abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
DİZEL MOTORLARININ TARİHİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 165506 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DİESEL MOTORLARIN TARİHİ:
Fransız Mühendisi Carnot 1824 yılında şu fikirleri ortaya koymuştur.
a) Yüksek oranlarda sıkıştırılan havanın ısısı artar ve bu ısı yakıtı yakabilecek bir sıcaklığa erişir.
b) Ateşlemeden önce hava mutlaka sıkıştırılmalıdır.
c) Motorun çalışmasına devam edebilmesi için silindir yüzeyleri soğutulmalıdır.
d) Eksoz gazlarındaki ısı enerjisinden ısıtma işlerinde yararlanıla bilinir.Herbert Akroyd Stuart çeşitli deneylerden sonra 1890 yılında ilk motorunun patentini aldı. Bu motorda yakıt, emilen ve hafifçe sıkıştırılan hava içersine bir memeden gönderilerek patlayıcı ve yanıcı bir karışım oluşturmaktadır. Bu motorda, havanın ısısının sıkıştırılma oranı ile arttığı düşünülmediğinden verim düşük olmuştur. Alman Mühendisi olan Capıtaine 1890 yılında Akroyud un motoruna benzeyen bir motorun patentini aldı. Bu motorlar, yarım dizel motorların esasını oluşturmaktadır.
Benzin motorlarında kullanılan yakıtların istenilen oranda yanamaması ve bu yakıtların her ülkede yeterince bulunamadığını düşünen Münich Yüksek Teknik Okulu Mühendislerinden, Rudolf Diesel yeni bir prensip ortaya koydu. Benzine nazaran daha ucuz olan, kömür tozu veya ağır yağlarla çalışan, dizel motorunu 1892 de buldu. Bu tarihte 67207 sayılı patenti aldı. Fakat kendi olanakları kısıtlı olduğundan Krupp ve Augsburger Maschinen Fabrik müesseselerini ikna ederek 1893 yılında ilk modelin tecrübesini yaptı.Çeşitli aksaklıkları zamanla giderilen ve 1897 yılında iyi çalışır bir duruma gelen bu motorun özellikleri şunlardı;
a) Silindirler etrafında dolaşan su ile soğutuluyordu.
b) Sıkıştırma sonunda basıncı 35-40 atmosfere yükseltilen hava içersine yakıt, 70 atmosfer basınçtaki hava ile püskürtülüyor ve çok iyi bir karışım oluşturularak silindirdeki ısı ile yanıyordu.
c) Bu motorda termik verim % 24 de kadar yükseltilmişti.
d) Genleşme sonunda yanmış gazlar basınçla dışarı atılmaktadır.
Bugüne kadar bu motorlar üzerinde birçok değişiklikler yapılmasına karşın, Rudolf Diesel in koyduğu esaslar değişmediğinden bu motolara Dizel motorlar adı verilmektedir. [3]

DİESEL MOTORLARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ:


Dizel motorlarda bir tür içten yanmalı makine olup, yakıtın kimyasal enerjisi silindirler içinde doğrudan mekanik enerjiye çevrilir. Birkaç beygir gücünden 85 bin HP’ye kadar yapılmakta olan bu motorlar günümüzün en yüksek verimli ısı makineleridir.
Dizel motorların büyük bir yüzdesi motorin adı verilen “Diesel Oil” ile çalışmaktadır.Ancak son yıllarda “Bunker C” ya da “Fuel Oil”ler de ucuz oluşları nedeniyle öncelikle ağır devirli ve yüksek güçlü dizel motorlarda olmak üzere ,tüm dizel sınıflarında kullanılmaktadır.
Dizel motorlar, sıkıştırılarak basınç ve sıcaklığı yükseltilen hava içersine püskürtülen yakıtın kendiliğinden tutuşması ilkesine göre çalışırlar .Bu ilkeye göre ısının işe dönüşümü şöyle olmaktadır;
Temiz hava motor içersine emilir ya da doldurulur...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.