abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders puk nişan töreni konuşma kayıt dışı ekonomi ıtriyat otokrat dünyanın biçimi göz kadehi konvolüsyon karaca panteizm sis ve gece folk müziği rome indiksiyon ve mıknatıs kahramanmaraş ilçeleri hun imparatorluğu ataturkun genclige hitabi enflasyon oranları resim teknikleri krom kaplam 1001 gece balıkesir kongresi fatih harbiye roman özeti doğal polimerler Lüterci fluent performans ödevi ampermetre nedir (anlamı) romantik dönem kınnap kuvayi milli hareketi obabaşı bileşke kuvvet kitap tahlilleri moda akımları çevre politikaları ve istihdam bitkisel ertelenme eşanjör tedrisat ilköğretimde sosyal becerilerin geliştirilmesi hizmetli osmanlı toprak sistemi tuna nehri ve özellikleri flâş mesel mevlana mesnevisi seramik pişirme beynelmilel gösterilmek gök ekseni sektor analizi lise kayıtları dil anatomi sekreter staj malatya efsaneleri 23 nisan şiirleri pamuğun boya baskı işlemleri demlenme reklam ve göstergebilim taam hasat atatürkün çocukluk yılları ile ilgili anılar şantaj 6. sınıf sosyal bilgiler soruları sinsin altın arama dedektörü istiklal marşının tarihi elektronik cihazların bakımı terhis uydu foto 0324 oynaşma tunç çağı birey ve toplum ilişkisi 17. ve 18. yüzyılda osmanlı yenilikleri kemal tahir devlet ana nakdî kurallı cümle trigonometri kullanım alanları söylenilmek dostoyevski insancıklar inönü endüstri meslek lisesi azımsamak objektivizm abdal musa akcıger vucut takı yerı hafta sonu teknik analiz zağlı bireyin gelişimi izinli turizm otelcilik sönümsüz bilimsel gelişmeler ulaştırma stajı sulu baca hesabı senatoryum


DEMOKRASİNİN TEMEL İLKELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 176061 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRASİNİN TEMEL İLKELERİ

Demokrasi halkın egemenliğine dayanan bir yönetim biçimidir. Halkın egemenlik hakkını kullanabilmesi için öncelikle özgür olması gerekir. Demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından siyasal partiler, ancak özgür ve eşit insanlardan oluşan bir toplumda kurulur ve varlıklarını sürdürebilirler. Bu nedenle milli egemenlik , özgürlük ve eşitlik ile siyasal partiler demokrasinin temel prensiplerindendir.


1- MİLLİ EGEMENLİK

Demokrasi,yönetenler ile yönetilenler arasındaki ilişkileri düzenleyen ilkelerden
oluşur. Milli egemenlik, ulus bütününü ilgilendiren konularda söz söyleme ve karar verme yetkisinin tüm ulusa ait olması demektir. Bu nedenle milli egemenliğin gerçekleştirdiği bir toplumda hiçbir kişi yada zümreye özel ayrıcalık yada üstünlük sağlanmaz. Milli egemenliğin en önemli ilkesi yönetenlerin (halkın) kendilerini yönetenleri (millet vekilleri) belirlemesi, değiştirmesi ve denetlemesi yetkisine sahip olması gelir.

Demokratik bir toplumda vatandaşlar egemenlik hakkını çeşitli şekillerde kullanır ve yöneticilerini seçimle belirler. Seçime sadece milletvekillerini ve yerel yöneticilerin belirlenmesinde başvurulmaz . Mesela sınıf başkanı, muhtar , apt . yöneticisi seçimle göreve getirilir. Egemenlik hakkının kullanılmasının en temel yöntemi seçimdir. Fakat bu tek yolda değildir. Seçim olmayan zamanlarda halk çeşitli yollarla görüşlerini bildirir. Bunlardan biri de Referandrumdur (halk oylaması) . Bazen yöneticiler halka bir seçim yapmasını söylerler ve bir oylama yapılır. Buna halk oylaması denir.Bir konu hakkında tartışma toplantıları düzenleyerek dilekçe veye mektup yazarak görüşler belirtilebilir. Gerekli izin alındığı taktirde yürüyüş ve gösteriler yapılabilir.

Egemenlik sınırlandırılamaz yada başka bir güce devredilemez. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile birlikte egemenlik milletin olmuştur. Anayasamızda egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Türk ulusu egemenliğini anayasanın koyduğu esaslara göre yetkili organlar eliy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.