abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kıbrısın tarihi dershane yıllık planları ana fikir civciv oluşumu havale ağ kayığı primer yapışkanlık Levanten gözlüklü sonsuzlaşma araba plaka boya arıtma organon kitabı hakkında bilgi insanlığın ortak mirası ilbay endotermik tepkime dış asalak karakuş bölüş unesco sanat usluplari polarizasyon erime noktası gizli celse repeater metnin bölümleri sandalet ağır durmak valilik eksik ağlar 2007 2008 eğitim öğretim yılı otonom bakım figürlü figürsüz soyut resim gurme yarım kafiye türk edebiyat tarihi 1. dünya şavaşının özeti serüvenli kültür teknik 0338 yatıştırmak 2. sınıflar zümre öğretmenler kurulu toplantı tutanağı yüzüne kan gelmek hüviyet osmanlı devletinde 19. yüzyıl işletme faaliyetlerinin organizasyonu teknolojinin insana olumlu ve olumsuz etkileri fedaî zül ahşap tavanlar iki dilli kaza resimleri öss kitapçığı su tulumbası ezot çözüm hakşinas istanbul türbeler aksatma yazıklar olsun lise 1 fen projeleri iklimler kapı ağzı stereotip 18. yüzyıl ıslahat hareketleri tamamıyla bilesik onermeler modacı eğitim programı yöneltim ereksel neden gazlaşma halide edip adı var insanlarda bebeklik dönemi savaş nedir hamut diş ile ilgili slogan korte alkiller öss geometri lise 1 matematik modüler aritmetik lamartine gizemci senın elden bırakmamak sıvılaşma desenleme asıklık geleneği destek ve hareket sistemleri atatürk bir milletin doğuşu konu ve tema arasındaki fark haricen pepsi yiv başkalaşım kayaları gprs baraj gövde


TÜRKİYE’DE GEÇMİŞ JEOLOJİK DEVİRLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 169050 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

TÜRKİYE’DE GEÇMİŞ JEOLOJİK DEVİRLER

TÜRKİYE’NİN GENEL JEOLOJİK YAPISI
Bütünü ile Alp orojenik veya kıvrım kuşağında yer alan ülkemizde her jeolojik zaman ve hatta her jeolojik devire ait çeşitli araziler bulunmaktadır. Ülkemiz, Mesozoyik (2. Jeolojik Zaman)’te denizaltı volkanizması, Tersiyer (3. Jeolojik Zaman)’den itibaren çeşitli volkanizmaya uğramıştır.
Batı Anadolu, Yıldız, Orta Anadolu ve yer yer Toros dağları, Paleozoyik’te oluşan orojenez esnasında başkalaşıma (metomorfizma) uğramıştır. Üçüncü Jeolojik Zaman’ın Oligosen devrinde şiddetlenen Alp dağ oluşum hareketleri ile denizlerde biriken çökeller kıvrılarak torluk kayalar meydana gelmiştir. Ülkemiz, farklı jeolojik zamanlara ait çeşitli kayalara sahiptir.
Paleozoyik (1. Jeolojik Zaman) Paleozoyik’te hem tortul hem de metamorfik kayalar oluşmuştur.
Metamorfik Araziler Palezoyik’e ait metamorfik sahalar; Trakya’da Yıldız (Istranca), Batı Anadolu’da Bozdağ, Aydın ve Menteşe dağlarını kapsayan Menderes veya Saruhan – Menteşe sert kütlesi (masif)nde, Doğu toroslarda Bitlis Dağlarında, Orta Toroslarda Anamur – Alanya arasında, Biga Yarımadası’nda ve İç Anadolu’nun kuzey kesimlerinde yaygındır. Bu sahalarda; metamorfik taşlardan gnays, mikaşist, kuvarsit şist ile diğer çeşitli şistler görülmektedir.
Tortul ve Hafif Metamorfik Araziler
Çatalca – Kocaeli yarımadaları, Ilgaz Dağları, Zonguldak civarı, Toros dağlarında Amamur – Silifke arası, Boklar ve Aladağlar, Sultandağları, Güneydoğu Anadolu’da Mardin – Derik arası ve Çukurca (Hakkari) yöresinde bulunur. 1. Jeolojik Zaman’ın Karbonfer devrine ait olan Zonguldak civarındaki saha, karasal kökenli olup taş kömürü yatakları vardır. Güneydeki kesim ise denizel olup çoğunlukla kireçtaşları bulunmaktadır.
Mesozoyik (2. Jeolojik Zaman) Kuzey Anadolu ve Toros dağ kuşakları, Mesozoyik arazilerinin çok yaygın olduğu sahalardır. Bunun dışında İzmir – Ankara arasında ve Doğu Anadolu’da Mercan – Esence dağları ve Aras dağları boyunca da Mesozoyik arazileri görülür...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.