abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çocukta adil olma vagon li olayı küreselleşme ve endometriozis magaralar haklarımız nelerdir kurumsal imaj ticari kavramlar canlıları koruyalım atatürk sanat kullanımı işçi problemleri ozan eşkenar dörtgen ve özellikleri modelaj atatürk hayatı ingilizce çocuk eğitimi iş kanuna göre yükümlülük bozguncu açık ögretim 1 sınıf matematik soruları atatürkun inkilapları anahtar turkcell doğrudan eğlenmek 5 sici sınıf ödevleri 1. sınıf okuma yazma cumhuriyet sonrası yenilikler 5 şehir otokritik avans dersane tam değer alev almak nota bilgisi fotogrametri preshane murat almak avrupa birligi tartismasi diklik ve paralellik idareler arası gelir bölüşümü yeni ay hidrolik hesapları debağ dünya neden yuvarlaktır büyük aile anaçlık milli savunma haberleşme hakkı pelemir ferde hava yastığı ithalatın ekonomiye katkısı ac kıyıcı sızlamak meslek tanıtımı kroki nerelerde kullanılır öğretmenlik rituel ten atabetül hakayık miliyetcilik tablolar elek analizi deneyi aura kelimede yapı çakılma gazojen yutkunma han ve kervansaraylar fen 6. sınıf günlük plan ses müdahil eklembacaklılarda dolaşım sistemi çocukların beslenmeleri teknolojinin ülkemizdeki gelişimi yurt acun beyzî bir çokları dövünme insan kaynakları bilgi sistemi eksikli alşimist rina basit kelimeler erkek işi geçmişten günümüze teknoloji araçları hellenistik tepkisizlik rün yiğit eski 29 ekim cumhuriyet bayramı anna bilm fen ve teknoloji tez konusu kol hareketleri damlacık hazırlanmak diba evrensel ilkeler


AVRUPA BİRLİĞİNİN KURULUŞU VE GÜNÜMÜZE YANSIMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 176272 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AVRUPA BİRLİĞİNİN KURULUŞU VE GÜNÜMÜZE YANSIMASI
Kuruluşundan günümüze kadar varlığını devam ettiren ve günümüzde etkin bir konumda olan Avrupa Birliğinin fikir babası olarak Fransız Monnet gösterilmektedir. Monnet, Avrupa’da II.Dünya Savaşı’ndan sonra bir daha böyle bir savaşın çıkmaması için mutlaka kömür ve çelik gibi iki önemli savaş malzemesi üretiminin bir elde toplanmasını savunmuştur. Monnet’e göre, Almanya ve Fransa demir-çelik üretimi konusundaki egemenlik yetkilerinin bir kısmını ortak bir otoriteye devretmeliydiler. Ayrıca Monnet, Walter Hallstein ile birlikte Avrupa’da savaş sonrasında yaşanan Avrupa Federasyonu kurma deneyimlerden yararlanarak, Avrupa Kömür Çelik Topluluğu adlı uluslarüstü yetkisiyle donatılmış bir örgüt kurma önerisini ortaya atmıştır.
Monnet’in fikirlerinden etkilenen Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman 9 Mayıs !950 tarihinde, Fransa ile Almanya arasındaki kömür ve çelik kaynaklarının birleştirilmesini ve bu maddelerin üretim ve kullanımının uluslarüstü bir organın sorumluluğuna bırakılmasını önermiştir. Schuman Planı olarak bilinen bu plana, ilk olarak Almanya daha sonra ise, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemberg olumlu yanıt vermiştir. Bu altı ülke, demir-çelik üretiminde bir ortak Pazar oluşturmaya yönelik görüşmelere 20 Haziran 1950 tarihinde başlamıştır.
Şubat 1951’de de Paris’te Avrupa Kömür Çelik Birliği’ni (AKÇB) kuran antlaşma Paris’te 18 Nisan 1951 tarihinde imzalanmıştır. AKÇB’nin bu kuruluş amacının yanında, üye ülke ekonomilerini geliştirmek, işsizliği önlemek, işçilerin konut edinmelerine yardımcı olmak ve hayat seviyesinin yükseltilmesini sağlamak gibi amaçları da bulunmaktadır. Birliğin faaliyetlerine resmen başlaması ile birlikte, Avrupa’da birlik düşüncesi daha da kuvvetlenmiştir.
Haziran 1950 tarihinde Kore Savaşı’nın patlak vermesi sonucunda Avrupa’da, Avrupa Savunma Topluluğu’nun kurulması fikri ön plana çıkmıştır. Buna göre, her ülkenin milli bir ordusu olacak, fakat bunun yanında ayrıca bir Avrupa Ordusu kurulacaktı. Sonuçta AKÇB üyesi altı ülke 27 mayıs 1952 tarihinde Avrupa Savunma Topluluğu Antlaşması’nı imzalamışlardır. Fakat bu antlaşma, Fransız meclisinde kabul edilmeyince geçerliliğini yitirmiştir. Avrupa’da oluşan bu boşluk, 17 Mart 1948 tarihinde Brüksel’de Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Fransa ve İngiltere arasında imzalanan antlaşma ile ortaya çıkan Batı Avrupa Birliği(BAB) ile kapatılmaya çalışılmıştır. Antlaşmaya göre, üye ülkelerden birisi Avrupa’da silahlı bir saldırıya uğrarsa diğer ülkeler her türlü askeri ve diğer yardımları yapacaklardır. BAB, NATO içinde Batı Avrupalı devletlerin kendi aralarında yapmış oldukları bir askeri işbirliği örgütüdür. BAB’ın başlıca görevi, üyeleri arasında savunma ve dış politika alanında işbirliğini sağlamaktır. BAB, Avr...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.