abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gönderme environmental marketing alti sigma pegmatit hasan latif sarıyüce banka eksik etmemek yağların insan üzerindeki etkileri otomobilin tarihçesi katabolizma türkiye haritası ölçme araçları abkant doyum izomerik dönüş esirgemezlik ettirme gelir vergisi tanımı özellikleri uzaktan kumanda devreleri bant sistemleri cinsel ayrımcılık dürbün nasıl yapılır amerikan servisi tek ve çift sayılar arınma barış ile ilgili atasözleri kilimcilik atabetül hakayık gerilim düşümü tersine dünya bilgisayar icat aktarma liman atp nin canlılar için önemi yalnızız açılar ile ilgili çıkmış sorular hızlanış yağış iş hukuku ders notları milli savunma ödevi beyce sultan basamaklı kesirler beyşehir tarihi para ile değil, sıra ile kabir azabı interferon fizik 2 final debi ölçme bitki virüsleri organik tarım hemze klasik iktisatta para piyasası 1. ve 2. inönü savaşları türk dilinin kaynakları teganni akdeniz tarımı lenz faraday asit yagmurlarının çevreye etkileri bit pazarı kalp ritmi ilkokul 2 sınıf matematik konuları fosgen mutluluğun sonu yok tarihi mekan resimleri 1 metreküp kaç litre su özkütle soru çok sözlü altın madeni dülger balıgının ölümü pentium 1 3 boyutlu çalışma son turfanda endüstrileşme dönemi paralel devlet ve kişi özgürlüğü risk primi alper tunga digital saat kabadayı anlatış kemal çelik anahtar romanı sağlamlaşma doymuş yağlar etkileri geven emme sıkıştırma yanma egzos tertibat tavzif dikleşme aile sirketleri duvar gibi riyaziye fizik kavram yanılgısı harmaniye bitkisel ve hayvansal bilgiler akdeniz ticaret yolu sera yapmak reaksiyon hızı ilk medeniyetler hükümet baskısı nedir


SİMETRİK ŞEKİLLER - SİMETRİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 170396 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Dairevi Simetri:
Mükemmelliği belirten, çok eski bir sembol olan daire, dairevi simetriğin esasini teşkil eder. Bu sekle misal olarak gezegenlerin, daireye yakin bir yörüngeyle günesin etrafında dönmesini gösterebiliriz. Birçok çiçekler ve deniz mahlûkları da, dairevi bir şekilde canlının merkezinden her yönde gelişme göstererek büyürler. Daireyi üç buutlu olarak ele alırsak küre meydana gelir. Dünyamızın sekli ve suyun serbest bir durumdan su damlacığı sekline gelmesi misal olarak gösterilebilir.
Bilateral Simetri:
Tabiatta en çok rastlanan simetrik sekil, bilateral simetridir. (iki taraflı simetri sekli) Mahlûkatın büyük bir kısmında (bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda) canlının gelişme yönünde tam ortadan bir çizgi çektiğimizde, iki tarafın birbirinin aynisi olduğu göze çarpar. Bu tip simetriye bilateral simetri denir. Merkezi bir noktadan her yönde gelişme özelliğine sahip olan kürevî organizmalardan farklı olarak bilateral organizmalarda canlı, ekseriyetle tek yönde gelişme gösterir.
Bir haritadan bakıldığında, bilateral simetri nehirlerin ve onlara dökülen kolların meydana getirdiği sekilerde de görülür. Bu sekiler bir yaprağın damarlarını andırır. Buna rağmen nehir sistemlerinde görülen simetri, hiç bir zaman canlılardaki gibi mükemmel değildir.
Poligonal Simetri:
Çok kenarlı geometrik sekiler, tabiat- ta çok az olarak tahmin edilmekte ise de aslında o kadar nadir değildir. Bu sekiler ekseriyetle cansızlarda, (mesela kristallerde) bitkiler, böcekler ve sürüngenlerde görülür. Hayvanlarda Poligonal sekiler, pul kabarık bir tarzda toplu vaziyette deri üzerinde görülürler. Vücudu pullarla kaplı hayvanlar fazla hareket kabiliyetine sahip olmamakla beraber sık değiştirdikleri derileri ile kendilerini bulundukları zeminin rengine uydurup, gözden kaçmakta ve bu şekilde kendilerini düşmandan rahatlıkla koruyabilmektedirler. Hayvanlarda Poligonal sekiler, pul kabarık bir tarzda toplu vaziyette deri üzerinde görülürler. Vücudu pullarla kaplı hayvanlar fazla h...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.