abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders eksi uç çanakkale vinç motor hesabı küre alanı baharat yeraltından notlar öykü aktinyum biomedikal tasasız start vermek parmak kaldı top çam dünya haritası alternatif akım jenaratörü 1. sınıf zümre örneği külçe süsleniş 1.sınıf günlük plan edith nesbit trake solunum nedir rölativite teorisi rolle teoremi tevki deva ne gezer atamak esas duruş sorumluluk+rapor ingilizce kural dışı fiiller kuzey doğu asya ekonomik işbirliği fonksiyonlar lise 1 kompanzasyon projeleri adı karışmak bit palas extended families jeotermal kaynak halk edebiyatı tiyatro mekanik enerjinin korunumu edebiyatın yeri ağır uyku optimum yurdumuzla ilgili şiirler matamatık milli mücadele yıllarında dayanışma tahrik imparatorluk makina staj defter kent kavramları yapıştırma liman reisi iletki plc muhteva bal mumu camiler göz kadehi şahin yağmur şevket suvare buket uzuner aklıselim atatürk ve müzik teğmen Alevî hücreler hukuk iktisat iliskisi aspirin nane ruhu esir olmak mevsimlerin olusumu tetikleşmek tek yıllık bitkinin özellikleri el açmak tık tık enlemler ve boylamlar krom kaplam ondalık sayılar sorular iç anadolu bölgesi is anadolu liseleri râna Karluk şairlerin görevi atatürkün tarihle ilgili sözleri yanar dağlar terakkiperver genetik alanındaki gelişmeler estetik yaptırmak beydeba nın hayatı ters yüzü doğal sayıların ilk kullanımı formüler dörtgenlerde alan makina staj defteri ambalaj sektörü sonuc atatürkün çocukluk hayatı cıvıldama


MANİYİ PATLATALIM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 171569 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MANİYİ PATLATALIM

OYUNCULAR: 1.Kız:
2. Kız:
3. Kız: (Gelin)
Oğlan annesi:
Kız annesi:
Oğlan babası:
Oğlan:
Konuşmacı:

(Oyun bir köy meydanında , köy çeşmesinin başında geçmektedir. Sahnenin bir kenarında köyün çeşmesi, diğer köşesinde ise bir kilimin üzerinde birkaç minder, yer sofrası vardır)
(Konuşmacı sahneye gelir.)

KONUŞMACI: Mani maniye geldik
Yoğurt yemeye geldik
Maksadımız yoğurt değil
Oyun sunmaya geldik
Hepiniz oyunumuza hoş geldiniz sayın misafirler. Evet sayın seyirciler maniyle başladık yine maniyle devam edeceğiz. Oyunumuz bir köyde geçmektedir. Anadolu insanı kültürünün bir parçası olan manilerini her durumda duygularının , düşüncelerinin, sevinçlerinin ve hatta nefretlerinin bir tercümanı olan manilerini her zaman dile getirmiştir.
Şimdi gelin hep birlikte manilerin anlattığı bir hikaye izleyelim.
Elimde sarı kağıt
Ağlarım saat saat
İşte ben gidiyorum
İzleyin rahat rahat

(Üç tane köylü kızı ellerinde testilerle ‘Azimem’ Veya yöreye ait bilinen bir türkü olabilir. (Aşağı köyün pınarları yandan harleyo, amanın Azime kızın saçları da parleyo , hop de ) adlı türküyü söyleyerek gelirler.)

1.KIZ: Armudu taşlayalım/ Dibini kışlayalım
Kağıt kalem al yarim / Maniye başlayalım

2.KIZ :Kar gelir kar üstüne / Kış gelir nar üstüne
Lal olasıca diller / Her mani yar üstüne

3. KIZ ( Gelin): Çeşme başı pıtırak / Gelin kızlar oturak
Ne oturak ne durak / Gelin olak da kurtulak

( Bu arada kızlar sırayla testilerine su dolduruyor gibi yaparlar)

1. KIZ:Al giydim alsın diye / Mor giydim sarsın diye
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.