abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hava kirliliği ölçümü yay hesabı çorba okul ile ilgili kompozisyon inatlaşmak yüzler basamagı algı yönetimi nedir mangan lebleme sofiyane reji masası otel fizibilite okuma kuralları robinson cruse özeti yaşamımızdaki elektrik lise 1 matematik dersleri özeti istanbul turizm deli divane eğitim kitapları polinomun tarihi emre tahir ile zühre nehirlerimiz inhitat kamyonet 23 nisan yazıları mantık bilimi batıl inanç nedir çiftlenme nüfuzlu mantar tabakası turizm türkiyede asd deneyleme kötümser ne ise islam dininde hiristiyanlık 1a grubu elementleri aksilik yerkabu eksiliş krater gölü ihracat ve ihracatın ülke ekonomisine katkısı atom ve periyodik cetvel amatör anı örnekleri açıkça 11. yy ingiltere 0432 modernleşme jeolojik kıvrımlar domuz yağı sınıf kuralları dın normları icap etmek mum duruşu işletmelerde sosyal ve etik sorunlar diş macunu tüpü Tunguzca güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri ve önemi bölgeler coğrafyası sorumluluk yunus emrenin eserleri düşman olmak fulya 19 yy osmanlı devleti ittihat elbe nehri cadde koşuk,sagu değin dünyanın yıllık hareketleri hışır hışır edgü ögli tigin Japon bezi görmemiş halk bilimi folklor türk traktör yıl sonu konuşma örnekleri süt çocuğu bitkilerde üreme ve gelişme berlin cinema iktisaden çim basınç birimleri nelerdir menzile düş kurmak sıkı fıkı gine kalem kılıçtan keskindir 2000-2001 banka alanlarında bilgisayarın kullanımı 18. yy isyanları vakitli ekonomik işbirliği girişimleri diplomatça sabetay sevi 18.yy divan edebiyatı kelaynak Rabbena


RADYOAKTİVİTENİN TANIMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164443 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

RADYOAKTİVİTENİN TANIMI
Bazı elementlerin kendiliğinden ışın ve enerji salmasıdır. Bu tanımı daha da açacak olursak,şöyle diyebiliriz:Uzayda enerjini belirli bir kaynakta tanecik ya da tanecik demetleri biçiminde yayılarak iletimi. Işınım sözcüğü yalnız enerjinin yayılımını ve iletimini değil,enerjinin kendisini de kapsar. Röntgen ışınları elektromanyetik ışınım adıyla bilinen genel türde bir ışınımdır;röntgen ışınlarının yanısıra elektromanyetik ışınım gamma ışınımlarını,morötesi ışınları,görünür ışığı,kızılötesi ışınları,mikrodalgaları ve radyo dalgalarını da kapsar. Elektromanyetik ışınım başka bir türüyle yüksek hızla hareket eden tanecikler biçiminde ışınım arasındaki ayrım her zaman kesin değildir;bir elektromanyetik dalga tanecikmiş gibi,tanecik ya da tanecik demetleri de elektromanyetik dalgaymış gibi hareket edebilir. Atomu iyona dönüştüren ışınmaya ise iyonlaşmış ışınım adı verilir;atom,proton ve nötronlardan oluşan bir çekirdekle,çekirdeğin çevresinde dönen bir ya da birkaç elektrondan oluşur;iyonlaşmış ışınım olan atom,elektron yiyerek iyona dönüşür. İyonlaşmaya ışınım ise,morötesi o,ışınları,görünür ışığı ve radyo dalgalarını kapsar.
İyonlaşmış ışınımın başlıca iki türü vardır:
1-)Elektromanyetik ışınım (Röntgen ışınları ve gamma ışınları.)
2-)Tanecik ışınımı (Alfa parçacıkları,beta parçacıkları,nötronlar ve kozmik ışınlar.)

1-)ELEKTROMANYETİK IŞINIM:
a-)Röntgen ışınları:Işığa benzeyen fakat gözle görülmeyen, oldukça delici özellikli bir radyasyon. Röntgen ışınlarına X ışını da denir. Sebebi;bu ışınları keşfeden ve ışınların özelliklerini tam bulamayan Wilhelm Conrad Rontgen “bilinmeyen” manasında kullanmıştır. Röntgen ışınlarının meydana gelişi ise :
Röntgen ışını meydana gelirken,katottan çıkıp süratle hareket eden elektron katodun tam karşısındaki maden levhanın atomlarına vurunca, iç yörüngelerde dönmekte olan bir elektronu atomdan dışarı atar. Bu elektronun boş kalan yerine dış yörüngeden bir elektron atlar. Elektronlar bir yörünge...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.