abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ortalı imzasız kaim ege yöresi kıyafet yarım gün kalemis büyütme akın hint deniz seferi magazin benim annem güzel annem mikro öğretim uygulamaları dağlama ebediyet lale devri şairleri cahiliyet gökçek english grammer kar dinsiz komik yuvarlanmak daima ara alışkın türk edebiyatında devirler ve nesiller kiralanma dalgıc bağlantı elemanı tanımı prehistorik doğuranlar nesnesiz dev şeftali yadsıma gazal sonuçlar avrupa kültürü unutkan yönetim teknolojileri ve örgütsel değişim dna molekülünün yapısı atatürk ün sporla ilgili sözleri ilerisi tanımlamak milli anlata anlata bitirememek soğuk bez istanbulun tarihi yerleri helâk gönül meselesi 500 temel eser izhar su taşkını hazırlamak kabarcık almanca sözlük türk polisi menteseogullari güçsüzlük peşkir ayı gülü 9.sınıf matematik konulari bir kesrin bütünü bir bütünün kesri ciranta by by türkçe gıcır metaryalizm belirli süreli oksijenli ve oksijensiz solunum boalar ayıt Afganlı kamga hayal olmak türkiye de bulunan rafineri tesisleri ıı. kosova savaşı şerbetli badema dönüştürmek ısı staj böbürlenme noktalı kagıtlar nerede kullanılır vahyolunma gelendost tarihi ibadethane george orwell 1984 oks sınavı biyo teknolojinin islam doğan performans ve proje ödevi kartvizit amfoter maddeler sosyal sorumluluk kampanyası innovasyon sayıların kullanıldığı yerler tevrat incil zebur arbitraj ağaç işleme makinaları oktay sinanoğlu akıllı pıreler ehlî


EDEB


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 170258 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Edeb; nezaket, terbiye ızarâfet, hayâ, iffet ve saygı gibi hususların genel adı, ,y, - kötü, acı-tatlı her hadise karşısında kibar ve nazik davranmanın, insanlar arası ilişkilerde herkese karşı yumuşak ve sıcak tavırlar sergilemenin, elden geldiğince kırıcı, incitici olmamaya çalışmanın; ifade ve üslûpta şartları dikkate olmanın; muhatapların seviye ve konumlarına göre hitap etmenin farklı bir ünvanıdır.
İnsanın hayattaki bütün rezilliklerden uzak durması edebin ayrı bir yorumudur. Neyin, nerede, kimden kime karşı olunca nasıl bir üslûpla ifade edileceği de edebin, aynı zamanda edebiyata yönelik durumu da diyebileceğimiz edebin diğer bir yönüdür.
Edeb hangi anlamda olursa olsun, kendilerine karşı saygılı olunması gereken muhataplara karşı da farklı farklıdır.
İlk başta bizi yaratana yani Allah’a karşı edeb, kalbin ana yönelmesi, her an O’nu görüyor ve O’nun tarafından görülüyor düşüncesiyle hareket edilmesi; his, akıl ve iradenin sürekli O’nun hoşnut olacağı şeylerin peşinde bulunması, öfkesine götürebilecek davranışlardan uzak durulması şeklinde söylenegelmiştir.
Efendimize karşı edeb ise, O’nun bizleri Allah’a götüren biricik rehber olması ve O’na itaatin Hakka itaat sayıldığının bilinmesi şeklinde anlatılmıştır. Zaten Allah-u Tealâ’da O’nun hakkında “şüphesiz sen, ahlâkın en yücesiyle serfirazsın” 2 diyerek,O’nun bir abidesi hatırlatmıyor mu?
Edebin en büyük kaynağı da Kur’andır. Çünkü O Allah kelâmıdır. O’nun emirleri çerçevesinde hareket eden her Müslüman bir edeb insanıdır. Çünkü O’nda anne ve babaya edebi, hak dostlarına, idarecilerine ve bütün insanlara saygı ve edeb emredilmiştir. Allah, Kur’an-ı Kerim’de “Benim nezdimde sizin en sevileniniz ve kıyamet gününde yakınlığıma ereniniz ahlâkı en güzel alanınızdır.”gibi sözlerle bizleri edebe teşvik etmektedir.
Bu sağlam kaynaklardan yararlanarak oturuşumuzda, kalkışımızda, birbirimizle münasebetlerimizde, üslup ve hitap tarzımızda, düşüncelerimizi ortaya koyuşumuzda hep edeb göze çarpar. Biz birbiri...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.