abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gerçek kişi kâkül eczacı doğru akım jeneratörü çok kültürlü eğitim dedi mi iş günü 19.yy sağduyu konsantre meyve suyu yer sıçanı ahmet haşim 12. sınıf fizik soruları autocad r14 e pazarlama aş erme alenilik ilkesi kanserden korunma yolları güngör önal 0352 akarsu nedir kara ve deniz mucizeli iç harp han duvarları kitabın özeti arayış kayıkhane organizasyonel öğrenme enlemler arası fırlama bütçe eğrisi solid works programı doğal afetler ve korunma yolları ıki sehrin hikâyesi sazlık muhammin sofuluk hekim yağmur ormanları dövüşken televızyonun ıcadı tamamlama 1.sınıf metin defteri mehmet çiftçi idrar tahlili nedir ankaranın hediyelik eşyaları damarlanma paskal yasası saz tavuğu yöneltmek dış ticaret stajı normallik donkişot ardışık sayılarda toplama solunum sisteminin sağlığı çanakkale savaşlarında iki asker resmi insafsızlık el değmemiş diyecek ahiret hayatı halit ziya salmastra miyavlama turkey atatürk piyesleri arazi açma seçal çanakkale şehitleri listesi osmanlı devletinde ekonomi çevre kirliliği ve sonuçları ayyaşlık gemi boyası ölü mevsim 30 pus ayartmak atatürkün basın alnı +79 anyasa demokrasi boya sektörü uzlaşma doğal afetlerin verdiği zararları haya staj raporu timpani hatırlamak kuran-ı kerim tercüme elektronik devre elemanları sembolleri ilkbahar ile ilgili şiirler toka etmek grid analizi moşe dayan bırakışma mihrap ege bölgesi enerji kaynakları doğal toksinler salgı bezi isimlendirme engel algılayan robot


KİTAP ÖZETİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 172004 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

TÜRK DİLİ VE KOMPOZİSYON – 1 DERSİ
KİTAP ÖZET FORMU

ÖZET:
Mülkiye memurluğundan emekli olan Dehri Efendi; fen ve edebiyata meraklı , Fransızca’ya vakıf, son derece sert bir aile reisidir. Aile efradı hakkında muharrir, şu bilgiyi vermektedir:

Dehri Efendi’nin ilk hareminden bir kızıyla, bir oğlu olmuştur. Melahat Hanımla, Şem’i Bey birinci zevcesinin vefatından sonra tutduğu genç bir odalık da Nezahat Hanım’la Vahib Bey’i dünyaya getirmişti. Yirmibeş yaşına kadar bulunan ilk kerimesi Melahat Hanım kocada, onsekiz yaşındaki büyük mahdumu da leyli mekteplerden birinde bulunduğundan Mürebbiye Anjel, küçüklerin,yani Nezahat Hanım’la,Vahip Bey’in tedris ve terbiyeleri için tutulmuştu. Dehri Efendi’nin, kendinden onsekiz, yirmi yaş kadar küçük bir biraderi vardı.

Kızı Melahat’ı Sadri Efendi adında fakir bir gençle evlendiren Dehri Efendi, damadını evine iç güveysi olrak alır.

Yegane söz sahibi Efendi’nin olduğu kadar bu konakta, tam bir ”pederşahi-Patrical” aile sistemi hüküm sürmektedir.

Dehri Efedi tarafından, “asil bir Mürebbiye “ zannedilen, aslında ise, “son derece aşağılık bir fahişe”olan Anjel; “fuhuştan bir müddet vücud ve zihin dinlendirmeye azm eylediği halde, ailesi içinde genç, ihtiyar birkaç erkek görür görmez azminden kudurur” . Böylece konakta Şem’i’yi,sadri’yi, ve Amca bey’i baştan çıkarır. Üç aşık birbirlerine düşerler.

Dehri Efendi, Amca Bey ile Şem’i’yi harem dairesine girmesini yasaklar. Bu durumda, haremde kalan Damat Sadri’ye gün doğmuştur. Şem’i, Anjel ile geceleri buluştuğuna inandığı Sadri’yi öldürmeye ve böylece intikamını almaya, karar verir. Bir gece elindeki hançerle Mürebbiye’nin odasına aniden girer:

“Eğer bağırırsan bu hançeri ğöğsünde bil... Birkaç dakika önce burada biri vardı. Nereye sakladın? Söyle!.. diye bağırarak, odanın içinde bir iki döner. Aynalı dolapla karşı karşıya gelince :

“Bunun içinde erkek var. Sen anahtarı vermezsen, ben de tekmemle kıracağım... der. Tekmesini kaldırdığı sırada korkan...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.