abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kapatılmak yaşmak 10. sınıf kimya tapulu ince sıva su korkusu monogami camasır makinesi düşkünler yurdu misak killi küpün özellikleri atatürkün planlı çalışması kaide flaşör devresi bina performans analizi ay evi türkiyede yerleşme sadabat çırçıl türk demokrasi tarihi gevher nesibe hatun ayın hareketleri murathan mungan yeniliş atasözü ve hikayesi çini roma mitolojisi dönence sac kesme alüminyum staj doğru açı göbek otu milletvekilinin özellikleri etnik sosyoloji çankaya özeti koordinasyon bileşikleri bilyalı değirmenler atatürk ile ilgili okul şarkılar osmanlı devletinde 17 yüzyıl ıslahatları boş cuval ayakta durmaz yaşadığımız yer yargı gücü sinarit staj tekstil müteradif 2007 2008 türkçe yıllık planlar islamın dini eserleri toplumsal alanda şiddet nevai sıhhat örs kemiği mıknatıslanma fizik kapak fabllar ve hayvan hikayeleri karıştırıcı taşıyıcılar nicel yaprak dökümü ahilik ve lonca bir gocmen kustu o acil ödevler arkeolojik blue dindarlık röportaj çeşitleri matematik dört işlem tanımlanmak bağdaşmak simetrik azimet 29 ekim cumhuriyetin ilanı önemi feshedilme kil edat(ilgeç) tekillik ke kirpik besleyici yongalama atatürkün yaptığı bilimsel çalışmalar temel haklar toptan jean arp müşir sıkıca anlatımlı semai aylık ücret bordrosu kabir azabı garfik tasarım tarihe yardımcı bilim dalları karapınar askerlik yapmak nedir arazi kurşun izabe fırınları işyeri kaza bildirim formu home servis turistik yerlerimiz sorkun


SİMETRİK ŞEKİLLER - SİMETRİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 170396 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Dairevi Simetri:
Mükemmelliği belirten, çok eski bir sembol olan daire, dairevi simetriğin esasini teşkil eder. Bu sekle misal olarak gezegenlerin, daireye yakin bir yörüngeyle günesin etrafında dönmesini gösterebiliriz. Birçok çiçekler ve deniz mahlûkları da, dairevi bir şekilde canlının merkezinden her yönde gelişme göstererek büyürler. Daireyi üç buutlu olarak ele alırsak küre meydana gelir. Dünyamızın sekli ve suyun serbest bir durumdan su damlacığı sekline gelmesi misal olarak gösterilebilir.
Bilateral Simetri:
Tabiatta en çok rastlanan simetrik sekil, bilateral simetridir. (iki taraflı simetri sekli) Mahlûkatın büyük bir kısmında (bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda) canlının gelişme yönünde tam ortadan bir çizgi çektiğimizde, iki tarafın birbirinin aynisi olduğu göze çarpar. Bu tip simetriye bilateral simetri denir. Merkezi bir noktadan her yönde gelişme özelliğine sahip olan kürevî organizmalardan farklı olarak bilateral organizmalarda canlı, ekseriyetle tek yönde gelişme gösterir.
Bir haritadan bakıldığında, bilateral simetri nehirlerin ve onlara dökülen kolların meydana getirdiği sekilerde de görülür. Bu sekiler bir yaprağın damarlarını andırır. Buna rağmen nehir sistemlerinde görülen simetri, hiç bir zaman canlılardaki gibi mükemmel değildir.
Poligonal Simetri:
Çok kenarlı geometrik sekiler, tabiat- ta çok az olarak tahmin edilmekte ise de aslında o kadar nadir değildir. Bu sekiler ekseriyetle cansızlarda, (mesela kristallerde) bitkiler, böcekler ve sürüngenlerde görülür. Hayvanlarda Poligonal sekiler, pul kabarık bir tarzda toplu vaziyette deri üzerinde görülürler. Vücudu pullarla kaplı hayvanlar fazla hareket kabiliyetine sahip olmamakla beraber sık değiştirdikleri derileri ile kendilerini bulundukları zeminin rengine uydurup, gözden kaçmakta ve bu şekilde kendilerini düşmandan rahatlıkla koruyabilmektedirler. Hayvanlarda Poligonal sekiler, pul kabarık bir tarzda toplu vaziyette deri üzerinde görülürler. Vücudu pullarla kaplı hayvanlar fazla h...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.