abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders düzgün doğrusal hareket ray kaynağı ürün gizil mumcu edip ahmet yukneki itfaiye kıyafeti resim akımları istifleniş ince memed 2 dikiliş 1/8 ne demektir metal kalıba döküm kadim süpürülme dağî iş donu işten güçten kalmak asik veysel sağlam açık öğretim çıkmiş sorular anayasamızın türkçe ile ilgili maddesi bilisim gen nakli kpss matematik kaynakça nasıl gösterilir kalite güvencenin yararları kitle iletişim araçları ve propaganda deneyler dastar sivas kongresi ilineksel atalet mütedeyyin kedi balığı namzetlik olur şey sipahi derinleşme tpm nedir insan ve hayvan ilişkisi trilyon kentleşmenin ekonomiye pedikür gestalt icmal mide fesadı izomer guano menü planlaması kasılmak süleyman çelebi-mevlid doğru akım kıyıcıları ispatlama bulutlu hava rahatlatma pışt demek kurt ve pars paul cezzanne frankestein dogrusal denklem sistemleri ezop un hayatı didiklenme teknoloji eğitimde başarının önemi nasrettin hoca fıkraları asenkron sayıcılar yozluk wander türkiyede liderler hamamlık ekonomik birleşmeler rtük konfeksiyon mağazası tiyatro monolog harita müh başkalaşım kayaçları parça almak destek hareket sistemi iletişimin amacı ve nedenleri kariyer hedefi defter schopenhauer hydrogen türkiyenin el sanatları tarımsal staj manyetik alan adnan saygun fal sabırla eş yapı avrupa birliğinde girişimcilik soğurmalı madencilik ilkçağ uygarlıkları coğrafi keşiflerin önemi zorlaştırma ayrılı türk inkilabının hedefi


ATEŞ GECESİ - REŞAT NURİ GÜNTEKİN


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 172365 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1. KİTABIN ADI:
Ateş Gecesi
2. KİTABIN YAZARI:
Reşat Nuri GÜNTEKİN
3. YAYIN EVİ:
Anka Ofset A.Ş.
4. BASIM YILI
1989

1.KİTABIN KONUSU
Yazar kitapta; insan oğlunun evrende yalnız olmadığını ispatlayarak çarpıcı kanıtlar ortaya koymaktadır.

2. KİTABIN ÖZETİ:

Reşat Nuri’nin en güzel aşk romanı, Ateş Gecesi; 1942’de yayımlanmış, 14. romanı. Ateş Gecesi, yalnızca Reşat Nuri’nin en güzel aşk romanı değil, 60 yaşına karşın, bugün de, Türk edebiyatının en güzel aşk romanlarından biri.
Ateş Gecesi, on sekiz yaşında, Milas’a sürgün gönderilen Kemal Murat’ın ağzından anlatımlamkta; ama Kemal Murat’ın yaşamını anlattığı zaman kırk yaşının üstündedir. Bunun için on sekiz yaşındaki gencin “Milas’ta yaşadığı iki sene” anlatılırken, zaman zaman elli yaşındaki adamın görüş açısını da okuruz.
Abisinin, Veliaht Reşat Efendini’nin saraylılarından olması ve bunun normalde kabul edilemez olması sonucu Murat Kemal, diğer abileriyle birlikte sürgüne gönderilirler.
Kemal, on sekiz yaşında, alabildiğine sevimli, cebi altın dolu bir genç; Kaymakam pek sever Kemal’i ve onu ilk gece mahalleyi tanıtır. Kjemal, Rum mahallesinde kalacaktır. Kalacak yer olarakta Matmazel Varvar Dudu’nun evinde kalması uygun görülür. Varvar Dudu, elliyi geçmiş bir kızdır. Vaktiyle nişanlısı ölmüş, hâlâ yasını tutar ve Ferhat’ın Şirin’i gibi yanar, tutuşur. Bir kız kurusu durumuna gelmiş olmasına karşın ölmeyen özlemleriyle, tittizlikleriyle, gösterişçiliğiyle hala ruhu genç bir bayandır.
Kaymakam, ev sorununu çözdüğü Kemal’e bir de iş bulur: Mühendis yamaklığı.
Kemal’in niçin sürüldüğü bir sır gibi tutulmaktadır. Mahalleli sürülmesinin sebebini bulamamakla birlikte ağzından laf almayı da başaramaz. Ancak sürülmesinin sebebini büyük ve önemli bir şahsiyet olmasına yorulur.
Sürgün’e alışmaya çalışan Murat’ın babası, arkasından elbise bavulunu gönderir: Her gün başka bir kıyafetle dışarı çıkarmakta, renk renk gömleklerini, kravatlarını, iskarpinlerini göstermektedir. Ve Rum kızlarıyla ili...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.