abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çiçek evi güneş,ay,dünya deyim hikayesi gizli insan korunmasında karşılan engeller bağırtı çember alan hesabı turizmde insan kaynakları yönetimi paranın tanımı hitam yönetim ve organizasyon açıköğretim soruları enlem ve boylamlar brighton inşallah figürlü figürsüz soyut resim organizational learning doğanın dengesinin bozulması düş görmek peyke kurk deney tasarımı ızgaralık yaratıcılık tike katran taşı demek iletişim donanımları insan sevgisi atasözleri mobilya montaj tutumlu acı elma fabl örneği vagon şimdiye kadar 1. sınıf dogal sayılar yukarısı analitik düzlem kasık bağı boşaltım sistemi soru atatürkün edebiyata verdiği önem rozet tipografi çevre güzelliği atatürke cevap taşıtma ölüm orucu ufrs imamlar özel yaşam zehirsiz çiçeğin yapısı aof sınav yeri dişli imali 48 plaka aşağılama dokumacılık sürç ateşten markalar meslek resimleri rampa alice harikalar diyarında içi geniş sensörler (optikler) art brut katıların hacimlerinin ölçülmesi staj ısı uykusuz casusluk malazgirt istifleme vallahi gece yarısı güneşi migros güneş ve ay tutulması matematik etkinlikleri mol ve avogadro sayısı 19.yy. fransa osmanlı devletinde 17 yüzyıl ıslahatları yıldız üçgen devre şeması pişti ifa etmek eğitim hukuku çıt etmek ster ağlayış eğilmek tematik zahit performance management system işyerinde iletişim galiz ali kaplan 12 mart muhtırası marka kültürü benzetiş firit roman, hikaye, deneme eksik gelmek


DEMOKRASİNİN TEMEL İLKELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 176061 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRASİNİN TEMEL İLKELERİ

Demokrasi halkın egemenliğine dayanan bir yönetim biçimidir. Halkın egemenlik hakkını kullanabilmesi için öncelikle özgür olması gerekir. Demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından siyasal partiler, ancak özgür ve eşit insanlardan oluşan bir toplumda kurulur ve varlıklarını sürdürebilirler. Bu nedenle milli egemenlik , özgürlük ve eşitlik ile siyasal partiler demokrasinin temel prensiplerindendir.


1- MİLLİ EGEMENLİK

Demokrasi,yönetenler ile yönetilenler arasındaki ilişkileri düzenleyen ilkelerden
oluşur. Milli egemenlik, ulus bütününü ilgilendiren konularda söz söyleme ve karar verme yetkisinin tüm ulusa ait olması demektir. Bu nedenle milli egemenliğin gerçekleştirdiği bir toplumda hiçbir kişi yada zümreye özel ayrıcalık yada üstünlük sağlanmaz. Milli egemenliğin en önemli ilkesi yönetenlerin (halkın) kendilerini yönetenleri (millet vekilleri) belirlemesi, değiştirmesi ve denetlemesi yetkisine sahip olması gelir.

Demokratik bir toplumda vatandaşlar egemenlik hakkını çeşitli şekillerde kullanır ve yöneticilerini seçimle belirler. Seçime sadece milletvekillerini ve yerel yöneticilerin belirlenmesinde başvurulmaz . Mesela sınıf başkanı, muhtar , apt . yöneticisi seçimle göreve getirilir. Egemenlik hakkının kullanılmasının en temel yöntemi seçimdir. Fakat bu tek yolda değildir. Seçim olmayan zamanlarda halk çeşitli yollarla görüşlerini bildirir. Bunlardan biri de Referandrumdur (halk oylaması) . Bazen yöneticiler halka bir seçim yapmasını söylerler ve bir oylama yapılır. Buna halk oylaması denir.Bir konu hakkında tartışma toplantıları düzenleyerek dilekçe veye mektup yazarak görüşler belirtilebilir. Gerekli izin alındığı taktirde yürüyüş ve gösteriler yapılabilir.

Egemenlik sınırlandırılamaz yada başka bir güce devredilemez. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile birlikte egemenlik milletin olmuştur. Anayasamızda egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Türk ulusu egemenliğini anayasanın koyduğu esaslara göre yetkili organlar eliy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.