abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bunama seslik eğitilme aytemiz imza başarıya götüren aile ağaçlar ile ilgili sorular uluslararası finansal raporlama osmanlı devleti ne zaman kuruldu türk dış politika temel amacları dilimlenme çıkarılabilir disk haşım haşım sebep olmak udp ceo iç tehdit hedefleri 1980 sonrası kalkınma planları ham deri nasıl saklanır doğal sayılarda dört işlem bürüm vurgu olayı koza müzik tarzları dört halife seçimi tariş tarım faaliyetleri pnömatik ebadında kasko oks okul puan incecik kapalı ocak işletme yöntemleri masalar kutuplar anı nedir bitkilerin önemi mum atatürk ve aile irak 2003 5.sınıf matematik testi ilişme talaşlı ve talaşsız imalat stajı deniz kullanımı çoğulculuk dişçi cemaat-cemiyet martı özeti öss fizik tarımsal taşımacılık son vazife bulantı romen rakamları mersin element teyit etmek asimptot kıtaların keşfi advantages of good education akortlu kompozit thomas more tebessüm ekip yönetim barajda staj ramazan maden sanati izohips soruları coğrafi bölgeler asetat lifler ayakta hijyenik klima sistemleri gemi neden batmaz dinozorlar mekanizma brachial plexus molla cami mehmet kaplan-kültür ve dil çok büyük sayılar victor hugo sefiller eko sistemler ve doğal özellikleri maden nasıl elde edilir şeyhülislam tahribatlı muayene teknikleri lâçka atatürk ve milli mücadele çiftleşerek üreyen hayvanlar kopyacı barajlar oğmak elektrik santrellerinin yeri jeolojık degısım usulsüz artımlı 2. dunya savası içine ateş düşmek dirimsel arkalık al midilli özet


AVRUPA BİRLİĞİNİN KURULUŞU VE GÜNÜMÜZE YANSIMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 176272 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AVRUPA BİRLİĞİNİN KURULUŞU VE GÜNÜMÜZE YANSIMASI
Kuruluşundan günümüze kadar varlığını devam ettiren ve günümüzde etkin bir konumda olan Avrupa Birliğinin fikir babası olarak Fransız Monnet gösterilmektedir. Monnet, Avrupa’da II.Dünya Savaşı’ndan sonra bir daha böyle bir savaşın çıkmaması için mutlaka kömür ve çelik gibi iki önemli savaş malzemesi üretiminin bir elde toplanmasını savunmuştur. Monnet’e göre, Almanya ve Fransa demir-çelik üretimi konusundaki egemenlik yetkilerinin bir kısmını ortak bir otoriteye devretmeliydiler. Ayrıca Monnet, Walter Hallstein ile birlikte Avrupa’da savaş sonrasında yaşanan Avrupa Federasyonu kurma deneyimlerden yararlanarak, Avrupa Kömür Çelik Topluluğu adlı uluslarüstü yetkisiyle donatılmış bir örgüt kurma önerisini ortaya atmıştır.
Monnet’in fikirlerinden etkilenen Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman 9 Mayıs !950 tarihinde, Fransa ile Almanya arasındaki kömür ve çelik kaynaklarının birleştirilmesini ve bu maddelerin üretim ve kullanımının uluslarüstü bir organın sorumluluğuna bırakılmasını önermiştir. Schuman Planı olarak bilinen bu plana, ilk olarak Almanya daha sonra ise, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemberg olumlu yanıt vermiştir. Bu altı ülke, demir-çelik üretiminde bir ortak Pazar oluşturmaya yönelik görüşmelere 20 Haziran 1950 tarihinde başlamıştır.
Şubat 1951’de de Paris’te Avrupa Kömür Çelik Birliği’ni (AKÇB) kuran antlaşma Paris’te 18 Nisan 1951 tarihinde imzalanmıştır. AKÇB’nin bu kuruluş amacının yanında, üye ülke ekonomilerini geliştirmek, işsizliği önlemek, işçilerin konut edinmelerine yardımcı olmak ve hayat seviyesinin yükseltilmesini sağlamak gibi amaçları da bulunmaktadır. Birliğin faaliyetlerine resmen başlaması ile birlikte, Avrupa’da birlik düşüncesi daha da kuvvetlenmiştir.
Haziran 1950 tarihinde Kore Savaşı’nın patlak vermesi sonucunda Avrupa’da, Avrupa Savunma Topluluğu’nun kurulması fikri ön plana çıkmıştır. Buna göre, her ülkenin milli bir ordusu olacak, fakat bunun yanında ayrıca bir Avrupa Ordusu kurulacaktı. Sonuçta AKÇB üyesi altı ülke 27 mayıs 1952 tarihinde Avrupa Savunma Topluluğu Antlaşması’nı imzalamışlardır. Fakat bu antlaşma, Fransız meclisinde kabul edilmeyince geçerliliğini yitirmiştir. Avrupa’da oluşan bu boşluk, 17 Mart 1948 tarihinde Brüksel’de Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Fransa ve İngiltere arasında imzalanan antlaşma ile ortaya çıkan Batı Avrupa Birliği(BAB) ile kapatılmaya çalışılmıştır. Antlaşmaya göre, üye ülkelerden birisi Avrupa’da silahlı bir saldırıya uğrarsa diğer ülkeler her türlü askeri ve diğer yardımları yapacaklardır. BAB, NATO içinde Batı Avrupalı devletlerin kendi aralarında yapmış oldukları bir askeri işbirliği örgütüdür. BAB’ın başlıca görevi, üyeleri arasında savunma ve dış politika alanında işbirliğini sağlamaktır. BAB, Avr...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.