevresi düzgün olmayan makinalardır. Kutup sayıları büyük ve senkron hızları düşüktür. Kutup sayıları 2p=4,6,8...60 olabilir. Senkron hızları küçük olduğundan rotor çapları çok büyük (10-13 m) ve eksenel boyları küçüktür. Genellikle su türbini ile döndürülürler. Hidroelektrik santrallarda çıkık kutuplu generatörler kullanılır
YUVARLAK KUTUPLU GENERATÖRLER (Turbogeneratörler):
Yuvarlak kutuplu generatörler, sabit kısım stator, dönen kısım rotor ve bunların taşıdıkları stator ve rotor sargılarından oluşur. Rotoru ile statoru arasında kalan hava aralığı sabittir (45mm-65mm). Kutup sayısı küçük, senkron dönme sayıları yüksektir. 2p = 2,4,6 olarak imal edilirler. Güçleri 1700MVA kadar olabilir ve çıkık kutuplu generatörlerden daha yüksektir. Yüksek hızlı olduklarından rotor çapı küçük, boyları uzundur. Rotor çevresinin 2/3 üne oluklar açılır ve bu oluklara rotor sargıları yerleştirilir. Büyük güçte turbogeneratörlerin rotor sargıları, ısı ile boyutlarınınboyutlarının...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.