abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders penguenler insan kaynakları ve personel şefliği meres nokta nedir minyatürcü hidrolik lift halt sosyoloji olabilmek susam gülünç şandel muhatara şehit ces üretim fonksiyonu köylere hizmet götürme avrupa tarihi azeotropik karışımlar trafik polisinin karşılaştığı sorunlar 17 ve 18 yüzyıldaki ıslahatlar muattal yastık 0216 resimlerin psikolojik etkileri direktörlük su teresi 80 ihtilali j J ödem sığır besiciliği işletmesi kva zincir çeşitleri doğuşu ardıç otu ahmet ağaoğlu bursa daki anadolu liseleri aygıtlar ölçüşmek askeri lise konu analizi arındırmak sarih gelenek görenekler oluklu dikmen elektronik tarihi ağır gelmek açık ekonomi ıstırap aşağı atatürkün matematik sözleri boykotçu yaprak ayası türkiye enerji sürtünmek 3. testleri ustura 29 ekim cumhuriyetin ilanı afrika kıtası genel özellikleri osman bey gemi vasıfsız haşviyat iç kuyu iki cihanda miço evrensel çocuk hakları sözleşmesi ve bildirisi boşa çıkmak 6. sınıf ingilizce sınav göz kusurları nasıl giderilir cif mesafe murathan mungan yamaç yağışları halil mutlu selanik özellikleri robinson cruose ötekisi marmara bolgesinin gelenek gorenekleri cesur yürek hatiplik mavi kuş mevsimler rondu karbon14 boya staj raporu ab ülkelerinde vergi sistemi odaklanmak bağımlı normalizasyon tavlaması algıda şekil zemin ilişkisi acil türk kimliği diş diş percinler iskelet ve kas sistemi mirliva muaf dövüş besgen bize göre


EDEB


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 170258 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Edeb; nezaket, terbiye ızarâfet, hayâ, iffet ve saygı gibi hususların genel adı, ,y, - kötü, acı-tatlı her hadise karşısında kibar ve nazik davranmanın, insanlar arası ilişkilerde herkese karşı yumuşak ve sıcak tavırlar sergilemenin, elden geldiğince kırıcı, incitici olmamaya çalışmanın; ifade ve üslûpta şartları dikkate olmanın; muhatapların seviye ve konumlarına göre hitap etmenin farklı bir ünvanıdır.
İnsanın hayattaki bütün rezilliklerden uzak durması edebin ayrı bir yorumudur. Neyin, nerede, kimden kime karşı olunca nasıl bir üslûpla ifade edileceği de edebin, aynı zamanda edebiyata yönelik durumu da diyebileceğimiz edebin diğer bir yönüdür.
Edeb hangi anlamda olursa olsun, kendilerine karşı saygılı olunması gereken muhataplara karşı da farklı farklıdır.
İlk başta bizi yaratana yani Allah’a karşı edeb, kalbin ana yönelmesi, her an O’nu görüyor ve O’nun tarafından görülüyor düşüncesiyle hareket edilmesi; his, akıl ve iradenin sürekli O’nun hoşnut olacağı şeylerin peşinde bulunması, öfkesine götürebilecek davranışlardan uzak durulması şeklinde söylenegelmiştir.
Efendimize karşı edeb ise, O’nun bizleri Allah’a götüren biricik rehber olması ve O’na itaatin Hakka itaat sayıldığının bilinmesi şeklinde anlatılmıştır. Zaten Allah-u Tealâ’da O’nun hakkında “şüphesiz sen, ahlâkın en yücesiyle serfirazsın” 2 diyerek,O’nun bir abidesi hatırlatmıyor mu?
Edebin en büyük kaynağı da Kur’andır. Çünkü O Allah kelâmıdır. O’nun emirleri çerçevesinde hareket eden her Müslüman bir edeb insanıdır. Çünkü O’nda anne ve babaya edebi, hak dostlarına, idarecilerine ve bütün insanlara saygı ve edeb emredilmiştir. Allah, Kur’an-ı Kerim’de “Benim nezdimde sizin en sevileniniz ve kıyamet gününde yakınlığıma ereniniz ahlâkı en güzel alanınızdır.”gibi sözlerle bizleri edebe teşvik etmektedir.
Bu sağlam kaynaklardan yararlanarak oturuşumuzda, kalkışımızda, birbirimizle münasebetlerimizde, üslup ve hitap tarzımızda, düşüncelerimizi ortaya koyuşumuzda hep edeb göze çarpar. Biz birbiri...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.