abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
HÜROK MERMER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 175779 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HÜROK MERMER

MERMER HAKKINDA GENEL BİLGİ
Mermerin Bilimsel Tanımı
Mermerler CaCO3 (kalker) ve CaMg(CO3) (Dolamatik Kalker) ısı ve basınç altında metamorfizmaya uğrayarak tekrar kristalleşmesi sonucu yeni bir yapı kazanmasıyla meydana gelen taşlardır.
Mermerin Ticari Tanımı
Endüstriyel anlamda kesilip parlatılabilen ve ticari değeri olan her türlü kayaç mermer olarak adlandırılabilir.
Mermer Türleri
1- Hakiki mermerler: Kireçtaşı, dolamit ve dolomatik kireç taşları gibi karbonatlı kayaçların belirli sıcaklık ve basınç altında yeniden kristalleşmesi sonucunda oluşan mermerlerdir.

2- Kireçtaşları ve Kalkerler: Göl ve denizlerde yaşayan makro ve mikro organizmaların deniz ve göl tabanlarına çökelip kalın tortul oluşturmaları ve bunların zamanla basınca maruz kalarak taşlaşması neticesinde kireçtaşları oluşur.

3- Traverten Mermerleri: Kırık düzlemleri boyunca gelen yeraltı sıcak suları çok iyi aşındırıcı oldukları için geçtikleri yerlerde kireçtaşı ve diğer taşları aşındırarak tortuyu bünyesine alırlar. Basınçla gelen yeraltı suları atmosferik ortamda yeraltından getirdiği tortuyu taşıyamaz, yüzeyde birikir. Soğumaya bağlı olarak ta yapısında gözenekler oluşur. Bu oluşan malzemeye Traverten denir.

4- Oniks Mermerleri: Soğuk suların yeraltından gelen kırık düzlemler boyunca yüzeye veya mevcut tektonik boşluğa akması neticesinde tortusunu bırakmasıyla oluşan kayaç grubuna, kesilebilir olursa yani CaCO3 ağırlıklı ise kalker oniksi denir. Eğer gelen soğuk sular silis ağırlıklı ise Oniks adını alır.


5- Mağmatik Kökenli Mermerler: Üçe ayrılır.
- Asitik mağmatik kökenli kayaçlar.
- Bazik mağmatik kayaçlar.
- Mağmatik kökenli metamorfik kayaçlar.
Mermerlerin Özellikleri
Fiziksel Özellikleri

- Sertlik: Kayaçların çizilmeye karşı gösterdiği dirençtir. Mermerlerde sertlik önem arz eder, çünkü sertlik mermerlerin kesilmesinde ve işlenmesinde zorluk yaratmaktadır. Ancak sert mermerlerin daha mukavim aşınmaya dayanıklı ve iyi cila tutma gibi avant...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.