Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders alerjik tarihi turistik yerleri mutfakta bilgisayar kullanımı muafiyet blais pascal muhasebe staj hazırlama gezi nedir şerefsiz duvara karsi tel erezyon hidrostatik prensipler dokumacılık patent ihtiyar akit basınç aletleri edebiyatın güzel sanat içindeki yeri, toz metalürjisi datura haberleşme araçları tarihsel gelişimi bîdar varidatçı cumhuriyet bayramı için yazılı piyes dunyanın hareketi destan çeşitleri bakterilerin ekonomik önemi duvarcı öss türkçe periyodik cetvelin tarihçesi spekülâtif manzum eser tanımı ay ile ilgili tekerleme capm amip amele kazık kök varil ısı ve nem akıcı mozayik zar modeli güzel sanatlar nedir hanımın çiftliği erbiyum fm verici nedir maş canlılarda büyüme ve gelişme derin uyku bağcıksız arkadaş atatürk ün insan haklarına verdiği önem güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri ve önemi bakır devri set atasözü hikayesi osmanlı bahriye teşkilatı ülkemizde nesli tükenmekte olan hayvanlar ala gün 19.yüzyıl fransa almanya tarihi eser 1.sınıf ödevleri depremlerin dağılışı bioteknolojik ders planı armut peder tespit davası kapma ruhunu teslim etmek dolaşım sistemi rahatsızlıkları merdiven detay çizimi aynanın imalatı kazanılmak bankalarda sigortacılık logistics turkey babamın gözleri kedi gözleri yağ bezleri hakkı olmak katır gibi ev projesi işlemci jeotermal kaynak çanakkale muharebeleri aktarılma 19. yy osmanlı devletinde savaşlar nispetsiz kapanma anne zemberekçi indüksiyon akımı iyonlaşma şatafat gülten dayıoglu ışımak ses kartı sığlık beyaz yele kitabı humor sülüğen dik izdüşüm biyokgrafi


SİMETRİK ŞEKİLLER - SİMETRİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 170396 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Dairevi Simetri:
Mükemmelliği belirten, çok eski bir sembol olan daire, dairevi simetriğin esasini teşkil eder. Bu sekle misal olarak gezegenlerin, daireye yakin bir yörüngeyle günesin etrafında dönmesini gösterebiliriz. Birçok çiçekler ve deniz mahlûkları da, dairevi bir şekilde canlının merkezinden her yönde gelişme göstererek büyürler. Daireyi üç buutlu olarak ele alırsak küre meydana gelir. Dünyamızın sekli ve suyun serbest bir durumdan su damlacığı sekline gelmesi misal olarak gösterilebilir.
Bilateral Simetri:
Tabiatta en çok rastlanan simetrik sekil, bilateral simetridir. (iki taraflı simetri sekli) Mahlûkatın büyük bir kısmında (bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda) canlının gelişme yönünde tam ortadan bir çizgi çektiğimizde, iki tarafın birbirinin aynisi olduğu göze çarpar. Bu tip simetriye bilateral simetri denir. Merkezi bir noktadan her yönde gelişme özelliğine sahip olan kürevî organizmalardan farklı olarak bilateral organizmalarda canlı, ekseriyetle tek yönde gelişme gösterir.
Bir haritadan bakıldığında, bilateral simetri nehirlerin ve onlara dökülen kolların meydana getirdiği sekilerde de görülür. Bu sekiler bir yaprağın damarlarını andırır. Buna rağmen nehir sistemlerinde görülen simetri, hiç bir zaman canlılardaki gibi mükemmel değildir.
Poligonal Simetri:
Çok kenarlı geometrik sekiler, tabiat- ta çok az olarak tahmin edilmekte ise de aslında o kadar nadir değildir. Bu sekiler ekseriyetle cansızlarda, (mesela kristallerde) bitkiler, böcekler ve sürüngenlerde görülür. Hayvanlarda Poligonal sekiler, pul kabarık bir tarzda toplu vaziyette deri üzerinde görülürler. Vücudu pullarla kaplı hayvanlar fazla hareket kabiliyetine sahip olmamakla beraber sık değiştirdikleri derileri ile kendilerini bulundukları zeminin rengine uydurup, gözden kaçmakta ve bu şekilde kendilerini düşmandan rahatlıkla koruyabilmektedirler. Hayvanlarda Poligonal sekiler, pul kabarık bir tarzda toplu vaziyette deri üzerinde görülürler. Vücudu pullarla kaplı hayvanlar fazla h...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.