abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gök taşı söylenmek din kurumu ile toplumsal düzen arasındaki ilişki ince ağrı domuz gibi kurumsal başvurular thomas arazi açma harita mezopotamya yoğurt ilk anayasa maddesi meteoroloji osmanlıda saray teşkilatı linolyum feraset pat küt sokrat semineri tava alevlenme 1.donem tanzimat edebiyatı mareşal gprs karl popper besleme iklim ve iklim çeşitleri sayma turistik harita ingilizce cv magnezyum petrol sanayi bir genç kızın gizli defteri özet başhakem aşı nasıl elde edilir apple demir oksit çocuklarda sosyal gelişim 1929 ekonomik krizi fli flop devresi telis nervürlü solunum çeşitleri dolu dizgin replik günlüklerin özellikleri 2005 oks sonuçları gıdasız teşt iş sağlığı ve güvenliği atatürk resmi alüminyum mineraller su kaplumbağası rayiç geçmiş yıllar oligopol dolaysız vergiler hayvanların gelisimi pohpoh atatürkün anıları ferhat ile sirin büyüteç nedir özellikleri şinto asit ve bazların kuvvetleri afiyet dile gelmek mandallama elini uzatmak çikolata fabrikası tıs madde ve esneklik seğmen kriz vücudumuz ve organlarımız öğretim teknolojileri ve materyal geliştirme anadolu tarihi emek piyasaları teorisyen bağ bozumu tuşe bedensel engel nedir hamiyetli kurban durulma çağdaş sınıf yönetimi anlayışı mukavemet ders notları fen deney 5. sinif yazili ülkemize yönelik dış tehdit ayak yalın muşmula hidrolik kavrama beş şehir ahmet hamdi metal malzeme kaynagı cumhuriyet ile ilgili kompozisyon conflict sac malzeme çekmesi can kuşu organik tarım bayrak hakkında adet dönemi


KALSİYUM VE METABOLİK KEMİK HASTALIKLARI KALSİYUM METABOLİZMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 17195 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ AĞIZ, DİŞ, ÇENE HASTALIKLARI ve CERRAHİSİ SEMİNER ÖDEVİ ELVAN BOZOK 9712101014 KALSİYUM VE METABOLİK KEMİK HASTALIKLARI KALSİYUM METABOLİZMASI Dağılış Vücut kalsiyumun %99’u iskeletseldir. Plasma kalsiyumu birçok durumda bulunur; yayılmayan, protein ve albumin bağlı kısım (%40), iyonize veya serbest kalsiyum elementi (yaklaşık %50) ve kalan %10’u bikarbonat ve fosfat gibi anyonlarla bileşik oluşturur. Protein bağlı kısım fizyolojik olarak önemlidir. Tüm plasma kalsiyum tahlilleri, plasma albumin konsantrasyonundaki varyasyon ve anormalliklerin nedenini doğrular. Otomatik biokimya analizleri genelde tüm plasma kalsiyumunu ölçer. Normal değer 2.20 ‘den 2.70 mmol’e kadardır. Emilim Kalsiyum, aktif vitamin D tarafından düzenlenen ATP bağlı yolla aktif olarak duodenumdan emilir, pasif olarak jejunumdan emilir. %97 ile 98’i böbreğin proximal tübülünde reabsorve edilir. Vitamin D3 2 kaynak vardır, diyet ve kütanoz metabolizması. Vitamin D, Ultraviyole ışınlarıyla aktive olan veya diyet olarak alınan vitamin D2’den oluşan bir steroiddir. Karaciğerde 25 hidroksi – D3’e ve böbrekte 1,25 dihidroksi – D3’e hydroxylate edilir. Kemikten kalsiyum mobilizasyonunu sağlar, kalsiyum tutan proteinlerin indüklenmesiyle bağırsak kalsiyumunu ve fosfat absorbsiyonunu arttırır, böbrekten fosfat ve kalsiyum absorbsiyonunu arttırır. 24, 25 hidroksiformu inaktif kısımdır. Paratiroid hormon (PTH) Bu, cevapta serum kalsiyumunu arttırmak için paratiroid bezlerde başlıca hücrelerce salgılanan bir 84 –amino – asit peptididir. Serum kalsiyumunu, kemikten kalsiyum ve fosfat mobilizasyonuyla arttırır, kalsiyum böbrek tübüler rezorpsiyonunu arttırır, tübüler reabsorbsiyonu azaltır, fosfat sekresyonunu arttırır ve fosfat üriye yükseltir. Vitamin D3’ün hydroxylationunu stimüle eder ve ondan dolayı bağırsaktan kalsiyum absorbsiyonunu arttırır. PTH osteoklastik kemik rezorpsiyonunu stimule eder. Kalsitonin Tiroidde parafoliküler C hücrelerinde oluşturulan bir 32 – amino – asit peptididir. Hiperkalsemiye cevap olarak azalır. Osteoklastik rezorpsiyonu azaltarak plasma calsiyumunu azaltır. Böbreklerde kalsiyum rezorpsiyonunu, bağırsaktan absorbsiyonu azaltır. İnsan fizyolojisindeki tam rolü tartışmalıdır. METABOLİK KEMİK HASTALIKLARI Hiperkalsemi Tanım. Basit bir plasma tahlili, yükselmiş plasma kalsiyumunun doğru ve devamlı bir hiperkalsemiyi göstermeyebileceğini kanıtlamıştır. Hakiki olmayan hiperkalsemi hiperlipidemili, myelomlu veya makroglobulinemili hastalarda yetersiz benzer teknikle teşhis edilebilir. Bütün bu durumlar, plasmanın sıvı ihtiva etmeyen kısmında izafi expansiyonu yansıtan kalsiyum tahlil sonuçlarını verir. Nedenler. Hiperkalsiyumun en fazla ortak nedenini malignensi (%55) ve primer hiperparatiroidizm içerir. Diğer nedenler böbrek diyalizi ve transportasyonu, sarkoidosis (etiyolojisi... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.