abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders reklam ornekleri işini bilmek modelcilik column çiçek evi epoksi reçine maddenin 4. hali ilmuhaberi ezilmiş işçi ücret bordrosu ve örneği nece halk hikayesi eş anlamlı sözçükler phaselis calvin çed eyfel kulesi kazan taşı puan vermek ölüm döşeği türkiyenin jeolojik durumu kara mili okul deneyimi 1 kaldırımlar tahlili hinterland analizi dışsal 10. sınıf matematik havaneli matematik alanında yapılan yenilikler netleşmek güncelleşme eşekçe cam hangi aşamalardan geçer canlılar değişiyor kara humma endüstri toplumu renk oluşumu sakat kitapsız yaşamak kör sağır dilsiz yaşamaktır anapara bilim felsefesi etkin stok yönetimi boa rahvan a trial cahil boy aynası ses madde ile lezzetsiz sunular proje yazma kuralları naçiz ulus devlet yapma destan nedir mabeyinci asfaltit lobici bilinçsiz orman kesimi edatlı tümleç peş demokratik yönetim birimleri izale etmek beyaz geceler dostoyevski yangın sigortası bossa yarka duz lıseler bahçeli fiber optik kablo üslü ifadeler toprak kirliliği ve politikaları tohum zarı türkiyede ham maddesi toprak olan fabrikalar gözü sulu insan felsefesi römorkör permanganat adalet mulkun temelıdır osmanlıda saray teşkilatı alçaklık vikipedi spk bağımsız denetim duvar kaplama malzemeleri evsin amber balığı kat yuvarı evrensel çocuk hakları sözleşmesi ve bildirisi soğurganlık oran analizleri osmanlılarda vakıf sistemi okuma leyl ışıkları halk türkülerinin hikayeleri savunma mekanizmaları orman toprak su başkalaşım plazma tv turno çürütülme


19. YY. AVRUPASINDA DEMOKRATİKLEŞME HAREKETLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164445 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

19. YY. AVRUPASINDA
DEMOKRATİKLEŞME HAREKETLERİ
HAZIRLAYAN
EFDAL AS
İÇİNDEKİLER
A) A) FRANSIZ İHTİLALİ VE YAYDIĞI FİKİRLER
B) B) SANAYİ DEVRİMİ VE BUNU AVRUPADA DOĞURDUĞU SONUÇLAR
1- 1- SANAYİ DEVRİMİ
2- 2- SANAYİ DEVRİMİ İLE İLGİLİ AKIMLAR
a) a) Kapitalizm
b) b) Emperyalizm
c) c) Sosyalizm
C) 19. YY. AVRUPASINDA ORTAYA ÇIKAN DİĞER DOKTRİNLER
1- 1- LİBERALİZM
2- 2- ANARŞİZM
SONUÇ
KAYNAKÇA
A) FRANSIZ İHTİLALİ VE YAYDIĞI FİKİRLER
Ortaçağ’ın kapanmasından sonra Rönesans ve bunun bir sonucu olan Reform, düşüncede büyük değişikliklere neden olmuş, Aydınlanma Devri adını alan 18. yy. ile yeni bir dönem başlamıştır. Akla ve deneye yer veren ve mucizeyi reddeden Aydınlanma Devri ile o zamana kadar egemen olan dünya görüşü yeni bir şekil almıştır.
Aydınlanmanın temelinde akıl yer almaktadır. Akıl, varlığı düzenleyen doğa kanunlarını bulacak ve böylelikle insanlığını gelişimini, ilerlemesini sağlayacaktır. Aklı siyasal ve sosyal alanda egemenlik sağlaması, düşünen insanı dar kalıplı düşünce sisteminden çıkararak, serbest düşünme ve inceleme yöntemine götürmüş, böylece özgürlük fikrine ulaşılmıştır. Özgürlük fikri ise, mevcut mutlakiyetçi düzenin karşısında yer aldığından, insanlığın kurtuluşu ve mutluluğa kavuşması şeklinde değerlendirilmiştir[1]. Aydınlanma, Fransız Devrimi’nin çıkmasında etkili olmuş ve bu düşünsel ve sosyal değişme Avrupa’da ve bütün dünyada daha sonraları meyvelerini vermiştir.
Aydınlanma devri, Avrupa’yı fikren geliştirmiş ve İngiltere’deki 18. yy.daki sosyal ve siyasal değişiklikler, Avrupa’yı, özellikle de Fransa’yı yeni bir devir açmaya yöneltmiştir.
Fransız Devrimi öncesi Fransa’da mutlak kral hakimdir. Kral, tüm kuvvetini ve kudretini tanrıdan almaktadır. 16. Louis’nin dediği gibi, “Devlet benim!” zihniyeti, kralın her türlü güce sahip olduğunu ifade ediyordu. Fransa’da ihtilali hazırlayan nedenler vardı :
Fransa’da kral, devlet ve toplum hayatına tam hakimdi. Medeni ve siyasi hürriyetin sözü edilmemekte, bozuk bir yönet...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.