abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders performans anketleri lale devri şairleri bodrum tarihi guatr eğrelti peygamberler tarihi karadenizin kıyı uzunluğu sağlık hizmetlerinde özelleştirme scon basınçla ilgili sorular atatürkün vatan ve millet sevgisi neva suya düşmek makine staj biyolojik kirleticiler kadıncıl fiiller ve sıfatlar ezel general elektrik efsane özellikleri afakî salt nem horner metodu biyoloji sunuları hidrolik enerji tunceli yasemin çiçeği beceri geliştirme araçları ahmet telli virüs meşin matris determinant piramidin özellikleri alanı ve hacmi pentium öz kardeş bina 19.yy osmanlı devletinde ekonomi atatürkün bilim ve sanat ile ilgili sözleri sinek sıklet 4. murat bağdat mag kaynağı kontrolcü çocuk hakları akım gök küresi katıların çözünürlüğü bağıntı matematik rampalı kibar ısınma çalışmaları ön ödeme at gibi atatürk hizmetleri yaklaştırmak diktatörlük tiryaki süsleyici residue arşivleme nedir lâcivert taşı küşayiş kpss matematik özet bilgisayarın kullanım amaçları örgüt yapısı şarap rengi bölgeler haritası sayıların doğuşu turk asker uğurlama törenleri atatürk bilim ve taşlamak jilet gibi geçişme gripli peçe karar verme teknikleri komik piyes müzayaka topal osman bilgisaar destekli eğitimin ararları ve zararları üniversiteler arası sözün doğrusu açtırma mürver ölçülmek solma parasızlık kırşehir yöresi develer hakkını vermek tercih robotu hidrosefal bilim müzesi ormanda ölüm yokmuş 0216 sadrazamlık sözlükçü modern devletin doğası zeytincilik anüs


ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ VE DENİZCİLİK FAALİYETLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 168832 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ VE DENİZCİLİK FAALİYETLERİ

Oğuz Türkleri, Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Alparslan liderliğinde 1071 yılından itibaren Anadolu’ya yerleşmeye başlamış ve 1081 yılına kadar öncü Türk Beylikleri, Ege ve Marmara kıyılarına ulaşmışlardır. Geniş bozkırlarla kaplı Orta Asya’dan gelip Anadolu’yu vatan olarak benimseyen Atalarımız, başlangıçta ufukta güneş ve gökyüzü ile birleşen coşkun ve hırçın denizi biraz ürkütücü ve şaşkınlık verici bulmuşlarsa da kısa sürede ona dostluk elini uzatarak, mavi sularda kendilerine yer aramaya başlamışlardır.
Türkleri denizlerle kaynaştıran ilk öncü, Emir Çaka Bey olmuştur. Çaka Bey, Selçuklu Ordusunun gözüpek akıncı liderlerinden birisi olarak, Türklerin savaşa savaşa Batı’ya yönelik ilerleme sürecinde, 1078 yılında Bizans’a esir düşmüş ve İstanbul’a gönderilmiştir. Çaka Bey, İstanbul’daki esaret döneminde deniz ve denizciliğe karşı tutku derecesinde bir ilgi duymaya başlamıştır.
Bizans İmparatoru’nun 1081 yılında değişimi sebebiyle İstanbul’daki karışıklıklardan yararlanarak kaçmayı başaran Çaka Bey, Beyliğinin askerleri ile yeniden bir araya gelmiş; İzmir, Urla, Çeşme ve Foça’yı alarak bu bölgede, diğer Türk Beyliklerinden oldukça farklı yeni bir Beylik kurmuştur. Emir Çaka Bey, denizci kimliğini Beyliğin tüm kurumlarına yansıtarak, Türklerin, artık rakipleriyle denizlerde de kıyasıya mücadele edebilecek bir duruma gelmesini sağlamıştır.
Çaka Bey, İzmir’de o döneme göre modern sayılabilecek bir tersane yaptırmış ve tersane civarındaki bölgeyi deniz üs kompleksine dönüştürmüştür. Bu aşamadan sonra gemi inşa faaliyetlerine geçilmiş; kürekli ve yelkenli gemilerden oluşan 50 parçalık ilk Türk Donanması 1081 yılında inşa edilmiştir. Bu yıl, Türk Deniz Kuvvetleri açısından son derece önemlidir. Çünkü, 1081 yılı Deniz Kuvvetlerimizin kuruluş yılı olarak kabul edilmektedir. Öncü denizcimiz Emir Çaka Bey, 1081 yılında 50 parçadan oluşan ilk Türk Donanması ile Ege’nin sıcak sularına yelken açmıştır. Bu seyir sırad...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.