abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
CEZMİ - NAMIK KEMAL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 168057 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Cezmi - Namık KEMAL

YAYIN EVİ
İnkılap ve Aka Kitabevleri

BASIM YILI 1997

YAZARIN ESERLERİ
Vatan yahut Silistre, Zavallı Çocuk,Gülnihal, İntibah.

KİTABIN KONUSU
Romanın konusu ‘Osmanlı Tarihi’nden alınmıştır.Cezmi adında bir yiğidin gösterdiği kahramanlıkları ve başından geçen olayları anlatmaktadır.

KİTABIN ÖZETİ
Olaylar 16.yüzyılda geçer.Cezmi yiğit bir sipahi olduğu kadar bilgin bir şairdir de. Yakışıklıdır. Ciritte atlı sporda ustadır. Roman İstanbul’da başlar, Azerbaycan’da, İran’da sürüp gider. Tebriz sarayında sona erer.İran’da, Şah Tahmasm’ın oğlu Mehmet Hudabende, şahlık tahtında, eşi Şehriyar, kız kardeşi Perihan, Şah’ın kör oluşundan da faydalanarak, siyasette, devlet işlerinde sözü geçer kişilerdir. İran’la Osmanlı Devleti arasında savaş başlar. Cezmi bu savaşa gönüllü olarak katılır. Adil Giray’la bu savaşta tanışırlar. İran ordusu perişan edilir, birçok yerler ele geçirilir.Gazi Giray, kardeşi Adil Giray esir düşerler.Romanın önemli bölümleri İran sarayında, Adil Giray, Perihan ve Şehriyar’ın çevresinde geçer. Bu iki kadın, Adil Giray’a aşık olurlar. Sünni mezhebinde olan Perihan, seviştiği Adil Giray’la, Osmanlı ordusunun da yardımını sağlayarak İran saltanatını ele geçirmek amacındadır. Bunu, Şehriyar haber alır; taraflar kanlı bir boğuşmaya tutuşurlar.Şehriyar, Perihan ve Adil Giray ölürler. Cezmi, yaralanır. Derviş kılığına girerek güçlükle vatanına döner.

KİTABIN ANA FİKRİ
Bir Türk dünyaya bedeldir.Vatan ve istiklâl, uğrunda can verilecek değerlerdir.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ
Namık Kemal, Cezmi’de kendi gençliğini yaşıyor gibidir. Romanda, Cezmi’nin bir bölüğü veya daha fazla düşman askeriyle savaşması gibi destansı ve okuyucuyu şaşırtan ve meraklandıran ilginç olaylar vardır. Romandaki bazı şahıslar şunlardır Cezmi Cezmi, gerek yaradılışı ve gerek terbiyesi bakımından tam bir asker olduğu gibi, nefsine güveni de fazladır. Yararlılığı sayesinde, arzuladığı terakkinin gerçekleşeceğine kuvvetl...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.