abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çalışmanın önemi top patlıcan eyvah ses kuşağı bankaların tarihcesi bilişim stajı gezi inceleme dervişlik barbaros hayrettın paşa geniş zaman dil doktoru danişmentliler diesel devralma seviye ölçüm sistemleri 16. yy eski türk edebiyatı bazilika celik kaynak sorusu girişimcilikte iş fikri bilisiz hissetmek ayakkabı blok satış folklorik biyogaz bilgisayar teknolojisi ve programlama abra ankara savaşının sonuçları magna carta kırma ögütme çökelek boynuz anatomisi hz.muhammed ve ailesi 29 ekim 1923 gazeteleri ipek çiçeği ahşa akım transformatörü yüzeylerin parlatılması hücre bölünmesi çeşitleri evlilik ve aile planlaması terazi çeşitleri selp etmek destanlarda mitolojik özellikleri talaş kebabı anton çehov tarzı sünnet ile kuran arasındaki ilişki bina içi elektrik ceramic boslu sap 2000 sürtünmenin önemi açılış konuşmaları batı avrupada milliyetçilik kaz ayağı afganistan doğal kaynaklar ve ekonomik büyüme kojen pet kalıp tasarımı tarih ve dil tipili standart bir pc nin montajı atom mühendisliği dünür akup gazap üzümleri ilikleme fizik problemleri allı tartışmak bilgisayar mühendisi hone statüko aktiflik nedir debi hesap güzlük edebiyat soru beyzî veri tabani fırlatma talasemi nedir ssk yolu üstü nezahet levhacık dursun aydin zaman tuzakları acembuselik ac sürücüler sabit olmak staj elektronik ab hukuku tanıma batıda düşünce akımları morg alacakların tahsil durumu endoskopi sokratesin savunması duygular ve heyecanlar dayanım antrenman proğramı ingilizce günlük konuşma dil


AY VE ÖZELLİKLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 164968 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AY VE ÖZELLİKLERİ
• Ay dünyamızın 1/50’si kadardır. Bu sebeple Ay’da yerçekimi azdır(dünyadakinin 1/6’sı kadardır).
• Ayda atmosfer yoktur. Bunun sonucunda ;
• Hava ve su yoktur.
• Meteorolojik olay (iklim) görülmez.
• Meteorlar doğrudan ay yüzeyine düşer. Sonuçta büyük krater çukurlukları oluşmuştur.
• Günlük sıcaklık farkı fazladır. Bu sebeple mekanik çözülme fazladır.
• Canlı hayatı yoktur.
• İç ısısını kaybetmiştir. Bundan dolayı volkanik olay görülmez.
Ay günü: Dünyadaki herhangi bir meridyenin ard arda iki kez Ay’ın karşısından geçinceye kadar geçen süredir. Bu süre 24 saat 50 dakikadır.
Güneş günü: 24 saattir.
Ay günü ile güneş günü arasındaki zaman farkından dolayı bir yerde Ay her gün bir önceki güne göre daha geç gözlenir ve gel-git olayı daha geç oluşur.
AY’IN EVRELERİ
Ay’ın aydınlık yüzünün dünyadan görünüşünde bir ay boyunca meydana gelen değişikliklerdir. Yeniay ve dolunay evrelerinde büyük gel-git yaşanır. Sebebi dünya , ay ve güneşin aynı doğrultuda olmasıdır. İlk ve son dördünde ise küçük gel-git yaşanır.
Güneş tutulması, Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir. Tutulmanın olabilmesi için, Ayın, Dünya etrafındaki yörüngesiyle Dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesişim yerlerini belirleyen düğüm noktalarında veya bu noktalar civarında (Yeniay safhasında) bulunması gerekir.


Bilindiği üzere bir yıl içerisinde Ay, Dünya etrafında 12 kez dolanır. Dolayısıyla, eğer Ay’ın yörünge düzlemi Dünya’nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ayın ve Dünyanın yörüngeleri arasında 5°lik bir açı vardır. Yörüngelerdeki bu konum nedeniyle Güneş, Ay ve Dünyaın aynı çizgi üzerinde olmaları çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşması engellenmiş olur. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir. Bu tutulmaların da az bir bölümü Tam Güneş Tutulmasıdır. Ayrıca Tam Güneş Tutulması, Dünya üzerinde tam gölgenin düştüğü çok dar bir bölgeden izlenebilir. Bu da Tam Güneş Tutulmasının belli bir bölgeden görülme sıklığını çok azaltır. Örneğin 11 Ağustos 1999dakinden sonra ilk Tam Güneş Tutulması 21 Haziran 2001 tarihinde oldu ve Türkiyeden izlenemedi. Yurdumuzdan izlenebilecek bir sonraki Tam Güneş Tutulması, ancak 29 Mart 2006da gerçekleşecek .
Ay dünya etrafındaki yörüngesini tamamlarken, dünyanın güneş ve ay...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.