abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
KÜTAHYA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 175875 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KÜTAHYA
Öyle bir il düşünün ki, 7 bin yıllık tarihi süresince bir uygarlıklar merkezi olmuş Dünyanın İlk Ticaret Borsası Aizanoi antik kentinde kurulmuş. Dünyadaki İlk Toplu İş Sözleşmesinin 13 Temmuz 1766da Kütahyada imzalanmış, dünyadaki ilk ve tek Çini Müzesi Kütahyada kurulmuş. Germiyan Beyliğine 130 yıl başkentlik, Osmanlı Anadolu Beylerbeyliğine de 400 yıl merkezlik yapmış Ulusal Kurtuluş Savaşımızı zaferle sonuçlandıran Başkomutan Meydan Savaşı 30 Ağustos 1922 tarihinde Dumlupınarda kazanılmış Macar Milli Kahramanı Lajos Kossuth 1850-51 yılları arasında Kütahyada barınmış ve ilk Macar Anayasası Taslağını, daha sonra müze haline getirilen kaldığı Kossuth Evinde yazmış...
Dünyaca ünlü gezgin Evliya Çelebi ve masalcı Ezop Kütahyalıdır. Türkiyenin en önemli porselen üretim, termal turizm merkezlerindendir, Kütahya. Ve bir dünya çinicilik merkezi.
Hitit medeniyeti ile başlayan ve Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyan ve Osmanlı dönemlerini içeren 7000 yıllık bir geçmişe sahip olan Kütahyada dikkatinizi çeken ilk unsur tarihsel ve kültürel mirasın zenginliği oluyor. Öyle ki, kent merkezinde gezerken geçmiş tüm uygarlıklara ait örnekler bir tarihi hamam, bir çeşme, bir konak ve bir bedesten olarak karşınıza çıkıyor.
Zamanın yıpratıcılığına inatla karşı koyan bu eserlerin günümüze kadar taşınmasına hayran kalıyorsunuz. Şehir dışının 7 km güneyindeki Kumarı Köyü Boyacılar mevkiinde bulunan 3 adet kestane ağacı da sizi hayli şaşırtacaktır. Halen meyve vermekte olan bu üç ağaçtan özellikle bir tanesi 8 metreyi bulan çevresi ve 20 metreye yaklaşan yüksekliği ile bin yıldır ayakta durmakta.
Kütahya, her alanda yetiştirdiği insanlarla Anadolu kültürüne büyük hizmetlerde bulunmuştur. Kütahyalı, tarih boyunca iyinin, güzelin, doğrunun yanında olmuş, insani değerleri korumuş, çelebilik mevkiine taşınmıştır. Şehir, Konya ve Afyondan sonra Mevleviliğin üçüncü büyük merkezi olarak bilinir. Mevlananın torunu Ergun Çelebiden başka oğlu Sultan Veled...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.