abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ambülans hizmetleri atatürkün insan hakları hukuk iktisat iliskisi rakipsiz tek yıllık bitkinin özellikleri evliya çelebinin seyahatnamesi düğün için dilekler beslenilme mütenasip şerh etmek tantana kaynak nedir havada bulut bilgisayar ve ergonomi emlâk bîdar balata doruk dal orkinos termos nedir medyanın zararları olimpiyat soruları Norveçli önceki örnek staj defteri sivas müşavir almanca hikaye ingilizce gelecek zaman 574 başhemşire özgeçmiş örnegi kazık kadar algoritmalar uzak ülke düklük tartışmacı kuçu kuçu adcı ayrışım sakıntı demokratik cumhuriyet warrant geleneksel meslekler konu merkezli eğitim başhakem bakır kaplama akarca cinsel sağlığın korunması cima mandarin sis ve gece bahane güzel yazı sanatı elektriksel direnc eski uygarlıkların kullandığı sayıları sistemleri atmosfer nedir cad-cam dernekler kanunu göl eko sistemi kaz kafalı almaşık eğretileme hukukun temel kavramları yönetim düzenlestirme sıklaşma tabancalar bilgi güvenliği yönetim sistemi ingilizce essay katran çamı boncuk gibi erozyon ve korunma noktalama şırak ağızlık açma 15 yönlendiriciler (routers) yerebatan sarnici canlılar ve grafik düşçü her zaman smps gözü tutmak saika kort cinsel call of duty mumlar gelir gider tablosu gen aktarımının önemi yeniçerilerin aldığı maaş tekstil anketleri defnetme öfkeli devimsel gelişim araçları kusur etmek (veya etmemek) tedavi yavsı abel rezene


AIDS NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164710 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Bulaşma yolları

Seksüel birleşme, uyşturucu kullanıcılarının enjektyörlerini paylaşması ve kan transferidir.
AIDS dokunma, öpüşme, solunum gibi dış kontaklarla bulaşan bir hastalık değildir. Ayrıca AIDS evcil hayvanlardan, tuvaletlerden, yüzme havuzlarından, tabak yada bardaklardan bulaşıcı özellik göstermez. Bu nedenle insanların AIDS li hastalara yaklaşmaması yada onları toplumdan dışlaması hem gereksiz hem de yanlış bir tutumdur. Çünkü AIDS li bir hastaya dokunarak veya yanında bulunarak AIDS e yakalanmanın mümkün değildir.
Risk Grupları

Kontrol edilebilir riskler
Çok eşli yaşam sürdürmek
Eşcinsel ilişkide bulunmak
Damar yoluyla uyuşturucu madde kullanmak
Kontrolümüz dışında kalan riskler

AIDS mikrobu taşıyan annelerin doğum yapması
AIDS yönünden test edilmemiş kan ve kan ürünlerinin kullanımı
AIDS mikrobu taşıyan cerrahi aletler ve akupunktur iğneleri ile tedavi yapılması
AIDS mikrobu taşıyan döğme aletleriyle vücuda döğme yapılması
Klinik belirtiler

Fiziksel ve zihinsel aktiviteleri etkileyen, sebebi açıklanamayan aşırı bir yorgunluk.
Zayıflama yada diet gibi herhangi bir aktivite söz konusu olmadan iki aydan kısa bir sürede 7-10 kilo kaybı.
Birkaç haftanın sonunda ateşin açıklanamayacak bir şekilde 39 derecenin üstüne çıkması.
Uyku sırasında kişinin üstünü sırılsıklam edecek derecede terleme.
Sebebi bilinmeyen bir şekilde vücuttaki salgı bezlerinin şişmesi.(Özellikle boğazda, boyunda ve koltuk altında bulunan lenf bezlerinin şişmesi)
Dilin üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar yada lekelerin oluşması.
Israrla devam eden ishal.
Herhangi bir solunum enfeksiyonuyla meydana gelen ve çok uzun süren kuru - Öksürük. Özellikle öksürükle birlikte oluşan nefes darlığı.
Deri üstünde yada altında oluşan kat kat, yada yükselen bir şekilde leke ve şişliklerin meydana gelmesi. Başlangıçta çürükmüş gibi algılanabilir fakat bunlar zamanla kaybolmazlar ve genellikle etraflarındaki derilerden çok daha serttirler.
Hastalı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.