abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders uçuşmak inhiraf bypass 11. sinif osmanli edebiyat dragoman sağlıkla ilgili sözler bağdat paktı elektro zil 1071 ile 1699 yılı is sürecleri bilgi çağının başlama tarihi doğal afetlerin neden olduğu göçler anut isim tamlaması şimdiye kadar esami 101 tanıtım bileşiklerin ayrılması ilk çag fırçasız ac motor çalışma prensibi wilhelm reach magmatik kayaçlar arı sütü ateş ile çalışan açıortay düzlemi pencere doğramaları bentonit ne yalan haber kamçılamak truva atı antik roma yaş on yedi kitap özeti mündericat merkeze bağlı yönetim birimleri müzikte rönesans hançerleme aş evi fizik sunuları yönetim şekilleri elma şurubu 29 ekim önemi barutun hammaddesi peri kızı ile çoban hikayesi bağlantısızlar msn al şarkî barış nedir diriliş özeti 101 pare resim tarihi üsküdar anadolu meslek lisesi hamam tası iletişim araçlarında masal ekleme hudut dışı güdük tuncelinin çok göç verme nedeni cok aileden kücuk aileye gecis perlon beyaz türkler 8. sınıf sıfat devrimcilik eski istanbul harita lüzum geometri paralel kenar sol haf asrs sağlıklı olmak beden cezası eczacıbaşı borsa dedikodu kısa öyküler kuzey-doğu türkcesi türkçede mi eki sıçratmak ais semaphore proteinsiz muhasara atatürkün ingilizce hayatı gece gündüz paris sözleşmesi açık oturum spss anket ingilizce ödev açısal yol finansman fiil çekimleri inverse ingilizce günlük konuşma dil faset bilgisayarin günlük hayatımıza etkileri jan van eyck çözgü 400 metre koşusu atatürk ün basına verdigi önem alkolizm muafıyet engerek


MANİYİ PATLATALIM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 171569 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MANİYİ PATLATALIM

OYUNCULAR: 1.Kız:
2. Kız:
3. Kız: (Gelin)
Oğlan annesi:
Kız annesi:
Oğlan babası:
Oğlan:
Konuşmacı:

(Oyun bir köy meydanında , köy çeşmesinin başında geçmektedir. Sahnenin bir kenarında köyün çeşmesi, diğer köşesinde ise bir kilimin üzerinde birkaç minder, yer sofrası vardır)
(Konuşmacı sahneye gelir.)

KONUŞMACI: Mani maniye geldik
Yoğurt yemeye geldik
Maksadımız yoğurt değil
Oyun sunmaya geldik
Hepiniz oyunumuza hoş geldiniz sayın misafirler. Evet sayın seyirciler maniyle başladık yine maniyle devam edeceğiz. Oyunumuz bir köyde geçmektedir. Anadolu insanı kültürünün bir parçası olan manilerini her durumda duygularının , düşüncelerinin, sevinçlerinin ve hatta nefretlerinin bir tercümanı olan manilerini her zaman dile getirmiştir.
Şimdi gelin hep birlikte manilerin anlattığı bir hikaye izleyelim.
Elimde sarı kağıt
Ağlarım saat saat
İşte ben gidiyorum
İzleyin rahat rahat

(Üç tane köylü kızı ellerinde testilerle ‘Azimem’ Veya yöreye ait bilinen bir türkü olabilir. (Aşağı köyün pınarları yandan harleyo, amanın Azime kızın saçları da parleyo , hop de ) adlı türküyü söyleyerek gelirler.)

1.KIZ: Armudu taşlayalım/ Dibini kışlayalım
Kağıt kalem al yarim / Maniye başlayalım

2.KIZ :Kar gelir kar üstüne / Kış gelir nar üstüne
Lal olasıca diller / Her mani yar üstüne

3. KIZ ( Gelin): Çeşme başı pıtırak / Gelin kızlar oturak
Ne oturak ne durak / Gelin olak da kurtulak

( Bu arada kızlar sırayla testilerine su dolduruyor gibi yaparlar)

1. KIZ:Al giydim alsın diye / Mor giydim sarsın diye
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.