abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dinamolar enöte plastik teknolojisi çiçek açmak (veya vermek) tavaf etmek frankenstein özet aydın ili edebiyatin diger bilimlerle iliskisi ortak yaşam alanları naylon sadik atık kağıt eğitim ve öğretim kilimlerimiz zımnen yüzölçümü paslanmak sayıların kullanıldığı yerler defter nasıl üretilir bitirme tezleri salt gali taya atatürk ün türk dili için yaptıkları ev tekstili tenkit cam nedir bilge tekstil baskı bırakmak halef dar görüşlü filolojik itfaiye elbise akım trafosu modern taşıma sistemleri van yerleştirme bir kere işletmelerde pazarlama öne sermek cumhuriyet öncesi ve sonrası eğitim sapkın müsteşar akıllı ev sistemleri şeamet 1 m3 kaç litre mutazarrır gemi pervaneleri reddedilme mamülün hayat seyri karayosun kongre turizmi devlet ana roman özeti deniz kabuklari ne yer temel cimnastik hareketleri 12 mart ile ilgili şiirler ölçme nedir geçmişleri sil baştan 2. sınıf sınavı dayaklı gönlü bol eslâf çarıkçı ev işi tarih lise 1 tesis etmek cari açık nedir edirne tarihi yerleri görgü kuralları acıkmak sıvanma birlikten kuvvet doğar geniş ünlü sürgü dpy soruları türkiyedeki eğitim seviyesi azınlık taşıma moondial ambalaj malzemeleri merasim okuma ile ilgili atasözleri fen bilgisi yazılı soruları siyatik deli ırmak 1. tbmm mukallitlik büyüme faktörleri yakarmak insan sesi format atılması köpük ateş elektrik iletir yönetme denetlenme döğen karadeniz iklimi makrome


DEMOKRASİNİN TEMEL İLKELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 176061 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRASİNİN TEMEL İLKELERİ

Demokrasi halkın egemenliğine dayanan bir yönetim biçimidir. Halkın egemenlik hakkını kullanabilmesi için öncelikle özgür olması gerekir. Demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından siyasal partiler, ancak özgür ve eşit insanlardan oluşan bir toplumda kurulur ve varlıklarını sürdürebilirler. Bu nedenle milli egemenlik , özgürlük ve eşitlik ile siyasal partiler demokrasinin temel prensiplerindendir.


1- MİLLİ EGEMENLİK

Demokrasi,yönetenler ile yönetilenler arasındaki ilişkileri düzenleyen ilkelerden
oluşur. Milli egemenlik, ulus bütününü ilgilendiren konularda söz söyleme ve karar verme yetkisinin tüm ulusa ait olması demektir. Bu nedenle milli egemenliğin gerçekleştirdiği bir toplumda hiçbir kişi yada zümreye özel ayrıcalık yada üstünlük sağlanmaz. Milli egemenliğin en önemli ilkesi yönetenlerin (halkın) kendilerini yönetenleri (millet vekilleri) belirlemesi, değiştirmesi ve denetlemesi yetkisine sahip olması gelir.

Demokratik bir toplumda vatandaşlar egemenlik hakkını çeşitli şekillerde kullanır ve yöneticilerini seçimle belirler. Seçime sadece milletvekillerini ve yerel yöneticilerin belirlenmesinde başvurulmaz . Mesela sınıf başkanı, muhtar , apt . yöneticisi seçimle göreve getirilir. Egemenlik hakkının kullanılmasının en temel yöntemi seçimdir. Fakat bu tek yolda değildir. Seçim olmayan zamanlarda halk çeşitli yollarla görüşlerini bildirir. Bunlardan biri de Referandrumdur (halk oylaması) . Bazen yöneticiler halka bir seçim yapmasını söylerler ve bir oylama yapılır. Buna halk oylaması denir.Bir konu hakkında tartışma toplantıları düzenleyerek dilekçe veye mektup yazarak görüşler belirtilebilir. Gerekli izin alındığı taktirde yürüyüş ve gösteriler yapılabilir.

Egemenlik sınırlandırılamaz yada başka bir güce devredilemez. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile birlikte egemenlik milletin olmuştur. Anayasamızda egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Türk ulusu egemenliğini anayasanın koyduğu esaslara göre yetkili organlar eliy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.