abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders akarlar sedefçi açı nedir nerelerde kullanılır 1994 trafik kazasi beyin fırtınası yarışma kapı resimleri tekke ve zaviyelerin kapatılması iki ayaklı turkey hay hava kirliliğine neden olan gazlar oturmak moratoryum sinop göç açı hesaplaması dirim atatürk ve bilim ağırlık uzunluk zaman sıvı ölçme bedel tutmak trafik şiirleri yüreği katılmak 2000li yılarda biyoloji soy oluş anlamlarına göre sözcükler türleri göz önünde atatürk ve kişisel özellikleri budist göz hakkı enerji iletimi başkalaşım geciren hayvanlar tez başlığı edbiyat güngör taner polarma çok güzelsin gitme dur acık öğretim sınav sonucları kaptanlar dostoyevski ve insancıklar pudra şişleme elektrik enerjisinin üretilmesi 29 ekim yazıları klasik edebiyat e kitap arıyorum antlaşmalar 6.sınıf endüstriyel tasarım hukuk (sav) ısı iş yapıt dua şahadet stat idealistlik tonluk osmanlı devletı akort şişmanlama kalite güvencenin yararları katıksız çift sayı realite basketbol sahasının ölçüleri gudde ruhiyat atomun yapısı ve periyodik cetvel roda büro analizi acıtma atelye trigonometrik oran kafa yapmak bilgisayar tezleri şeniyet çölde yaşam olasılık nedir uyku tulumu takılıp kalmak the women in the white dertsiz değer van kıvrımlar komik tiyatrolar ışıtmak atatürk önderliğinde kavuştuğumuz hak ve hürriyetler şansız marmara haritası muhayyile delphi fen testleri yıldız devreler rapor çeşitleri localhost işitilmek ikili kamu mali yönetiminde bütçe dışı ön ödeme olmaz böle şey


TÜRKİYE’DE GEÇMİŞ JEOLOJİK DEVİRLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 169050 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

TÜRKİYE’DE GEÇMİŞ JEOLOJİK DEVİRLER

TÜRKİYE’NİN GENEL JEOLOJİK YAPISI
Bütünü ile Alp orojenik veya kıvrım kuşağında yer alan ülkemizde her jeolojik zaman ve hatta her jeolojik devire ait çeşitli araziler bulunmaktadır. Ülkemiz, Mesozoyik (2. Jeolojik Zaman)’te denizaltı volkanizması, Tersiyer (3. Jeolojik Zaman)’den itibaren çeşitli volkanizmaya uğramıştır.
Batı Anadolu, Yıldız, Orta Anadolu ve yer yer Toros dağları, Paleozoyik’te oluşan orojenez esnasında başkalaşıma (metomorfizma) uğramıştır. Üçüncü Jeolojik Zaman’ın Oligosen devrinde şiddetlenen Alp dağ oluşum hareketleri ile denizlerde biriken çökeller kıvrılarak torluk kayalar meydana gelmiştir. Ülkemiz, farklı jeolojik zamanlara ait çeşitli kayalara sahiptir.
Paleozoyik (1. Jeolojik Zaman) Paleozoyik’te hem tortul hem de metamorfik kayalar oluşmuştur.
Metamorfik Araziler Palezoyik’e ait metamorfik sahalar; Trakya’da Yıldız (Istranca), Batı Anadolu’da Bozdağ, Aydın ve Menteşe dağlarını kapsayan Menderes veya Saruhan – Menteşe sert kütlesi (masif)nde, Doğu toroslarda Bitlis Dağlarında, Orta Toroslarda Anamur – Alanya arasında, Biga Yarımadası’nda ve İç Anadolu’nun kuzey kesimlerinde yaygındır. Bu sahalarda; metamorfik taşlardan gnays, mikaşist, kuvarsit şist ile diğer çeşitli şistler görülmektedir.
Tortul ve Hafif Metamorfik Araziler
Çatalca – Kocaeli yarımadaları, Ilgaz Dağları, Zonguldak civarı, Toros dağlarında Amamur – Silifke arası, Boklar ve Aladağlar, Sultandağları, Güneydoğu Anadolu’da Mardin – Derik arası ve Çukurca (Hakkari) yöresinde bulunur. 1. Jeolojik Zaman’ın Karbonfer devrine ait olan Zonguldak civarındaki saha, karasal kökenli olup taş kömürü yatakları vardır. Güneydeki kesim ise denizel olup çoğunlukla kireçtaşları bulunmaktadır.
Mesozoyik (2. Jeolojik Zaman) Kuzey Anadolu ve Toros dağ kuşakları, Mesozoyik arazilerinin çok yaygın olduğu sahalardır. Bunun dışında İzmir – Ankara arasında ve Doğu Anadolu’da Mercan – Esence dağları ve Aras dağları boyunca da Mesozoyik arazileri görülür...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.