abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders olgular transgenetik devleşme kalitesizliğin maliyeti bilim küp elektirik malzemeler ayak atmak ataturkun polıtık hayatı cumhuriyet hangi koşullarda kuruldu işlem ve modüler aritmetik miladi takvim ruznamçe Avşar proje yarışmaları soruları kuvvet ve hareket türk edebiyatında günlük alabalik kaşgar tufan antrepo dinimizin temizliğe verdiği önem diyanet sosyolojik kuramda matematiğin kullanımı science and technology computer genetik soruları asitler bazlar tuzlar matbaacılık çarpılma bostancı ocağı fotometre soru Iraklı genel gider mersi dörtnala yabancı banka satın alma türkiyenin ihraç ürünleri nelerdir Orta şark pictures nefesli sanatkar osmanlı devleti ıslahatları mürettep kuyu logu buyume ve gelişme genleşme kat sayısı ac ve dc motorlar 511 ataol behramoğlu atatürk ve harf devrimi nobel tiyatro senaryoları egitim ögretim 322 tatil atatürk ve basınla tarihi ipek yolu ılgar ekosistemde türler arası iliskiler doğal varlıklarımız havacılık politikası efsane özellikleri ajurlu pıc uygulamaları kuranda adı geçen peygamberler banka sinav sorulari görü rafineri iç gerçekçilik büro yönetimi sekreterlik mikrometre ve komparatör kalite güvencenin yararları başçı aktif ve reaktif sayaçlar haberleşme cihazları sand tınlama genel döküm keçiler oks matematik tavşan türleri isa server ölçme aletleri alkaliler süliet prizma resmi canlılık ve hücre 4 zamanlı motor aktarılmak gemilerin gelişimi jeolog mantarın tanımı folklor fuar çeşitleri 0264 cv taslağı nâkil adlanmak saglık personeli


ALKOLLER, ESTERLER, ALDEHİTLER VE KETONLAR (DENEY RAPORU)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 165370 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DENEYİN AMACI:
-Alkoller,esterler,ketonlar ve aldehitlerin nasıl tanınacağını ve birbirlerinden nasıl ayırt edeceğimizi öğrenmektir.

Teorik Bilgi

ALKOLLER
Doymuş sp3 -hibritleşmiş karbon atomlarına hidroksil (OH) grubu bağlı bileşiklere "alkoller" denir. Bu tanımlama fenollerin (aromatik bir hidrokarbona hidroksil grubunun bağlı olduğu bileşikler) ve enollerin (vinil alkoller) alkol sınıfına dahil edilmemeleri gerektiğini göstermektedir.

Yapısal olarak yukarıdaki üç maddede de hidroksil grubu olmasına rağmen, bu maddelerin kimyasal özellikleri birbirinden oldukça farklıdır.
Alkoller su molekülündeki hidrojen atomlarının bir organik grup ile yer değiştirmiş türevi kabul edilebilir. Genel formülleri R-OH şeklindedir.

Alkollerin İsimlendirilmesi
Alkoller sistematik (IUPAC) isimlendirmeye göre üzerinde (OH) hidroksil grubu bulunduran en uzun karbon zinciri seçilerek hidroksil grubuna en küçük numarayı verecek tarzda numaralanır ve alkanların soneki "an" ın "ol" eki ile değiştirilmesiyle isimlendirilirler.

IUPAC tarafından da kabul edilen alternatif bir diğer isimlendirme ise, "OH" grubunun bağlı olduğu alkil grubuna göre isimlendirmedir. Bu durumda alkil grubundan sonra sonek olarak "alkol" eki getirilir.

Alkoller hidroksil grubunun bağlı olduğu karbon atomuna bağlı karbon atomlarının (alkil gruplarının,R) sayısına bağlı olarak birincil (1°) ikincil (2°) ve üçüncül (3°) olmak üzere üç sınıfta sınıflandırılırlar.

Buna göre hidroksil grubunun bağlı olduğu merkez karbona sadece bir tek alkil grubu bağlı ise, yapı "birincil alkol" olarak adlandırılır. Örneğin, etil alkol birincil bir alkoldür. Benzer şekilde merkez karbona iki adet alkil grubunun bağlı olması durumundaki alkoller "ikincil alkoller" ve üç adet alkil grubunun bağlı olması durumundaki alkoller ise "üçüncül alkoller" olarak adlandırılırlar. İzopropil alkol ikincil alkollere, t-bütil alkol ise üçüncül alkollere örnek olarak verilebilirler.

Alkollerin Genel Özellikleri
Alkoller h...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.