abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders galileio galilei defterin tarihi ezberlemek stok takip alınganlık fabl örneği 1. dereceden 1 bilinmeyenli denklemler saç kremi elif safak Kantçı teemmül şefik zafer bayrami zemin kat dinleyici dış ticaret ve avrupa birliği paşa çayı parıltısız mum duruşu dünya jeolojisi acemaşiran cırtlak gülmeceli miralay edip ahmet yükneki hacı emin öktem ata sözleri deyimler eski para birimleri kohezyon baş üstüne gen mühendisliği afiş tasarım inanırlık arızalı tok tok ipekli beyaz evin gizemi organik besinler atraksiyon tayming kaytarma toprak yönetimi alternatif akımda güç muallime insan hakları sunumu atatürkcü düsünce sistemi digital sertifikalar gençlik kuruluşları kaldırma makineleri biyolojik islah mandarin pizzacı döküm çeşitleri deniz hayvanları irsiyet boru çiçeği matematiğe katkıda bulunanlar la fontainenin eserleri coal mining asit anhidrit sürdürülebilir kalkınma glokom gözlem karbonmonoksit ruffles yağ doku sultanoğlu besin gurupları boy menteşe jet uçağı elektronik elektirik üretimi pişek çimler ortalama değer elektrik dış ticarette pazar araştırması gani gani ilaçlama hizmetleri colosseum santra yol kilimi dönence yutulma basit makinalarla ilgili sorular büyüme ve kalkınma kuyumculuk mimari detay resimde baskı çeşitleri bağlantı sahavet sindirim sistemının amacı paketleyiş minicik intizam kafasını dinlemek yumuşakça levent poligami tanıtlamak düz yazı


BAĞLAMA ARAÇLARININ SEÇİMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 176510 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Bağlama Araçlarının Seçimi
CNC tezgâhlarında kullanılacak olan bağlama araçları, kesici takım ve iş parçası bağlama araçları olmak üzere iki gruba ayrılır. Kesici takım bağlama araçları, tezgâh türü ne olursa olsun standart hâle getirilmiştir. Gerekli olan bağlama araçları kullanılacak olan CNC tezgâhının imalâtçı firması tarafından standart numaraları ile önerilir.
Şekil 1’de CNC torna tezgâhlan için bir takım tezgâhı imalâtçısı firma tarafından önerilen kesici takım tutucuları görülmektedir. Önerilen tutucular bu konuda imalât yapan firmaların kataloglarından seçilir. CNC tezgâhı alan bir firma, ilgili takım firmasının uzmanlarını çağırır ve yapılacak olan imalâta göre tezgâhının takımlandırmasını yaptırır.
İş parçası bağlama araçları, imal edilecek olan iş parçasının fiziksel boyutları, operasyonların türü, özellikleri ve parça sayısına göre seçilir. İş parçası, talaş kaldırma esnasında etkisi altında kalacağı kesme kuvvetlerine karşı koyabilecek şekilde emniyetli ve rijit şekilde bağlanmalıdır. Bağlama elemanları da buna göre seçilmelidir. Bütün bunlara ilâve olarak bağlamadaki kolaylık ve serilik de dikkate alınmalıdır.
2 İş Parçası Sıfır Noktasının Belirlenmesi
İş parçası sıfır noktası, iş parçasının imalâtında uygulanacak olan operasyonlara ve programlamaya kolaylık sağlayacak bir yerde olmalıdır. Yanlış seçilen bir sıfır noktası en basit bir NC programının yazımını içinden çıkılmaz hâle getirebilir.
Şekil 2de görüldüğü gibi genel bir kural olarak işleme merkezlerinde iş parçasının sol alt köşesi sıfır noktası olarak seçilir. Simetrik parçalarda ise simetri merkezinin sıfır noktası olarak seçilmesi önerilir. Torna tezgâhlarında ise iş parçası ekseni üzerinde sağ ya da sol uç noktanın seçilmesi önerilir. Kitabımızdaki uygulamalarda iş parçasının sağ alın yüzeyi seçilmiştir.
3 Takımım Belirlenmesi
NC program yazımına geçilmeden önce talaş kaldırma operasyonları, kullanılacak olan kesici takımların tür, çap, uzunluk, devir sayısı ve ilerleme değerleri belirlenmelidir. Şekil 3de torna tezgâhında işlenecek olan bir iş parçası için operasyon ve kesici belirlemesi görülmektedir. Tablo 1de ise aynı iş parçasının imalâtında kullanılacak operasyon ve kesici takım listesi görülmektedir.
Tablo 1: Operasyon ve kesici takım listesi
OPERASYON VE KESİCİ TAKIM LİSTESİ
Operasyon Türü Takım No Özelliği Çap/En
(D/W) Boy
(L) Devir Sayısı (S) İlerleme
(F)
Kaba Tornalama T01 Sağ yan — 0 1650 dev/dakika 0.20 mm/devir
İnce Tor. T02 Sağ yan — 20 1850 dev/dakika 0.20 mm/devir
Kanal Açma T03 Düz Ağızlı 3 mm 54 mm 850 dev/dakika 0.15
mm/devir
Profil Tor. T04 Radyus 0.8 47mm 1150 dev/dakika 0.2 mm/devir
Delme T05 HSS 22 mm 116 mm 1650 dev/dakika 0.25 mm/devir
Delik İşleme T06 55 Derece 20 mm 46 mm 1650 dev/dakika 0.25 mm/devir
Vida Açma T07 60 Derece 29 mm 1500 dev/dakika 0.25 mm/devir
Kesme T08 Düz Ağızlı 3 mm 54 mm 850 dev/dak...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.