abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 3. sınıf doğal sayılar sokratesin savunmasi serinletme ftp ivesi küresel sermaye doğal denge montrö boğazlar sözleşmesi günümüze göre kaygısız su yoncası başkalaşım olayı ekonominin özellikleri aynen ekosistemin bozulma nedenleri sivrilik terfik arıza giderme eğitim bilimi çeşit kenar prizma canlılar ve grafik elektrik kumanda sarnıç kitabı çevre ve temizlik bunalım şeyh sait ayaklanması peyzaj mimarlığında bahçeler süt vermek hukuk iktisat kantatif dilin sosyolojik yönleri toronto çıldırmak takat saprofit elektrikli görsel sanatlar eğitimi katkı bayrağımızın analizi dünya ekonomi sistemleri tortusuz basit kelimeler yabanıllık vygostky 17.yy osmanlı islahatları renk haslığı ingilizce günlük konuşma dil ibiş elek kamu hukuku pütürsüz çocuk oyunlar rlc devresi karadeniz ilgili yazı yaz doğal afetlerin verdiği zararları mantıkî meyvecilik momentumun korunumu reel politik ıstıraplı uygurlar hz.musa fen bilgisi-hareket ekosistem bozulma nedenleri birlikten kuvvet doğar misel access form bellem adlî yıl microsoft dolgun depo etmek güz albert einstain nervürlü çizmeli Sicilyalı newton resimleri 2. mahmut dönemi ıslahat hareketleri cetveller bağlanış türk bilginleri dilin insan hayatındaki yer damping helen bağışıklık çeşitleri kromatit aşna dikişçi natürel celik kaynak sorusu geçersizlik bulaşık makinesi iç tasarımı atatürk edebiyat 7 sınıf matematik testleri genleşmek beyin karıncıkları gündelikli semender


ULUSAL ELEKTRİK ŞEBEKESİNDE TURBOGENERATÖRLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164428 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


ULUSAL ELEKTRİK ŞEBEKESİNDE TURBOGENERATÖRLER
Ulusal elektrik şebekesinde turbogeneratörlerin anlatımı 3 bölümde toplanmıştır. İlk bölümde, senkron makinalar ve türleri (çıkık kutuplu ve turbo generatörler) hakkında önbilgi verilmiştir. İkinci bölümde elektrik santralları ve turbo generatörlerin santrallarında kullanımı anlatılmıştır. Son bölümde ise Türkiye de elektrik enerjisi üretimi, özellikle de termik santralların bu konuda rolü ve termik santrallarda kullanılan turbogeratörlerin plaka değerleri yeralmaktadır.
Bölüm 1
1.Senkron makinalar
2.Çıkık kutuplu senkron generatörler
3.Yuvarlak kutuplu generatörler (Turbo generatörler)
Bölüm 2
1.Elektrik santralları
2.Turbo generatörlerin elektrik santrallarında kullanımı
3.Örnekler (linkler)
Bölüm 3
1.Türkiyede elektrik enerjisi üretimi
2.Santrallar ve turbo generatorlerin plaka değerleri
KAYNAKLAR


Bölüm 1
SENKRON MAKİNALAR
Senkron makina, genelleştirilmiş makina türündendir. Elektromıknatıslı veya küçük güçlerde sabit mıknatıslı bir rotor ile bir veya üç fazlı alternatif akım sargılı statordan oluşur. Senkron makinalar, generator ve motor olarak çalıştırılırlar. Senkron hız denilen sabit bir hızla dönerler.
n: dakikada senkron dönme sayısı
f: stator akımlarının frekansı n = 60f / p dir.
2p: kutup sayısı
Sabit dönme sayısı nedeniyle, motor olarak çalışma alanları kısıtlıdır. Ancak elektrik enerjisi üretiminde, santrallarda kullanılırlar. Güçleri birkaç VA dan 1700 MVA ya kadar imal edilebilirler. Gerilimleri 6, 15, 20, 27 kV dur.
Çok büyük güçlerde imal edilmesinin nedeni güçleri arttıkça maliyetlerinin düşmesi, verimlerinin artmasıdır. Büyük güçlü bir makinanın bakımı ve kontrolu daha kolaydır, ancak bu sistem işletim güvencesini azaltır.
Senkron generatörler yuvarlak kutuplu ve çıkık kutuplu olmak üzere iki türden yapılırlar.
ÇIKIK KUTUPLU SENKRON GENERATÖRLER:
Stator iç çevresi düzgün, rotor dış çevresi düzgün olmayan makinalardır. Kutup sayıları büyük ve senkron hızları düşüktür. Kutup sayıları 2p=4,6,8...60 olabilir. Senkron hızları küçük olduğundan rotor çapları çok büyük (10-13 m) ve eksenel boyları küçüktür. Genellikle su türbini ile döndürülürler. Hidroelektrik santrallarda çıkık kutuplu generatörler kullanılır
YUVARLAK KUTUPLU GENERATÖRLER (Turbogeneratörler):
Yuvarlak kutuplu generatörler, sabit kısım stator, dönen kısım rotor ve bunların taşıdıkları stator ve rotor sargılarından oluşur. Rotoru ile statoru arasında kalan hava aralığı sabittir (45mm-65mm). Kutup sayısı küçük, senkron dönme sayıları yüksektir. 2p = 2,4,6 olarak imal edilirler. Güçleri 1700MVA kadar olabilir ve çıkık kutuplu generatörlerden daha yüksektir. Yüksek hızlı olduklarından rotor çapı küçük, boyları uzundur. Rotor çevresinin 2/3 üne oluklar açılır ve bu oluklara rotor sargıları yerleştirilir. Büyük güçte turbogeneratörlerin rotor sargıları, ısı ile boyutlarınınboyutlarının...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.