abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders istanbulun tanıtımı arabesk ana motif atatürkün getirdigi yenilikler bir fazlı motor ödetme palmitik armür iplik kurdu ali fuad başgil gençlerle başbaşa tarafeyn ışık ve ses kirliliği 9 sınıf fizik karides güvenlik bantları üretimi darlık cam yünü Karahanlı tırıs ali kuşcu sıkıntısız fsi kurbağa doğrunun analitik soruları baki nin gazelleri yarış tabancası nesir türleri ingilizce tiyatro metni kaynak staj halâs mahkemeler ve görevleri kapıkule partenogenez petrolün damıtılması işlemci video denetim checklist 2237 fizik genleşme tekstilde kullanılan boyarmaddeler pıc nedir seri rlc devresi ay ağılı ibn-i haldun alınma imar etmek eklemek delgi oratoryo pandantif makaslar enerji sorunu ölçme bilgisi aylar ve mevsimler keynes hz alı resımlerı yazıyı kim buldu teker teker dershane ara kapı faşist devletlerin resmi dinleri sakin sakin radyasyon onkolojisi ayan beyan asit yağmuru süreklilik denklemi şişelik demir içeren yiyecekler göcen gülnihal 1. dünya savaşı soruları anadolu selçukluları kaçma eskicilik veri tabanı aşı boyası fırça çekmek poetika pahlamak elektriğin öyküsü istanbulun fethinin nedenleri bilimin kolaylıkları blanço servo motor çeşitleri iç tehdit unsurları gölge oluşumu çayhane Allah gecinden versin 1. sınıf bes duyu organımız ültrason dershane planları memorandum uygulamak güz dönemi mırıldanmak Descartesçı 9. sınıf biyoloji radio reciever iffet


AHMET TALAT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 17354 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AHMET TALAT ONAY 1. HAYATI A. Ailesi ve Öğrenimi Ahmet Talat Onay, 1885’de Çankırı’da dünyaya geldi. Babası, Hafız Numan Efendi, annesi Afife Hanım’dır. Ahmet Talat, öğrenime ilişkin ilk bilgileri babasından almış, bu bilgiler daha çok dini yönde olmuştur. “Hayatım” adlı şiirinden üç yılda Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiş olduğu anlaşılıyor. “Üç yılda Kur’an’ı eyledim ezber, Hıfzımı dinletmek oldu müyesser.” İdadinin orta kısmını Çankırı’da okumuş, daha sonra Kastamonu ve Ankara İdadisine devam ederek buradan mezun olmuştur. Onun üzerinde tesiri olan hocalardan birisi Kastamonu İdadisi Edebiyat hocası Sıddık Efendi’dir. Sıddık Efendi Türklük aleyhtarı faaliyetler ve düşünceler karşısında millî hisleri dile getiren eserleri tavsiye etmiştir. Bunlar arasında, Namık Kemal, Muallim Naci, Mehmet Emin Yurdakul ve eserleri yer almaktadır. Daha sonra Darülfünuna devam eden Ahmet Talat çok değerli hocalardan ders alma fırsatı bulmuştur. Özellikle II. Meşrutiyetten sonraki dönemde ders aldığı hocaları onda Türklük ve Türkçülük şuurunun gelişmesinde etkili oldular. b. Öğretmenlik Yılları ve İdari Görevleri Ahmet Talat Darülfünunu bitirdikten sonra, Ankara Darülmuâllimin Rüştiyesi Edebiyat Öğretmenliğine tayin oldu. Ancak girdiği bir imtihanda başarılı olunca, Ankara’da göreve başlamadan Kastamonu Sultanisi Edebiyat Öğretmenliğine atandı. Ayrıca okulun Tarih Öğretmenliği görevini de vekaleten üstlendi (1912). 1914 yılında, Türkçü faaliyetlerinden rahatsız olan çevrelerin şikayeti sonucunda görevinden azledildi. Dokuz ay açıkta kaldıktan sonra görevine iade edilmiştir. 1914 yılı içinde İzmir’e tayini çıktı. İzmir’de Yüce Hilâl Kız Lisesi, Darülmuallimat ve İzmir Sultanisinde Edebiyat ve Tarih Öğretmenliği yaptı. Ahmet Talat İzmir’de çok faal bir hayat sürmüştür. İzmir Milli Kütüphanesinin ilim heyetine seçilir. “Duygu” ve “Anadolu” gazetelerinin başyazarlığını yapar. İzmir’in işgali üzerine tutuklanmış ve işgalin acılarını yaşamıştır. O günlere ait bilgileri “İzmir Nasıl İşgal Edildi” başlığı altında Kastamonu’da yayınlanan Açıksöz gazetesinde dokuz bölüm olarak yayınlamıştır. Bu yazılarında İzmir’in işgali sırasında, İzmir’de mukim Rumların, Yunanlılarla nasıl işbirliğine gittiğine, yerel Rum basınında Yunanlıları destekleyen yazılara, Rum, Ermeni, Yahudi işbirliğine değinir. Bu gelişmeler karşısında İzmir Türk Ocağı ve Milli Kütüphanesi etrafında toplanan Türkçü gençlerin işgale karşı olan faaliyetlerini anlatır. Damat Ferit Paşa Hükümetinin, olaya ilişkin kayıtsızlığı ve yanlış uygulamaları hakkında bilgi verilir. İttihatçılar ve Hürriyet ve İtilâf Fırkası taraftarlarının işgal karşısındaki tepkileri dile getirilir. İttihatçıların işgale karşı çıkarken İtilâf Fırkası taraftarlarının olayı kabullendiği görülmektedir. 20 Eylül 1919 tarihinde Kastamonu Sultanisi Edebiyat Öğretmenliğine tayin edildi. Bu görevde iken, Kastamonu Valisi Cemal Bey’in y... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.