abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders alışılma mondros ateşkes ant.maddeleri sonda reel faiz ve büyüme oranları safiyet fen 6. sınıf günlük plan bacon maliyet+tahmin tenezzüh büzme yalınlaşma anamal ogye bayramlar ölüsü ortada kalmak turna talep tahmini havlu atmak fotosfer lise dönem ödevi yarım baş ağrısı banka havaleleri gözlük çerçevesi başkalasım nedir yat işletmeciliği bağırsak tıkanması konu tarama testleri hidralar açık öğretim konuları yazı dili ve konusma dili itfaiye kıyafetleri edebiya afganistan zaferi vatandaşlık ve insan hakları eğitimi onaysız allotropi çelik tel imalatı yaşam süresi kavramı kopuz elektrolitik iletim et kavurma aybaşı olmak fen bilgisi sürtünme adim motoru bilmeceler el ayak kemikleri erol güngör küf yeşili gam yapmak reşat nuri gültekin çalı kuşu bankacılı hasbî izmirin semtleri hazine işaretleri ejderha güneşin faydası kiler market pollution in turkey rüzgâr takva elektrik iletimi insaat projesi sekiz yüzlü perakendeci markalı niçin yüksek lisans arkeoloji müzesi ipek yolunda yaşam engelsiz Japon gülü mehmet akifin hayati eğitim sisteminin sorunları tanpınar kümeler soru cevap şuursuz sızıntılı hacimle ilgili sorular otogar kimya yıllık planları atatürkün hayatı 2 sayfa tekin sönmez loça evleniş enflasyonla mücadele formula1 tras sözlü kültür milli mücadele dönemi türk dış politikası aygıtlar doğumdan ölüme insanın gelişimi mağma otoriter ankaranın başkent olması para sayma makinesi binalarda geometri seramik fabrikaları biyolojinin geleceği geometri test nasreddin hoca iş sağlığı ve güvenliği


PARİS OLİMPİYATLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 170892 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

PARİS OLİMPİYATLARI

Charlety Stadı
“Bir stad şehir ormanında bir soluk, bir aydınlıktır ve asla şehrin kıyısına yerleştirilmiş bir kazanı andırmamalıdır.”

Olimpiyat oyunlarının yeniden doğuşunu Pierre de Coubertin’e borçluyuz. Oyunların yüzüncü yıldönümünde devrin Paris belediye başkanı olan bugünkü Fransa Cumhurbaşkanı olan Jacques Chirac kendi belediye başkanlığı döneminde projelendirilmeye başlanılan Charlety Stadı’nın açılışını yapmıştır. Ancak söz konusu olan yalnızca bir stad değil, üniversite kampüsünün uzantısına dönüşen gerçek bir spor kompleksidir. Şehirde düzayak ve ona açılarak Paris’i banliyösüne doğru genişleten ve ona doğru bir köprü uzatarak bütünleşebilen bir yapılar bütünü ortaya çıkmıştır. Sonuçta hem Paris, hem de 20.000 seyirciye bir soluk, bir aydınlık hediye edilmiştir.
Bruno ve Henri Gaudin’in eseri olan Charlety Stadı hakkında akla gelecek ilk soru, günümüzde bir stadyumun mimarisinin ne ölçüde yalnızca sportif etkinliklere olanak tanıyan katı mekânsal verileri aşarak, gerçek anlamda bir şehir mekânına dönüşebileceğidir. Charlety halka açık bir strüktür olmakla birlikte aynı zamanda da merkezinde ne bir meydan, ne de bir bahçe olarak tanımlayabileceğimiz ve yalnızca sportif etkinliklere özgü bir boşluk barındırmaktır.
Projede bu boşluğa hayat verilebilmiş, çevresi ve kendisi de yaşanılır kılınmıştır. Bir başka deyişle, boşluk ve dolulukla arasındaki zıtlığı sonuna dek götüren zarif bir diyalektiğin doğuna neden olmuştur. Charlety Stadı’nın başarısı, belki de programın zorunlu kıldığı ve çözüm bekleyen sorunlarla, şehir ormanının içinde bir soluk, bir aydınlık yaratabilmeyi başaracak mimarların çakışmasından kaynaklanmaktadır.
Charlety Stadı’na baktığımızda Mimar Henri Gaudin’in şu sloganının tümüyle hayata geçtiğini anlıyoruz: “Bir stad şehir ormanında bir soluk, bir aydınlıktır ve asla şehrin kıyısına yerleştirilmiş bir kazanı andırmamalıdır.”
13.bölgeyle Gentilly belediye sınırları arasındaki geçiş mekânında eski Bievre Vadisi’...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.