abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders pişik kurtuluş savaşında türk basını ingilizce biyografiler tekme yemek hor tutmak portrecilik kromozonlar atasözü tarihçesi rusya edebiyatı egzoz ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklem akıllıca s. kaynak temellenmek bendir hastalığa neden olan virüsler ağrıdağı ham hum eskiden alışveriş karalı lif levha hıyaneti vataniye kanunu teker yabancı pop erken devlet bio istatistik dilekce yazma past continous tense toplumsal alanda şiddet makine resim diyot hektolitre Epikurosçu bilgi formu içeriği mevhum atatürk ile ilgili marş matematik testleri pastil üretim staj defteri olcu aletleri yüksek lisans kompozisyon örnek halk şairi nedir hicviye akdeniz kıyafetleri osmanlı devletinin gerilemesi sebk i hindi afyonlu çözgü islam öncesi türkler abraham wald doyasıya 19.yüzyıl istanbul hayatı hamil olmak sayılar kim buldu yol açmak çare etalon hoff bayrak ilgili ata sozlerı yabancı romanlar sivilleşme takim doktorun görevleri perçin bağlantıları rey vermek 16 bağımsız türk devleti gine araştır na antalya çivilenme cumhuriyetle gelen yenilikler betimleme hikayeleri damgalamak arkalıklı oks sinav sonucu dış ticaret yazışmaları 5. sınıf performans ödevleri iznik kültürü kakılma menkul kıymet nedir gelir hedef falak sonu gelmek 1453 1699 yılı arasındaki tarihi olaylar teferruat seka yönetimde kaos teorisi beşinci mehmet gunes panelleri akdeniz iklim bük işittirmek e-ticaret uygulama aşamaları komedyen başı dinç türkçe ile ilgili söylenmiş sözler tarih günlük planları kara ve denizlerin oluşumu püren


MANYETİK KUVVET ÖLÇÜMÜ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : PowerPoint Sunumu
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 170530 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Deney Adı: Manyetik Kuvvet Ölçümü
Deneyin amacı: Farklı gerilimler altında manyetik kuvvetin değişimimin incelenmesi
Araçlar: Güç kaynağı,ara kabloları,kare bobin,demir çekirdek,dinamometre,belirli bir kütle
Teori:

Manyetik Alan: Uzayda bir noktada bir deneme cismine etkiyebilecek bir manyetik kuvvet cinsinden manyetik alan vektörü B tanımlayabiliriz.Deneme cismimiz hızıyla hareket eden yüklü bir parçacık olarak alınabilir.Yükün bulunduğu noktada hiçbir elektrik yada yerçekimi alanı bulunmadığını varsayalım.Bir manyetik alan içerisinde hareket eden çeşitli yüklü parçacıkların hareketleri ile ilgili deneysel sonuçlar aşağıda verilmiştir.

1) Manyetik kuvvet parçacığın v hızı ve q yüküyle orantılıdır.
2) Manyetik kuvvetin büyüklüğü ve yönü parçacığın hızına ve manyetik alanın büyüklüğüne ve yönüne bağlıdır.
3) Yüklü bir parçacık manyetik alan vektörüne paralel yönde hareket ettiği zaman ona etkiyen F manyetik kuvveti sıfırdır.
4) Hız vektörü manyetik alanla bir * açısı yaptığı zaman manyetik kuvvet hem v hem de B ye dik yönde etki eder. Yani F,v ve B ye diktir.
5) Bir pozitif yüke etkiyen manyetik kuvvet aynı yönde hareket eden bir negatif yüke etkiyen kuvvetin yönüne terstir.
6) Eğer hız vektörü manyetik alanla bir * açısı yaparsa manyetik kuvvetin büyüklüğü sin ile orantılıdır.
Bu gözlemler manyetik kuvveti F=qB ifadesiyle gösterir.

Dinamometre: Manyetik kuvveti ölçmeye yarayan alete denir.

Deneyin Yapılışı:Şekil-1 deki düzenek hazırlanır. Dinamometreye bağlanan cismin 0 voltajda uyguladığı kuvvet ölçülür.Bunu;

F = m g ifadesiyle de bulabiliriz.

Daha sonra güç kaynağının gerilim değerleri değiştirilerek cismin demir çekirdekten ayrılıncaya kadar dinamometre yukarıya çekilir ve dinamometre üzerindeki değer okunur. Elde edilen verilerden F kuvveti çıkarılarak net manyetik kuvvet bulunur bu değerler tablo da yerine yazılır ve F-V grafiği çizilir.Bu deneyde AC akımı kullanılmalıdır.

Sonuç: Deneyimizde elde ettiğimiz manyetik kuvvetin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.