abone ol




Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?




İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ay tutul antlı geniş zamanlar ülkelerin yemekleri giyim evi generator çağımızın buluşları safha maliyet sistemi kompaksiyon deneyi karışımları çözme ile ayırma yöntemi yoğ mükerreren karıncık lise 1 türk edebiyatı matematiğin kullanım alanları deniz karboksilli ışın çağı çocukları kitap özeti arasız rasyonel sayılar sorular destanlar ve özellikleri bodrum turizm 2002-2003 oss kükürtlü muhasebenin kuruluşu beklenmeyen şahit bursa zübeyde hanım anadolu kız meslek lisesi östemperleme cennet bilgi gösterge 9. sınıf coğrafya paul thompson meshetmek aça otomotiv e-pazarlama anket ferdî molekül projesi dışlanmak il yönetimi 8 19. ve 20.yüzyıl türk edebiyatı edebiyatta ilkler ansi standartları zar tutmak yatak bilgisayar destekli eğitim palnlama tüyleri diken diken olmak element sembol hayvanların insanlara zararları computer loss tümsek aynalar müzakere teknikleri biyoloji sunumları serüvenci pazarlama stratejileri fiba medya nedir sera gazları istiklal marşı söz sanatları muhasebe tarihi mantık davranış kavramı uyarıcılar tepkiler yayaların doğru ve yanlış davranışlar diyaliz makinası matbaa mendelyen konservasyon sömürge açık oy mesnevinin özellikleri öz sermaye recep bilginer otel fizibilite dostoyevski kumarbaz inşaat çivisi memleketimde insan manzaraları berkitme sinağrit baba sakalı doğrudan pazarlama mesele yok! çeçe sağlık tky hayvanların hayat döngüsü kakışma tiyatro drama eserleri şarkı kaşık imalatı giray dönmeli bileşiklerin ayrılması yarım elma, gönül alma çoğunluk genişletmek ilk türk islam devletlerinde kültür ve medeniyet ibrahim mürsel şarkıcı tıbbi tekstiller berhudar


BAYAT EKMEKTEN 30 TARİF


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :



Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 172940 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BAYAT EKMEKTEN 30 TARİF


1. Ekmek kavurması
Bayat ekmek lokmalar halinde doğranır. Tencerede kızartılmış yağ ile kavrulur. Ekmekler kavrulurken, 1 çay bardağı soğuk su, üzerine serpilir. İyice karıştırıldıktan sonra tencerenin kapağı kapatılıp 5 dakika pişirilir.

2.      Papara
Bayat ekmekler, çukur bir kaba kuşbaşı doğranır. Halka halka doğranmış soğan, tereyağı veya zeytinyağında kavrulur. Ardından tuz ve su eklenip kaynatılır. Üzerine tulum peyniri dökülür. Bir süre ılımaya bırakıldıktan sonra çukur kaptaki ekmeklerin üzerine dökülür.

3.      Tirit
Bayat ekmek dilimleri bir kaba yerleştirilir. Kıyılmış soğan tuz ile öldürülüp ekmek dilimleri üzerine döşenir. Sonra  üzerine haşlanmış kemikli etin suyu bolca dökülür. Dileyen, kıyılı maydanoz veya sumak serpebilir.

4.      Ekmek süpürgesi (Ankara dolaylarından bir tirit çeşidi)
Bayat ekmek dilimlenip bir tepsiye yerleştirilir. Bir tencerede su kaynatılıp ekmek dilimlerinin üzerinde gezdirilir. Ardından sarımsaklı yoğurt dökülür. Son olarak da, bir tavada yağ ile kavrulan salça ve kırmızı pul biber karışımı gezdirilir.

5.      Ekmek oğması
Bayat ekmeklerin içi -istenirse, kabuğu ile birlikte- ufalanır; bir kapta  eritilen tereyağına dökülerek kavrulur. Sonra üzerine bir yumurta kırılıp ekmek ufakları ile alt üst edilir. Ardından 1 bardak süt dökülüp yeniden  karıştırılır. Çok hafif ateşte süt çekilinceye kadar bekletilir. Süt  çekilince ateşten alınır; üzerine bir bez konularak demlendirilir. Ilınınca yenilir.




6.      Yalancı paça
Küçük küpler şeklinde doğranan soğan, tencerede, 1 yemek kaşığı tereyağı ile kavrularak pembeleştirilir. Üzerine salça ilâve edilerek eritilir. Dövülmüş 2 diş sarımsak, 1 limonun suyu, tuz, kırmızı toz biber ve et suyu katılır. Bayat ekmek küp şeklinde doğranarak tereyağında kavrulur. Kıtırlaşınca,
çorba kâsesine doldurulan çorbanın üzerine dökülür.

7.      Kalacuş
Bayat ekmek, küpler halinde kesilerek derin bir kaba konur. Kıyılmış soğan, tavad...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.