abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders karnaval izmirdeki liseler arastırma yüksek lisans bilim sınavı soruları yeniçeri maaş münzevi pompa montaj performance artırma yöntemleri danis uyruklu istanbul un adı nereden geliyor manganez sonsuz elektriğin üretilmesi canlılarda ureme buyume ve gelismesi göz dişi inceleyici pıtrak gibi çiçekler susayınca yasa teklifi dil atlası duyarlılık alçı sanatı zurt nikelli geliştirmek kurtuluş savaşında dış ilişkiler türkçe yıllık plan ekip olabilme özellikleri kemal karpat ölçü aletleri resimleri herik şövalyelik kalıp gibi sargılama sekreter staj defteri dag olusumu evreleri mac os reflektör hentbolun tarihçesi zayıf sesli saglik hizmetlerinin ozellestirilmesi finansal krizler ve bankacılık sektörü üzerine etkileri topuklu bakteri resimleri aznavur maviciler akımı akdenize kıyısı olan ülkeler han duvarları şiiri şahane asorti sonsal muhrip üçgen tarihi üst düzey yöneticilerin sömürülmek limon keltler 19 mart programı hazırlanması orası civa orta sıklet dünya üzerindeki akarsular doğa unsuru dinamik dersi yönetilmek plastik tartı nedir xml dili bölünebilme kuralları şizofren öyküsü gökkuşağının oluşumu 100 tarih haberi 50 örnek fonksiyon ağaçların insana yararları camiler oruçlu er dişilik elyaf hakkında anket hormonal ogretmen ler .com zıtlıklar öğütülme taşıt titreşimi türk girişimci edebiyatta semai nedir içlik yöneliş agrega cennet hadisleri hayalet kuran ve yorumu köleleştirmek kitle iletişim özgürlüğü meşum din ve bilim 1.meşrutiyet dönemi göz dikmek kuram


ALKOLLER, ESTERLER, ALDEHİTLER VE KETONLAR (DENEY RAPORU)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 165370 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DENEYİN AMACI:
-Alkoller,esterler,ketonlar ve aldehitlerin nasıl tanınacağını ve birbirlerinden nasıl ayırt edeceğimizi öğrenmektir.

Teorik Bilgi

ALKOLLER
Doymuş sp3 -hibritleşmiş karbon atomlarına hidroksil (OH) grubu bağlı bileşiklere "alkoller" denir. Bu tanımlama fenollerin (aromatik bir hidrokarbona hidroksil grubunun bağlı olduğu bileşikler) ve enollerin (vinil alkoller) alkol sınıfına dahil edilmemeleri gerektiğini göstermektedir.

Yapısal olarak yukarıdaki üç maddede de hidroksil grubu olmasına rağmen, bu maddelerin kimyasal özellikleri birbirinden oldukça farklıdır.
Alkoller su molekülündeki hidrojen atomlarının bir organik grup ile yer değiştirmiş türevi kabul edilebilir. Genel formülleri R-OH şeklindedir.

Alkollerin İsimlendirilmesi
Alkoller sistematik (IUPAC) isimlendirmeye göre üzerinde (OH) hidroksil grubu bulunduran en uzun karbon zinciri seçilerek hidroksil grubuna en küçük numarayı verecek tarzda numaralanır ve alkanların soneki "an" ın "ol" eki ile değiştirilmesiyle isimlendirilirler.

IUPAC tarafından da kabul edilen alternatif bir diğer isimlendirme ise, "OH" grubunun bağlı olduğu alkil grubuna göre isimlendirmedir. Bu durumda alkil grubundan sonra sonek olarak "alkol" eki getirilir.

Alkoller hidroksil grubunun bağlı olduğu karbon atomuna bağlı karbon atomlarının (alkil gruplarının,R) sayısına bağlı olarak birincil (1°) ikincil (2°) ve üçüncül (3°) olmak üzere üç sınıfta sınıflandırılırlar.

Buna göre hidroksil grubunun bağlı olduğu merkez karbona sadece bir tek alkil grubu bağlı ise, yapı "birincil alkol" olarak adlandırılır. Örneğin, etil alkol birincil bir alkoldür. Benzer şekilde merkez karbona iki adet alkil grubunun bağlı olması durumundaki alkoller "ikincil alkoller" ve üç adet alkil grubunun bağlı olması durumundaki alkoller ise "üçüncül alkoller" olarak adlandırılırlar. İzopropil alkol ikincil alkollere, t-bütil alkol ise üçüncül alkollere örnek olarak verilebilirler.

Alkollerin Genel Özellikleri
Alkoller h...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.